Koltuğa Dökülen Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Koltuktan Oje Lekesi Nasıl Çıkar En Etkili Yöntemler

0 40

Koltuğa Dökülen Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Oje lekesi oldukça inatçı bir lekedir. Bilhassa koltuğa bulaşan oje lekelerini çıkarmak daha da zordur. Oje sürmeden evvel birtakım tedbirler alsak da kimi zaman lekeleri yine de önleyemiyoruz. Çok dikkat etmemize rağmen maalesef oje giysilerimize, halıya, koltuğa veya başka bir yere bulaşabiliyor. Fakat neyse ki oje lekesini çıkarmanın pratik yöntemleri var. O yöntemlerin hepsini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Koltuktaki Oje Lekesini Çıkaracak Yöntemler

Koltuğa oje bulaşması sıklıkla yaşanan bir sorundur. Bu noktada imdadımıza yetişen en başarılı ürün ise şüphesiz ki asetondur. Oje lekesini aseton ile çıkarmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey bir parça pamuğun üzerine aseton dökmektir. Sonrasında bu pamuk koltuğa bulaşan oje lekesine bastırılarak tampon yapılır. Oje pamuk tarafından emilecektir ancak pamuğu birkaç kez yenilemeniz gerekmektedir.

Asetonun oje lekelerine karşı çok iyi bir çözüm olduğunu ifade etmiştik. Lakin önemli bir noktanın da altını çizmek faydalı olacaktır. Bazı kumaş çeşitlerine aseton uygulandığında ağartıcı etki ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı koltuğun dışarıdan belli olmayan bir yerinde asetonu test etmenizi öneriyoruz. Eğer olumsuz bir durum meydana gelmediyse lekeli bölge için aseton kullanmanızda sakınca yoktur. Bu işlemi kumaş ve deri koltuklara uygulayabilirsiniz. Aseton kullanımının ardından leke olan kısmı nemli bir bez ile silerek durulamayı ihmal etmeyiniz. Bir kağıt havluya veya bir beze aseton döküp tamponlayın. Lekeyi çıkardıktan sonra bölgeyi güzelce kurutun. Bunu yaparken oje lekesinden tam olarak kurtulduğunuzu gözlemleyeceksiniz.

Bu yöntemi oje döküldüğü anda uygulamanız daha çabuk sonuç almanızı sağlayacaktır. Ancak o sırada aseton yoksa lekeyi ıslak tutarak kurumasına engel olmalısınız. Böylece lekeyi temizlerken güçlük çekmeyeceksinizdir. Koltuğa oje döküldüyse kurumasına fırsat vermeden hemen silmeniz daha doğrudur. Şayet kurursa lekenin çıkarılması uzun sürecektir. Oje lekesi ıslaksa temiz bir bez veya kağıt havlu kullanabilirsiniz. Ojenin yayılmasını engellemek için dışarıdan içeriye doğru silmelisiniz.

Koltuktaki Ojeyi Çıkarmanın Diğer Yöntemleri

Hidrojen peroksit, lekelerden kurtulmak için en çok kullanılan ürünlerden biridir. Çözücü özelliğe sahip olan bu madde oje lekelerini de gidermektedir. Bunun için oje lekesinin olduğu bölgeyi hidrojen peroksit ile ıslatmanız ve bir havlu yardımıyla orayı güzelce ovalayarak silmeniz yeterlidir. Leke tamamen çıkıncaya dek buna devam etmelisiniz. İşleme başlamadan evvel ufak bir alanda test etmeniz önerilir. Bu sayede koltukta meydana gelebilecek muhtemel renk değişikliklerine karşı bir önlem almış olursunuz.

Oje lekelerini çıkarmak amacıyla saç spreyinden de yararlanabilirsiniz. Lekenin bulaştığı kısma biraz saç spreyi sıkın ve ardından diş fırçası kullanarak orayı iyice fırçalayın. Daha sonra nemli bir bez veya havluyla durulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.