Kına İle Kahverengi Saç Boyası Nasıl Yapılır

Kına İle Kahverengi Saç Elde Etme İçin 2 Doğal Yöntem

0 1.398

Kına İle Kahverengi Saç Elde Etme İçin 2 Doğal Yöntem

Kına ağacının kurutulmuş ve ezilmiş yapraklarından üretilen toz formundaki maddeye kına denir. Saç rengi elde etmek için sıklıkla kullanılan bu madde, kimyasal boyalara iyi bir alternatiftir. İşte kahverengi saç rengini elde etmek isteyenlerin pek çoğu da saçlarını kına ile boyamaktadır.

Kına İle Kahverengi Saç Nasıl Elde Edilir?

1.Yöntem

Kınayı saçı kahverengiye boyamak amacıyla kullanmak için kınaya tarçın ve karanfil suyu ekleyin. Örneğin 1 bardak suya 2 yemek kaşığı toz tarçın ya da kuru karanfil ekleyin.Ağzını kapatıp 5 dk kaynatın. Soğuduktan sonra süzüp bu suyla kınayı hazırlayın. Bu karışımı saçınıza sürün. Yaklaşık 1 saat bekleyip saçınızı yıkayın. Bu karışıma şayet 1-2 yemek kaşığı yoğurt eklerseniz çikolata kahvesi saç rengine ulaşabilirsiniz.

2.Yöntem

Saçlarınızı kına ile kahverengiye boyamak istiyorsanız, 2 fincan kınaya 1 çorba kaşığı sirke ve 1 fincan kaynar su ekleyin. Ardından karıştırıp macun kıvamına getirin. Daha sonra bir kabı sıcak suyla doldurup içine karışımın bulunduğu kabı yerleştirin. Ancak karışıma hiç su değdirmemeye özen gösterin. Elde ettiğiniz karışım, bu kapta ısınacaktır. Bir süre bekleyen karışım ısınınca kabıyla beraber sıcak sudan çıkarılır ve soğumaya bırakılır. Kına ile saçı kahverengiye boyama işleminin etkili olabilmesi için karışımın saça güzelce yedirilmesi gerekir. Daha sonra başınıza eski bir tülbent sarıp 3 saat beklemelisiniz. 3 saat sonra kına tamamen temizlenene kadar saçlarınızı yıkamalısınız. İşte kına yardımıyla kahverengi saçlara ulaşmak için yapmanız gerekenler bunlardır.

Kına İle Farklı Renklerde Saçlar Nasıl Elde Edilir?

Kına ile kahve tonlarına ulaşmak için;

Ceviz kabuğunun suyu kullanılabilir. Bunun için bir miktar suda kurutulmuş cevizin yeşil kabuğu haşlanır ve suyu süzülür. Su, siyah bir renk alacaktır ve kına ile kahve tonları yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Açık kızıl tonlar elde edebilmek için;

Soğan kabuklarının suyu işinize yarayacaktır. Haşlanmış soğan kabuklarının suyunu süzerek kullanabilirsiniz.

Orta kızıl tonlar için;

Çay demi ile kınayı karıştırabilirsiniz.

Kızıl mor tonları için;

Patlıcan kabuğunun suyundan faydalanın. Soyduğunuz kabukları az miktarda su ile haşlayın ve suyunu süzerek elde ettiğiniz koyu mor suyu kullanın.

Kına İle Kahverengi Saç Rengi Elde Etmenin Yolları

Öncelikle kına lekesinin zorlu bir leke olduğu bilinmelidir. Bu nedenle kınayı kullanmadan evvel boynunuzu, kulaklarınızın arkasını ve yüzünüzü vazelinle yağlamaya özen göstermeniz gerekir. Eldiven giymeyi de ihmal etmemeniz lazımdır. Ellerinizden çıkması kolaydır ancak tırnaklarınızdan çıkması zordur. Hele kına lekesini kumaşlardan çıkarmak tam bir işkencedir.

Paspas ve halılar kaldırılıp ortam kına yapmaya uygun bir hale getirilmelidir. Lavaboda da yapılabilir.

Metal kaplarda kına karışımı hazırlanmamalıdır. Plastik kap ve plastik kaşık kullanmak en doğrusudur.

Kına, temiz ve kuru saça fırça ile sürülmelidir. Uygulama kökten uca doğru yapılmalıdır.

İşlemin ardından başa temiz bir tülbent sarılır. 1 gece bekletilecekse saçlar streç film ile kaplanıp üzerine ikinci bir tülbent daha sarılmalıdır. Rüzgarlı ve soğuk yerlerde bulunmaktan kaçınılmalıdır.

Kına saçlardan temizlenince direkt şampuanlanmamalı, bir süre beklenmelidir. Keçeleşen saçların rahat taranabilmesi için saç kremi sürülmelidir. Saçlar ertesi gün şampuanlanır.

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?

Kına hem kepek oluşumunu ve saçların aşırı yağlanmasını önler, hem de saç derisinin PH dengesini sağlamakta çok etkilidir. Eğer saçlarınızın çok yağlı olmasından şikayetçiyseniz kına ile bu problemi kontrol altına alabilirsiniz. Saç derisindeki gözenekleri açan kına, saçı dipten uca besler. Saç köklerini güçlendirir ve koparak dökülmelerin önüne geçer.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.