Koltuktan Sakız Lekesi Yapıştırıcı Nasıl Çıkar

Koltuğa Yapışan Sakız Nasıl Çıkar Pratik Yöntemler

0 50

Koltuktan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Sakız, genellikle çamsakızından; sakız ağacının özünden elde edilmektedir. Fakat ne yazık ki bazı üreticiler maaliyeti daha ucuza getirebilmek için sakız ağacı yerine çok sayıda kimyasal madde kullanmayı tercih etmektedir. Petrol bazlı polimerlerin sakız üretiminde kullanılması buna örnek verilebilir.

Bu nedenle sakız bir yere yapıştığında bunu çıkarmak çok güç olmaktadır.

Koltuktaki Sakız Lekesini Çıkarma Yöntemleri

Koltuğa veya halıya sakız mı yapıştı? Hemen telaşlanmayın çünkü sakız lekesinden kolayca nasıl kurtulabileceğinizi bu yazımızda anlatacağız. Sakız lekesini çıkarma yöntemleri nelerdir? İşte cevabı;

Öncelikle belirtmeliyiz ki yapışkan ve zorlu lekelerden biri de sakız lekesidir. O yüzden en kısa zamanda bu lekenin temizlenmesi gerekmektedir. Sakız lekesi bulaşan yere sıcak veya soğuk uygulama yapılmalıdır.

Koltuğa yapışan sakız lekesi de bu yöntemlerle çıkarılabilir. Buz uygulamak, koltuğa yapışan sakızı gidermenin en iyi ve en basit yoludur. Zira buzun etkisiyle sakız donacak ve kırılıp parçalar halinde dökülecektir. Bunun için bir poşetin içerisine buz koyulur ve sakızın yapıştığı kısımda gezdirilir. Sakız donduğu zaman sert bir cisim yardımıyla hafif bir şekilde sürterek çıkarabilirsiniz. Sakızın üstüne buz uygulayarak önce sakızın donmasını sağlamalı, daha sonra el ile ya da bir çay kaşığı kullanarak hafifçe kazımalısınız. Bu sayede yapışmış olan sakız tamamen çıkacaktır.

Dilerseniz soğuk değil sıcak uygulama yaparak da sakız lekesini ortadan kaldırabilirsiniz. Koltuğunuzun neresine sakız yapıştıysa oraya bir kağıt koyup bir süre ütüleyin. Ütünün yaydığı ısı, sakızın kağıda yapışmasını sağlayacak ve böylece inatçı sakız lekesi koltuktan çıkmış olacaktır.

Deri Koltuktan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

  • İlk olarak temiz bir havlu ya da süngeri ılık suyla tamamen ıslatınız.
  • Ardından sakız izinin bulunduğu yeri bir sabunla hafifçe ovalayınız.
  • Lekeli bölgeyi güzelce ovaladıktan sonra, sakızın etrafa yayılmadığından emin olmalısınız. Şayet böyle bir şey olduysa parmaklarınızla çekerek çıkarınız.
  • Şimdi ise yeni bir havluyu veya süngeri temiz suyla güzelce ıslatıp daha önceden iyice sabunlamış olduğunuz lekeli alanı kuvvetlice bastırarak siliniz.
  • Son aşamada, süt ya da zeytinyağı kullanmalısınız. Şöyle ki; temiz bir bezin üzerine çok az zeytinyağı veya süt döküp sakız izinin bulunduğu yerleri siliniz. Artık sakız lekesinden eser kalmayacağı için rahat bir nefes alabilirsiniz!
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.