Ispanaklı Böreğin Yanına Ne Gider, Böreğin Yanında Ne Yenir

Böreğin Yanına Ne Gider Ne Yapılır Neler İkram Edilir?

0 22

Böreğin Yanına Ne Gider Neler İkram Edilir?

Lezzetiyle ve enfes kokusuyla börek, yeri doldurulamayan yiyeceklerden biridir. Kimsenin kolay kolay hayır diyemeyeceği bu tat, Sebzeli, ıspanaklı, patatesli, kıymalı veya peynirli gibi pek çok değişik çeşidiyle karşımıza çıkmaktadır ve hepsi ayrı bir güzelliğe sahiptir.

Sofraların pâdişâhı olan börek, başka yiyeceklerle birlikte servis edildiğinde, iştahımız daha da açılmaktadır. Böreğin lezzetini maximum seviyeye çıkaran ve yanına tam anlamıyla yakışan çok sayıda alternatif bulunmaktadır.

Birbirinden farklı yüzlerce börek tarifinden herhangi birini seçerek uygulayabilir, isteğinize göre hazırlayacağınız değişik böreklerle masanızı taçlandırabilirsiniz. Aslında börek iyi bir besin değerine ve vazgeçilmez bir lezzete sahip olduğu için başlı başına tüketilebilecek bir yiyecektir. Fakat yine de böreğinizin yanında bazı destekleyici tatların da olması gerekir. İşte, o nefis seçenekllerin neler olduğunu bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Böreğin Yanına Ne Gider?

Bilindiği gibi çay, Türkiye denince hemen akıllara gelen içeceklerden biridir. Her türlü yiyeceğe uyum sağlayabilmekte ve yaz-kış her zaman sofraların ayrılmaz bir parçası olmaktadır. Eğer menüde börek de varsa, orada sıcak bir bardak çaya da mutlaka yer verilmelidir. Böreğinize eşlik edecek bir fincan çay, size oldukça keyifli anlar yaşatacaktır.

Börek kuru bir gıdadır ve bu nedenle sulu bir gıdayla berâber tüketilmesi faydalıdır. Sıcak bir çorba, bu noktada yapabileceğiniz en güzel seçimlerden biridir. Menüde börek varsa, çorbayla başlangıç yapılması doğru olacaktır. En çok sevilen tarhana, mercimek ve ezogelin gibi çeşitler başta olmak üzere kendi damak tadınız doğrultusunda herhangi bir çorba hazırlayıp böreğinize geçmeden önce âfiyetle tüketebilirsiniz.

Kısır da böreğin yanında tercih edilebilecek harika yiyeceklerden biridir. Hazırlanışının pratik olmasıyla birlikte aynı zamanda sağlığa da yararlı bir gıdâ olan kısır, sahip olduğu nefis tat sayesinde böreğinizin yanına çok yakışacaktır.

Ayran veya cacık, böreğin yanında sulu bir tat arayanlar için sunulabilecek en leziz seçeneklerden biridir.

Neredeyse bütün yemeklerin olmazsa olmazı olan salata, farklı tariflerle hazırlanabilmekte ve her biri damağımızda ayrı bir tat bırakmaktadır. Böreğin yanına masanızda domates ve yeşillikle taçlandırılmış bir salataya da yer açabilir ve böylece mükemmel bir lezzet uyumu yakalayabilirsiniz.

Hiç kuşkusuz içecekler, böreğin vazgeçilmez tamamlayıcılarından biridir. Ayran ise, börekle birlikte en yaygın tüketilen içeceklerin başında gelmektedir. İçerdiği vitamin ve minerallerle vücudumuza faydalı olan ayran, aynı zamanda böreğin lezzetine de önemli bir katkı sağlayacaktır. Böreğin yanına yaraşır bu içeceği evinizde kolayca hazırlayabilir, böylelikle serinletici ve böreğin lezzetini artırıcı etkisine yakından tanık olabilirsiniz.

Ayrıca komposto da, ayran hâricinde tercih edebileceğiniz müthiş bir alternatiftir.

Salatalar, böreğin yanında ikrâm edilebilecek enfes aperatiflerden biridir. Salataların arasında seçkin bir yere sahip olan çoban salatası, yapabileceğiniz tercihlerin en lezzetlilerindendir. Üzerine bir miktar nar ekşisi veya bol limon ilâve edip servis ederek böreğinizi süsleyebilirsiniz.

Kısır da böreğin yanına en iyi giden yiyeceklerin başında gelmektedir. Köftelik ince bulgur kullanarak yapacağınız bol ekşili ve az acılı bir tabak kısır, böreğinizle muhteşem bir uyum sergileyecektir.

Böreğinizin yanında tercih edebileceğiniz yemekler, ne tür bir börek yaptığınıza bağlı olarak farklılık arzedecektir. Fakat menünüzdeki börek ne olursa olsun, yeşil soğan, marul, çeri domates veya normal domates ya da havuç ile hazırlanan bir mevsim salatası mutlaka sofranızda bulunmalıdır.

Dâvetlileriniz varsa, böreğinizin yanında servis etmek için yoğurtlu kabak salatası da hazırlayarak onları en güzel şekilde ağırlayabilirsiniz. Ceviz, yoğurt ve kabak ile yapılabilecek standart bir aperatif, börek eşliğinde harikalara imza atabilir.

Patlıcan, kabak veya biber dolmaları, kırmızı biber dolması ya da tüm bunların birleşimiyle hazırlayabileceğiniz karışık dolmalar, böreğinizin yanında çok iyi gidecektir.

Böreğin yanında sunmak için tatlı değil, komposto tercih etmeniz daha isâbetlidir. Kuru erik, badem, vişne, üzüm veya kayısı kompostolarından herhangi birini seçebilir, böreğinizle birlikte son derece hafif ve sağlıklı bir masa hazırlayabilirsiniz.

Yoğurtlu salataların her türlüsü de böreğin yanına çok yakışmaktadır. Kerevizleri rendeledikten sonra sarımsaklı yoğurtla karıştırıp üzerine pul biber ve ceviz ekleyerek ikram edebilir, böreğinizi bu nefis lezzetle birleştirebilirsiniz.

Turşu da böreğin yanında yenilebilecek yararlı ve iştah kabartıcı besinlerden biridir. Havuç turşusu, domates turşusu, salata turşusu ya da başka herhangi bir turşu çeşidi, böreğinizin lezzetini artırmada son derece başarılı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.