Kabartma Tozu Yerine Karbonat, Sirke Kullanımı

Evde Kabartma Tozu Yoksa Kabartma Tozu Yerine Ne Kullanabilirim?

0 59

Evde Kabartma Tozu Yoksa Kabartma Tozu Yerine Ne Kullanabilirim?

Keklerin, kurabiyelerin, pastaların kısacası tatlıların ve hamur işlerinin temel malzemelerinden biri olan kabartma tozu, adından da belli olduğu gibi hamuru kabartan bir gıda maddesidir. Kabartma tozunun bu özelliği, ısıyla etkileşime girmesinden kaynaklanır. Malzemelerin tepkimesi sonucunda oluşan hava, içeride hapsolur ve böylece harç kabarır. Peki diyelim ki bütün malzemeleriniz hazır, tarifi uygulamak için sabırsızlanıyorsunuz. Fakat bir bakıyorsunuz ki evde kabartma tozu kalmamış! Endişelenmenize gerek yok. Çünkü kabartma tozuyla aynı işleve sahip başka ürünler de vardır.

Kabartma Tozu Yerine Kullanılabilecek Alternatif Şeyler

Mayalama için kullanılan kabartma tozu, mutfaklardan eksik olmayan bir malzemedir. Uzun raf ömrüne sahip olan bu ürün, ekonomik fiyatıyla her bütçeye hitap etmektedir.

Tarifiniz için kabartma tozu kullanmanız gerekiyorsa onun yerine karbonat kullanmanız da mümkündür. Fakat karbonatın yanı sıra asitli bir malzeme de ilave etmeniz gerekecektir. Kabartma tozunun etki edebilmesi buna bağlıdır. Örneğin bir paket kabartma tozuna alternatif olarak 1,5 çay kaşığı karbonat ile birkaç damla limon ekleyebilirsiniz. Karbonatı hamur kabartma tozu niyetine kullanacaksanız limon suyuyla çözülmesini sağlamalısınız. Bunu yapmazsanız hamurunuzun tadı bozulur.

Asitli bir PH değerine sahip olan süzme yoğurt kabartma tozunun yerine kullanılabilecek diğer bir üründür. Harcınız için bir çay kaşığı kabartma tozu kullanmak yerine 1 fincan yoğurt koyabilirsiniz.

Öte yandan kuru maya ve yaş maya da kabartma tozunun yerine kullanılabilir. Hangisini tercih edeceğiniz size kalmıştır.

1 çay kaşığı kabartma tozu için 1 gram (1/4 çay kaşığı) karbonat ve 122 gram (1/2 bardak) sade yoğurt kullanılabilir.

5 gram (1 çay kaşığı) kabartma tozunu 84 gram (1/4 bardak) pekmez ve 1 gram (1/4 çay kaşığı) karbonat ile değiştirebilirsiniz.

1 gram (1/4 çay kaşığı) karbonat ve 2 gram (1/2 çay kaşığı) krem tartar, tarifinizde 5 gram (1 çay kaşığı) kabartma tozuna karşılık gelecektir.

Kabartma tozu yoksa iki yemek kaşığı maden sodası da ilave edebilirsiniz.

Karbonat, kabartma tozuna alternatif olarak kullanılabilir.

5 gram (1 çay kaşığı) kabartma tozu için 1 gram (1/4 çay kaşığı) karbonat ile 122 gram (1/2 bardak) ayran kullanabilirsiniz.

Kabartma Tozunun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Yarım su bardağı sıcak suya bir çay kaşığı kabartma tozu eklenir. Kabartma tozunun suda köpürmesi, bozulmadığı anlamına gelir. Fakat köpürmezse ve kabarcıklar meydana getirmezse, bilin ki artık taze değildir ve bozulmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.