Hormon Bozukluğuna Ne İyi Gelir İyi Gelen Bitkiler Şifalı Bitkiler

Hormon Bozukluğu Bitkisel Tedavi Hormon Bozukluğu Nasıl Düzelir

0 780

Hormon Bozukluğuna Ne İyi Gelir

Hormonlar vücudun kimyasal taşıyıcılarıdır. Endokrin bezleri tarafından üretilmelerine rağmen kan akışıyla vücudun farklı bölgelerine taşınırlar, organ ve dokuların işlevlerini düzenlerler. Metabolizmanın işleyişi dahil birçok vücut sürecinde önemli rol oynarlar.

Hormon değerlerindeki hafif değişimler bile vücuttaki işleyişi olumsuz etkiler. Vücudun farklı dönemlerine göre hayatınız boyunca bu hormon değerlerinin çoğunun değişkenlik göstermesi oldukça normaldir. Hormonal değişiklikler tipik olarak adet dönemi, menopoz, hamilelik ve ergenlikte ortaya çıkar.

Hormon Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Hormonlar sağlığımızda anahtar rol oynar; bu yüzden bu hormonlardan birinin dengesizliği çeşitli belirtileri tetikleyebilir. Hormon bozukluğunda görülen bazı yaygın belirtiler anksiyete, ruh hali değişimleri, insomnia (uykusuzluk), halsizlik, kilo problemleri, aşırı saç uzaması veya dökülmesi, migren, yağlı veya kuru cilt, sivilce, açlık krizleri, adet öncesi sendromu, kısırlık vb.dir.  Çoğu zaman hormonal dengesizlik östrojen seviyesindeki farklılıklardan meydana gelir ve kadınlarda erkeklere göre daha yaygındır.

Prof Dr. Ahmet Maranki Hormon Bozukluğu Tedavisi İçin Hayıt Tohumu Kürü

Hazırlanışı:

5 kilo suya 200 gr. Hayıt tohumu koyunuz.

2 saat kaynatınız.

Kaynama esnasında eskilen yani buharlaşan su miktarı kadar sıcak su ilave ediniz.

Ilıyınca süzünüz.

Dolapta muhafaza ediniz.

Sabah aç karna 1 bardak içine tatlandırıcı koymadan içiniz.

Prof Dr. Ahmet Maranki Hormon Bozukluğu Tedavisi İçin Kuru Ökse Otu Kürü

1 bardak kaynar suya , 2-4 gr kuru ökseotu yapraklı dallarından yada tohumundan konur, 15 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir.

Hormon Bozukluğu Bitkisel Tedavi

Çemen Otu Tohumu

Çemen otu tohumu hormonu bozukluğu tedavisinde en etkili bilgilerdendir. Çemen otu tohumu diosgenin diye adlandırılan östrojenik etkiye sahip olduğuna inanılan fitoöstrojen içerir. Çemen otu tohumunun bileşeni aminoasit 4- hydroxyisoleucine insülin salgılaması için pankreas beta hücrelerini canlandırır, böylece hormon bozukluğunun tedavisinde etkili rol oynar.

  • 1 tatlı kaşığı çemen otu tohumunu bir bardak sıcak suda 15 dk kadar demleyin. Süzün ve bu çayı günde 2-3 kez için. Tatlandırmak için biraz bal ve limon da ekleyebilirsiniz.
  • Diğer bir seçenek bu bitkiyi takviye hap şeklinde almaktır. Doğru dozaj için doktorunuza danışın.

Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri hormonların üretiminde önemli bir rol oynar, bu yüzden hormonları, düzenlemekte dengelemede, hormon bozukluğunu tedavi etmekte oldukça faydalıdır.

Bazı omega-3 yağ asitleri kaynakları yağlı balık, çiya tohumu, zeytinyağı, keten tohumu, ceviz, bal kabağıdır. Yani, hormon bozukluğunuzu doğal şekilde tedavi etmek için bu besinleri bol bol tüketin.

Doktorunuza danıştıktan sonra omega-3 takviyesi de alabilirsiniz. Genel günlük doz 500 mg’dır.

Asya Ginsengi

Asya ginsengi (panaks ginseng) stres hormoları üreten böbreküstü bezlerini düzenlemeye yardım eder. Vücudunuzdaki hormonları dengede tutmak için önemli rol oynar. Ginsengin ana yapıtaşı, yapısal olarak kadınlık hormonu olan östradiole benzer ginsenoside içerir. Bu benzerliğinden dolayı östrojen algılayıcıları harekete geçirerek östrojen gibi davranır.

Bu bitki adet dönemlerinde alınmalıdır, bu yüzden 200-400 mg Asya ginsengini(en az %4 ginsenodiside içeren)  2-3 hafta her gün, 3 hafta ara vererek ve sonra yeniden başlayarak alın. 3 ay kadar devam edin.

Not: Bu bitki bazı ilaçlarla etkileşime girebilir, etkisini arttırabilir ve kan şekerini düşürebilir. Emziren ve hamile kadınlar-ilk 3 ay, ginsengden uzak durmalıdır. Tüketmeden önce lütfen doktorunuza danışınız.

Maca Kökü

Maca, linoleik ve oleik asitler gibi doymamış yağ asitleri ve demir, manganez, postasyum, çinko, kalsiyum ve bakır gibi mineraller ve protein bakımından zengindir. 7 esansiyel aminoasit dahil 18den fazla farklı aminoasit içerir. İyi bir beslenme kaynağı, lif ve sterol olarak, tüm sağlığınızı geliştirir, normal hormon üretimini destekler. Tüm bu özellikler sayesinde hormon bozukluğu tedavisinde etkili rol oynar.

  • ¼ tatlı kaşığı maca kökü tozunu bir bardak su, meyve suyu, bitki çayı, smoothie veya yoğurda karıştırın.
  • Birkaç hafta içinde maca kökü miktarını 1-2 tatlı kaşığına aşamalı olarak çıkararak her gün tüketin.
  • En az birkaç ay devam edin.

Katı Hindistan Cevizi Yağı

Katı hindistan cevizi yağı hormonları dengelemek için etkili diğer bir doğal ev kürüdür. Hindistan cevizi yağı kan şekerinizi stabilize eder, bağışıklığı destekler, metabolizmanızı hızlandırır, kilo kaybı sağlar. En az birkaç kaç günde 2-3 yemek kaşığı katı hindistan cevizi yağı tüketin. Pişirilen yemeklerde de kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.