Keratin nedir saçları kalınlaştırır mı ? Keratin bakımı zararları

Keratin nedir ? 

Keratin saç tellerinde doğal olarak bulunan proteinin adıdır ve saçın yapısını verir. Bu yüzden birçoğu keratini saçı güçlendiren bir protein olarak tanıtmaktadır.

Keratin saç uzatır mı ?

Keratin saçları kırılmaya daha az eğilimli yapar. Bunun nedeni, keratin tek tek kılların pürüzlü kenarlarına yapışır, dış katmanını kaplar, düzleştir ve parlaklık verir ayrıca kuvveti artırır. Bu da uzama sürecinde faydalı olabilir.

Keratin Saçları Kalınlaştırır mı? Keratin Maskesi

Saç kalınlaştırıcı ürünlerde keratin kullanılır ve faydalı olabilir. Keratin önemli bir yapısal proteindir ve keratin saçları kalınlaştırmada kesinlikle yardımcı olabilir. Ancak, doğru bir şekilde alınmalıdır. Evde keratin bakımı için Keratin besleyici serum veya iksir kullanılabilir, saçı güçlendirir ve saç tellerini kaplayarak daha kalın görünmesini sağlar. Keratin içeren yoğunlaştırılmış şampuanlar, yumuşatıcılar ve benzeri ürünler saçları kalınlaştırmak ve evde keratin bakımı için hızlı bir çözümdür.

Keratin bakımı saçı düzleştirir mi

Keratin tedavileri saçı düzleştirebilir, ancak süreçte saça zarar verir. Bunun nedeni, keratin ile birlikte kullanılan ürünlerin keratin dışındaki formaldehit gibi maddeleri içermesi ve kullanılan şekillendirme aletlerinin yüksek ısısının saçları yakıp kırmasına ve dökülmesine neden olmasıdır.

Keratin bakımı zararları

Yaygın olarak uygulanan, saçları düzleştirmek ve parlatmak için keratin uygulamasını birçoğunuz biliyorsunuzdur. Daha önce kıvırcık saçlarınız varsa veya saçınız kuru ve hasarlı görünüyorsa, saçları düzleştirmek ve parlaklık kazandırmak için keratin tedavisi almak istemiş olabilirsiniz. Bununla birlikte, saç düzleştirme ve parlatma keratin tedavileri, içerdiği bileşenler ve uygulanan yüksek ısı tekniği nedeniyle, saçlara daha fazla zarar verebilir.

Bir kuaför salonu keratin uygulamasında keratinler formaldehit ile karıştırılır ve saça sıcak maşa ile uygulanır ve proteini saçınıza yapıştırır. Bu uygulama saçın dış katmanını pürüzsüzleştiren ve ipeksi pürüzsüz görünümlü saçları meydana getiren yarı kalıcı bir tedavidir.

Salonlar bu uygulamanın, saç köklerini keratin ile canlandırdığını ve bunun zarar verici olmayan bir tedavi olduğunu iddia etselerde, birçok uzman tedaviye karşı uyarıda bulunuyor, çünkü formaldehit kansere bağlı ve potansiyel olarak tehlikeli bir kimyasaldır. Buna ek olarak, keratin tedavisi için 200 derece yüksek sıcaklıkta saç ütüsü kullanılarak ve saç tellerinin doğal keratin yapısını bozarak, saça zarar verebilir. Sonuç olarak formaldehit keratin uygulamaları saç dökülmesine ve saç incelmesine sebep olabilir.

Bu tür saçınıza zarar veren keratin tedavisine mağruz kaldıysanız, en iyi çözüm kısa, küt bir saç kesimi yaptırmak ve gelecekte bu tür keratin uygulamalarından uzak durmak olabilir.

Daha sağlıklı görünen saçları teşvik etmek ve içerden beslemek için, vitaminler, mineraller ve proteinlerin dengeli alımını sağlayın ve doğal klinik olarak kanıtlanmış günlük saç bakımı uygulayın.  Saç bakımı ile ilgili diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

 

Önceki

Saç dökülmesinin nedenleri Kadınlarda saç dökülmesine 8 Harika Tavsiye

Akdeniz anemisi nedir Talasemi akdeniz anemisi belirtileri ve tedavisi

Sonraki

Yorum yapın