Helikobakter Pilori Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu

Helikobakter Pilori Tedavisi İbrahim Saraçoğlu Ahmet Maranki

0 54

Helicobacter Pylori Nedir?

Helicobacter pylori, sık görülen bir bakteri türüdür. Midenin farklı bölümlerine yerleşerek çoğalır. Genellikle belirti göstermez ve şikayete sebep olmaz. Ancak enfeksiyon oluşumu ile birlikte ciddi hastalıklara yol açabilir. Ülser, sindirim sistemi problemleri, mide kanseri ve benzeri hastalıklar helicobacter pylori sebebiyle görülen hastalıklar arasında yer alır. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için dikkatli olunması önem taşır.

Helicobacter Pylori Belirtileri Nelerdir? 

  • Mide ağrısı
  • Mide yanması
  • Bulantı
  • Kanlı dışkı
  • Şiddetli karın ağrısı
  • Sürekli karın ağrısı
  • Koyu renkli kusma
  • Kusma
  • Kilo kaybı

Helicobacter Pylori Tedavisi

Helicobacter pylori, ilaç kullanımıyla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavi, hastalığın ve hastanın genel durumuna göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ortalama tedavi süresi ise 1 ila 2 hafta arasındadır. Kullanılan ilaçlar, midede üretilen asit miktarının azalmasını sağlar. Ardından antibiyotik tedavisi başlatılır ve bakteriler yok edilir. Tedavinin sonuç vermesi için reçete edilen ilaçların doğru dozda ve düzenli olarak alınması oldukça önemlidir.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Helikobakter Pilori Bitkisel Çözüm

Helicobacter pylori bakterisi mideye yerleşmişse brokoli kürünü uygulayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak 1 litre suyu kaynatın. Üzerine 250 gram brokoli ekleyin ve kısık ateşte 5 dakika haşlanması için bırakın. Ilıyana kadar bekleyin ve ardından suyunu bir şişeye süzün. Bu kürü günde 3 kez ve karnınız açken tüketmeniz gerekir. Bu nedenle suyu üç bardak olacak şekilde pay etmenizi tavsiye ederiz. Kahvaltı, öğle ve akşam öğünlerinden 20 dakika önce içmeniz gerekir.  20 dakika geçene kadar su dışında hiçbir gıda ya da içecek tüketmemelisiniz.

Çalışmak gibi bir engeliniz varsa brokoliyi 600 ml (3 su bardağı) suyla haşlayın. Kahvaltı ve akşam öğününden önce günde, 2 kez düzenli olarak için. Bu kürde önemli olan şey brokolinin suyunu tüketmektir. Fakat dilerseniz haşlanan brokolileri yemeklerin yanında ya da salatalarla karıştırarak yiyebilirsiniz.

Brokoli kürünü 1 hafta uygulayıp 3 gün ara vererek, toplamda 3 kür (30 gün) sürecek şekilde uygulamanız gerekir. İlerleyen dönemlerde şikayetleriniz yeniden başlarsa, kürü 15 gün boyunca uygulayınız. Sabahları vaktiniz olmuyorsa kürü akşamdan hazırlayabilirsiniz. Akşam içtikten sonra kalanını bir şişeyle buzdolabına koyabilir ve sabah doğrudan içebilirsiniz.

Not: Tiroid hastalığınız varsa brokoli kürünü uygulamayınız. Doktorunuz ilaç önerdiyse, bu ilaçları kesinlikle ihmal etmeyiniz. Küre başlamadan önce brokoliye karşı alerjiniz ya da duyarlılığınız olmadığından emin olunuz. Brokoli kürü, yalnızca yetişkinlerin kullanımı için tavsiye edilen bitkisel bir kürdür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.