Kahve Kabız Yapar mı Kabızlığa İyi Gelir mi?

Türk Kahvesi Kabızlık Yaparmı Nescafe Kabızlık Yaparmı

0 56

Kabızlık Nedir?

Kabızlık, en sık görülen sindirim sistemi problemlerinden biridir. Tüketilen besinler, günlük yaşam alışkanlıkları ve kullanılan ilaçlar gibi sebeplerle ortaya çıkabilir. Dışkı, bağırsaklarda birikiyorsa ve dışarı atılamıyorsa kabızlık problemi oluşur. Bu durum bağırsakların nem oranının düşmesi, kuruması ve dışkının sertleşmesi sonucunda meydana gelir. Karın bölgesinde şişlik, kuru ve sert dışkı, tuvalete gidildiğinde zorlanma ve karın ağrısı gibi sorunlar, kabızlığa bağlı olarak görülebilir. Bunların yanında bağırsak fıtıkları da kabızlık nedenleri arasındadır. Peki Türk halkının çok sevdiği Türk kahvesi kabızlık yapar mı? Makalemizde bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kahve Kabızlık Veya İshal Yapar mı?

Kahve kabızlık yapmaz bilakis, Türk kahvesi, Nescafe kabızlığı giderir, hatta fazla içilmesi ishale neden olur. Bu konuda Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Ayşe Tuğba Şengel bu konuda şu bilgiyi vermektedir; Kabızlığa yol açan besinleri tüketmemek, bu sorunla baş etmek için yapılması gereken ilk hamledir. Her sabah mideniz henüz boşken Türk kahvesi içerseniz, bağırsak hareketlerinizde artış göreceksiniz. Ancak bir fincandan fazla kahve tüketmek, ishale yol açacaktır.

Diyetisyen Naz Kaynak anlatıyor; Kahve, bol miktarda kafein içerir. Bu sayede bağırsakların yumuşaması, daha kolay dışkılama ve kabızlığın azalması gibi etkiler sağlar.

Genel Cerrahi Uzmanı İlker Abcı, kahvenin kabız yaptığını belirtmektedir. Op. Dr. Abcı, kahve kabız yapar mı ve kahve kabızlığı geçirir mi tartışmasına değindi. Dr.Abcı, kahvenin idrar söktürücü (diüretik) özelliğinin olduğunu belirtti. Bu nedenle dışkının içerisinde bulunan sıvının çekildiğini ve bunun sonucunda da dışkının sertleştiğini açıkladı. Böylece kabızlık riski tetiklendiğini, kabızlık problemi olan ya da bu duruma yatkın olan kişilerin kahve tüketmemeleri gerektiğini de sözleri arasına ekledi.

Dahiliye Uzmanı Dr. Nafiz Karagöz, kabızlığa neden olan besinlerin arasında kafeinin de yer aldığına dikkat çekmektedir. Bu problemi tetikleyen diğer besinlerin ise patates, makarna, şehriye çorbası, pirinç pilavı, tarhava çorbası, mandalina, yayla çorbası, nar, şeftali, muz, elma ve çay olduğunu belirtti.

İshal Tedavisi İçin Türk Kahvesi Kullanımı

Türk kahvesi, ishal tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. 5 damla limon suyu ve ½ yemek kaşığı Türk kahvesini karıştırdıktan sonra doğrudan yutun. Bu karışımı mümkün olduğunca çiğnemeyin. İshal problemi ortadan kalkana kadar günde 2 kez tüketebilirsiniz.

Türk Kahvesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesi hakkında yürütülen çalışmalar, kahvenin bağırsak kaslarının çalışmasını güçlendirdiğini kanıtlamıştır. Aynı zamanda günde 2 fincan kahve içilmesi ile, zayıflama ve yakılan yağ miktarında artış sağlanmasının mümkün olduğu belirlenmiştir. Bağırsakların sağlıklı olması sonucunda kilo kaybı daha kolay olmaktadır.

1 fincan Türk kahvesinin içerisindeki kafein miktarı 57 miligramdır. Kafein, vücuda enerji verir ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Aynı zamanda sinir sistemini uyararak zihinsel aktivitelerin artmasına yardımcı olur. Kafein, enerji verici özelliği sayesinde uyuşukluk hissini giderir ve uyanık kalmaya destek olur.

Türk kahvesi, antioksidan açısından oldukça güçlüdür. Düzenli kahve tüketerek kanserli hücrelerin artmasına engel olunur. Aynı zamanda kişiye mutluluk hissi verir. Bazı görüşler, kahvenin antidepresan özelliği bulunduğunu savunur. Zira sinir sisteminin güçlenmesi ile birlikte, dopamin ve serotonin gibi hormonlarda artış meydana gelir.Hazır kahveler yerine Türk kahvesi veya filtre kahveler tercih edilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.