Keton nedir idrarda Keton pozitif ve negatif ne anlama gelir Keton eser nedir

Mutlak veya kısmi insülin eksikliği nedeni ile idrarda keton görülmesi şeker hastalığına işaret eder.

0 123

idrarda keton nedir nasıl oluşur, yağ asitlerinin oksidasyonu ile ortaya çıkan keton, hücrelerimiz için alternatif ve hızlı enerji kaynağıdır. Karbondioksit grubu şeker molekülleri olan keton cisimcikleri suda kolayca çözülürler. Özellikle iskelet kası, kalp kası, böbrek korteksi ve beyin dokuları için gerekli olan günlük enerjiyi sağlarlar. Şeker hastalığında vücut kan şekeri yerine vücut yağlarını aşırı kullanması idrarda keton görülmesine neden olur.

Keton nedir idrarda keton pozitif ne demek

Tit tam idrar tahlillerinde idrarda keton pozitif olaması beklenen bir sonuç değildir, genelde idrarda keton negatif çıkması gerekir. Bazı geçici sebepler idrarda hafif keton  görülmesine yol açabilir.

Fakat yüksek seviyede keton  çok ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Kan şekeri insülin yerine vücudun yağ yakması  diabetik ketoasidoz  hastalığına işaret edebilir. Sistemik hastalıkları dışında uzun süreli aç kalmak. Protein diyeti veya keton diyeti yapmak idrarda keton görülmesine neden olabilir.

Kısaca idrarda keton nedir neden olur

Hücrelerin glikoz şekeri yerine enerji olarak yağ yakması ve ani kilo kayıplarına neden olabilir bu durumunda doktorunuz kan ve idrar tahlilleri ister. İdrarda keton değeri normal şartlarda negatiftir, fakat idrarda keton pozitif çıkması ve düzeyi doktorunuz tarafında değerlendirilir.

idrarda keton seviyeleri ne anlama gelir

İdrarda keton düzeyi 50 mg/dl ve daha fazla ise yüksek risk grubu, 20-50 mg/dl  arası orta seviye risk 20 mg/dl ve altı hafif risk olarak kabul edilir.

Bazı laboratuvar ortamlarında ve bekletilen idrar tahlillerinde yalancı pozitiflik söz konusu olabilir.

Gebelik, kusma ve ishal durumlarında idrarda keton görülebilir, ayrıca protein veya keton diyeti ve uzun süre aç kalmak idrarda keton görülmesine neden olur.

idrarda keton belirtileri nelerdir

 • Dehidrasyon vücudun susuz kalması
 • Sık idrara çıkma isteği
 • Solunumda çürük küf meyve  ve aseton kokusu
 • Bulantı kusma, ishal ve iştahsızlık
 • Nefes darlığı ve huzursuzluk
 • Baş ağrısı dönmesi ve bayılma
 • Bilinç bulanıklığı dalgınlık
 • Halsizlik ve uyma isteği

idrarda keton neden olur hangi hastalıklara işaret eder

Diyabetik ketoasidoz

Mutlak veya kısmi insülin eksikliği ile idrarda keton görülmesi şeker hastalığına işaret eder. Şeker hastalığının kontrol altına alınamaması diyabetik ketoasidoz hastalığına yol açabilir.

Şeker hastalığı

Şeker hastalığında kullanılan düzenli insülin ilaç kullanımını aksatmak. Perhize dikkat etmemek, çeşitli iltihabi hastalıklar, cerrahi müdahaleler ve ağır yaralanmalar hastalığı alevlendirir. İnsülin yetersizliği nedeni ile glikozun kaslarda depolanması idrarda keton varlığına neden olur.

Akut febril ateşli hastalıklar

Şiddetli hastalıklarda ani ateşlenme, hastanede tedavi gören kanser hastaları, kanda iltihaplanma ve zehirlenme nedeni ile sepsis şok geçiren hastalar. İleri derece yanık tedavisi gören hastalar, organ nakli sonrası iyileşme sürecinde idrar tahlillerinde keton görülebilir.

Ketojenik Diyet

Epilepsi hastalarının nöbet sayısını düşürmek için verilen diyet. Yağ bakımından zengin protein ve karbonhidrat bakımından düşük diyet. Fakat doktorlar idrarda keton görülmesi istenen bir durumdur.

İdrarda keton görülmesine yol açan diğer sebepler

 • Hamile olmaz bebek emzirmek
 • Hipertiroidi tiroid bezinin aşırı çalışması
 • Uzun süreli şiddetli soğuğa maruz kalmak
 • Aşırı efor sarf etmek ağır spor yapmak
 • Karbonhidrattan yetersiz beslenmek
 • Protein veya keto diyeti yapmak
 • Yetrsiz beslenme ve harketli yaşam tarzı
 • Alkol tüketimi ve sürekli kusmak
 • C vitamin takviyeleri kullanmak
 • Bazı ilaçların yan tesiri

idrarda keton görülmesi nasıl tedavi edilir

İdrar tahlillerinde yüksek seviyede keton görüldüğünde doktorlar acil müdahale yaparlar. Damar yolunu açmak serum ile insülin takviyesi yapmak gibi. İleri derece testler ve tahliller yapılır hastanın ateşi kontrol altına alınır. Vücutta ödem, susuz kalmak veya enfeksiyon bilinç bulanıklığı varsa kontrol altına alınır.

Düşük seviyede keton varsa hastanın yaşam tarzı ve aldığı gıdalar doktor tarafından değerlendirilir. Gerektiğinde hastanın diyet ve yaşam tarzında değişikliğe gidilmesi önerilir. Kontrol ve takibi için ileri tarihlerde tekrar idrar ve kan tahlili istenir.

idrarda keton eser nedir

Keton eser idrarda keton görülmesi durumudur, idrar strip keton çubuğu ile yapılan testlerde keton eser görmeniz durumunda hemen doktora müracaat edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.