Küçük Dilin Faydaları Nelerdir?

Küçük Dil Ne İşe Yarar Küçük Dilin Görevi Nelerdir?

0 8.125

Küçük Dil Nerededir?

Yumuşak damağın arkasında bulunan ve bir parmak görünümünü andıran küçük dil, yalnızca ağız tamamen açıldığında görülebilir. Pek çok tıp terimi gibi küçük dil de Latinceden dilimize geçmiştir ve Latince üzüm anlamına gelmektedir. Küçük bir yapıya sahip olmasına karşın, vücudumuz için pek çok işlevi bulunmaktadır. İşte küçük dilimizin işlevleri ve eksikliği ya da zarar görmesi durumunda olası komplikasyonlarını bu yazımızda ele aldık.

Küçük Dil Ne İşe Yarar?

 • Yutma ve konuşma faaliyetlerinde küçük dil oldukça önemli bir görev üstlenmektedir.
 • Konuşma ya da yutkunma sırasında yukarıya doğru çıkan küçük dil, buruna giden hava yolunu kapatır ve yabancı cisimlerin kaçmasını önler.
 • Sesin titreşmesini sağlayan küçük dildir.
 • Küçük dil ünsüzü denilen harfler vardır ki özellikle Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi diller konuşulurken bu organdan faydalanılır.
 • Yemek yerken, nefes borusuna yiyecek kaçmasın engeller.
 • Eğer küçük dil olması gerektiği gibi faaliyet göstermiyor ise sessiz harflerin telaffuzunda problem yaşanır ve ses daha çok burundan çıkar.
 • Düzgün bir konuşma yeteneği için, sesler küçük dil sayesinde doğru bir şekilde telaffuz edilmektedir.
 • Kısa sürede vücut için gerekli olan tükürüğü salgılayabilir.
 • Küçük dilin en önemli özelliklerinden biri de öğürme refleksini devreye sokmasıdır. Yani nefes borusuna kaçabilecek parçaları bu organımız sayesinde boğazdan çıkarılır. Özellikle büyük parçaların yenmesi sırasında oluşabilecek boğulma riskini ortadan büyük ölçüde kaldırır.
 • Küçük dil de tıpkı bademcik ve damak gibi vücuda giriş yapan ağız yolu enfeksiyonları ve bakteriler ile savaşır. Genellikle vücudumuza giren bakteriler ilk olarak bu organlarımız ile karşılaşır. Ancak bu organlarımızın bakteriyi yenememesi durumunda bademciklerimiz şişer. Bazı durumlarda da sık rastlanmasa dahi küçük dil de şişebilir. Bu tarz durumlarda küçük dil oldukça rahatsız edici bir komplikasyon oluşturur. Hatta uyku apnesi ve horlamaya varan sorunların da ana nedenini oluşturur. Bu tarz problemleri yaşayan kişilerin küçük dilleri küçük bir cerrahi işlem ile alınabilir. Küçük dili alınan kişide ağız kuruluğu sorunu yaşanabilir.
 • Küçük dil, tükürük bezlerinden oluşur. Dolayısıyla boğaz ve ağzı nemli tutmada büyük görev üstlenir. Özellikle yemek yemeyi ve konuşmayı kolaylaştıran, bu dilin salgıladığı tükürük sayesinde kolay olmaktadır.

Küçük Dilde Sorun Olması Hangi Problemlere Yol Açar?

Eğer küçük dil şişer ya da herhangi bir sebepten ötürü olması gerektiği gibi çalışmaz ise ortaya bazı sağlık ve konuşma sorunları çıkmaktadır. Bunların başında ise hayatı felç edebilen uyku bozuklukları gelmektedir.

“ Velofaringeal Yetersizlik “ şeklinde tabir edilen durum, küçük dilin yetersiz kapanmasından kaynaklanmaktadır. Bu tarz bir durumda ‘n’ ve ‘b’ gibi ünsüzlerin telaffuzu zorlaşır ve kişi burnundan konuşuyormuş gibi sesler çıkarır.

Eğer küçük dil sarkmış bir yapıya sahip ise horlama sorunu ortaya çıkacaktır.

Uzamış küçük dil, aşırı titreme gösterir. Bu da uyku apnesinin en önemli nedenidir.

Uzamış olan küçük dil aynı zamanda öksürük gibi yaşam kalitesini düşüren sorunlara da neden olmaktadır.

Küçük Dil Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Latince anlamı küçük üzüm olan küçük dilin İngilizce karşılığı da ‘uvula’dır.

Küçük dile piercing tarzı takıların takılması sağlık açısından uygun değildir.

Mononükleoz, yani öpüşme hastalığı, alerjik bazı durumlar, alkol tüketimi, aşırı yorgunluk ya da enfeksiyonlar küçük dilde şişkinlik meydana getirebilen durumlardır. Sigara içilmese dahi, dumanı ve dumanına benzer irritan maddelerin solunması, küçük dilin yine büyümesine ve uzamasına sebep olanlar arasındadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.