İncir Sütü Siğil İçin Nasıl Kullanılır Cilde Faydaları

İncir Sütünün Faydaları İncir Sütü Neye İyi Gelir?

0 16

İncir Sütünün Faydaları İncir Sütü Neye İyi Gelir?

İncirin en fazla üretildiği ülke Türkiye’dir. İncir sütü taze incirin daldan koparılması  sonucu gelen süte denir.

Bu makalemizde incir sütünün yararları nelerdir? ve incir sütü hangi rahatsızlıklara iyi gelir? gibi soruları cevaplandıracağız.

İncir Sütünün Faydaları Nelerdir?

Henüz olgunlaşmamış incirlerden elde edilen incir sütü, siğillerin geçmesine yardımcı olmaktadır. El, kol, diz ve ayaklarda görülebilen sert kabarcıklara ‘siğil’ denir. Taze inciri soyarken veya ağaçtan koparırken yapışkan ve beyaz bir süt akar. İşte bu süt, siğillere şifadır. Siğillerin üzerine uygulanması lazımdır. Düzenli olarak her gün tekrarlanmalıdır.

Siğillerden muzdarip olanlar incir sütüne başvurmaktadır. İncir yaprağından çıkarılan bu sütün hem siğiller hem derideki yaralar hem de basur için faydalı olduğu bilinmektedir. Öte yandan incir sütü hazımsızlık şikayetine de iyi gelir. Sıtma, grip ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde de etkilidir.

İncir sütü vitamin ve mineral kaynağıdır. Magnezyum, demir, bakır, kalsiyum ve potasyum minerallerine; A, C, E, K vitaminlerine sahiptir. Cilt için mükemmel bir nemlendiricidir. Daha sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırır. En rahatsız edici problemlerden biri olan Cilt yağı (sebum) oluşumuna engel olur, daha gergin ve sıkı bir cilde sahip olmayı sağlayarak yaşlanma lekelerinden korur. Yalnızca siğillerin değil çeşitli cilt lekelerinin, böcek ısırmalarının, topuk sertleşmesinin ve çatlakların giderilmesinde de kullanılır.

İncir sütünün saç dökülmelerini etkin bir şekilde önlediği bilinmektedir. Saçların uzamasına katkıda bulunmakta ve saçların ağırlaşmasına yol açmadan nemlendirmektedir. Daha parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız incir sütü tam size göredir.

Cilt lekelerini açmak isteyenler incir sütünden faydalanabilirler. Zira incir sütünün bu etkisi bilimsel çalışmalarla doğrulanmıştır.

Maharetleri bu kadarla sınırlı olmayan incir sütü başka amaçlarla da kullanılabilir. Örneğin:

Toplumumuzda yoğurt yaparken önce incir sütüyle mayalanması gerektiğine inanılmaktadır.

  • Diş etleriniz yara olduysa incir sütü sürmek iyi gelebilir.
  • Topuk sertleşmesinden kurtarır. Nasırları giderir.
  • Katarakt başlangıcı varsa incir sütünü bal ile karıştırarak gözlerin etrafına uygulamak katarakt sorununu ortadan kaldıracaktır.
  • Kulakların çevresine incir sütü sürülürse kulaklarda meydana gelen kurtçuklar yok olacaktır.
  • Böbrek kumu dökmeye son derece faydalıdır.
  • Yumurta sarısı ve incir sütünü karıştırıp beraber tüketmek rahmin temizlenmesini ve adet olmayı sağlar.
  • Önemli cilt sorunlarından biri olan renk eşitsizlikleri de incir sütü yardımıyla kontrol altına alınabilir. İncir, benzaldehit adlı bir madde barındırmaktadır ve bu sayede kanseri önlemektedir.
  • İncir sütü ağız ve diş sağlığının korunmasında da rol oynamaktadır. Bilhassa diş eti kanamalarının tedavisinde olumlu sonuç vermektedir. Ağız içi yaralarına iyi gelen incir, bu hususiyetiyle ön plana çıkmaktadır.

İncir Sütü Siğil İçin Nasıl Kullanılır?

İncir sütü, siğillerden kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Bunun için; 1 yemek kaşığı arpa unu lapa oluncaya dek incir sütüyle karıştırılır. Ardından hazırlanan karışım siğillere sürülür ve kuruması beklenir.

İncir Sütünün Zararları Nelerdir?

İncir sütü, cildi hassas olanlarda kızarıklık, ciltte yanma hissi, yanık izi vb sorunlara neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.