Keçiboynuzu Pekmezi Ve Keçiboynuzu Özü Faydaları

Keçiboynuzu Özü ile Pekmezi Arasındaki Fark Nedir?

0 12

Keçiboynuzu Özü ile Pekmezi Arasındaki Fark Nedir?

Keçiboynuzu pekmezi ve keçiboynuzu özü tüketenlerin en merak ettiği hususlardan biri de bu 2 gıdanın birbirinden farkıdır;

Geleneksel şekilde keçiboynuzu pekmezi hazırlanırken, kaynatma ve uzun bir süre boyunca sıcaklığa maruz bırakma yöntemleri kullanılır. Ancak bu durum, pekmezdeki hidroksimetil furfuralin yani HMF değerinin yükselmesine sebep olur. Bunun sonucunda ise kanserojen seviyesi yükselir ve kanser hastalıklarına yakalanma riski artış gösterir.

Pekmez pişerken, riskli kanserojenler grubunda yer alan karamel meydana gelmektedir. Ayrıca kaynama noktası yaklaşık 60 derece olduğu için, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu amino asit ve mineral değerlerinde de kayıp oluşur. Keçiboynuzu özü hazırlanırken doğrudan ateşe maruz kalmaz. Üretimi sırasında keçiboynuzu vakumda tutulur ve böylece uygulanan ısı 60 derecenin üzerine çıkmaz. HMF oranı artış göstermediği için sağlıklı bir besin ortaya çıkmaktadır. Keçiboynuzu özü ve pekmezi arasındaki en büyük fark budur. Ayrıca keçiboynuzu özü hazırlanırken çökeltici etki göstermesi için toprak kullanmak ya da lezzetini artırmak için şeker eklemek gibi işlemler de uygulanmaz. Bu nedenle keçiboynuzunun en sağlıklı hali, özünü tüketmektir.

Keçiboynuzu Özünün Faydaları Nelerdir?

 • Tansiyonun ve kolesterol seviyesinin azalmasını sağlar,
 • Astım, nefes darlığı, öksürük ve bronşiti iyileştirir,
 • Kalbe giden damarlardaki tıkanıklıkları açar,
 • Daha enerjik ve kuvvetli olmayı sağlar,
 • Kalsiyum, potasyum ve fosfor açısından zengin olduğu için, özellikle çocukların zihin, kemik ve zeka gelişimlerini destekler,
 • Karaciğeri büyük oranda destekler,
 • Amino asit yönünden zengin olduğu için kanı tazeleme ve kan yapma gibi etkileri bulunur,
 • Sigara kullanımı sonucunda solunum sisteminde meydana gelen sorunları giderir,
 • Magnezyum ve kalsiyum dengesi sayesinde kemik erimesi problemini erteler,
 • Yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan şikayetleri giderir,
 • Bağırsak faaliyetlerini düzenlemek, hazmı kolaylaştırmak, mide ekşimesi ve yanması gibi sorunları çözmek için oldukça etkilidir,
 • Göğsün yumuşaması, bronşların açılması ve balgamın sökülmesi için keçiboynuzu özü tüketilmelidir,
 • Doğal afrodizyak etkisi sayesinde cinsel gücü yükseltir ve Viagra kullanımına göre daha kalıcı ve daha üstün bir etki sağlamaktadır.

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu pekmezi, özellikle sperm sayısının çoğalması için oldukça etkilidir. Sperm sayısının düşük olması ya da aktif sperm sayısının yetersiz olması gibi sebeplerden dolayı çocuk sahibi olmak mümkün olmaz. Bu sorunlardan birine sahip olan ve baba olmak isteyen kişilerin keçiboynuzu pekmezi tüketmeleri önerilir. Keçiboynuzu kürü sonucunda sperm sayısı büyük oranda artış gösterecektir.

Keçiboynuzu pekmezi, iktidarsızlık sorununa karşı da oldukça etkilidir. Bu problemi yaşayan erkekler, gönül rahatlığıyla keçiboynuzu kürüne başlayabilir. Böylece iktidarsızlık sorunu doğal yöntemlerle giderilmiş olur. Keçiboynuzu kürünün herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Süte oranla 3 kat daha fazla kalsiyum içerir.

E vitamini açısından zengin olduğu için grip, öksürük, kansızlık ve kemik erimesi gibi sorunlara karşı etkilidir.

Göğsü yumuşatma, balgam söktürme, sigaraya bağlı solunum sistemi sorunlarını giderme, nefes darlığını rahatlatma ve bronşları açma etkisi vardır. Bu nedenle alerjiye bağlı olarak nefes darlığı görülen kişilere sık sık keçiboynuzu pekmezi önerilir.

Ham selüloz etkisi hayli yüksek olduğu için gastrit ve bağırsak hastalıkları karşısında etkilidir. Bağırsaklar ve midede biriken gazın çıkarılmasını kolaylaştırır. Ayrıca bağırsaklarda bulunan kurt, solucan ve tenya gibi parazitleri de yok eder. Mideyi güçlendirme etkisi bulunan keçiboynuzu pekmezi, şişkinlik hissinin giderilmesine de yardımcı olur.

Vitamin ve mineral yönünden zengin olduğu için diş eti ile diş sağlığında etkilidir.

D, B3, B2, B ve A vitaminleri, başta çinko olmak üzere mineraller ve doğal şeker açısından zengin bir kaynaktır. Bu nedenle doğal bir besin ve güç deposudur.

Potasyum ve sodyum açısından doygundur. Bu sayede akciğer, karaciğer ve tansiyon hastalıkları üzerinde faydalı etkileri vardır. Ayrıca kanda bulunan toksik maddelerin temizlenmesini de sağlar.

Akciğer kanserine karşı %90 oranında koruyucu etkisi vardır.

Başta kalp çarpıntısı olmak üzere, kalp rahatsızlıklarını giderir ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlar.

İnsan vücuduna işleyen radyasyonun temizlenmesini sağlar.

Doğal doping etkisi vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.