Meniden Spermden Boşalırken Kan Gelmesi Hematospermi

Penisten Kan Gelmesi Penis Kanaması Neden Olur Nasıl Geçer?

0 11.041

Penisten Kan Gelmesi Nedenleri Ve Tedavisi

Penisten kan gelmesi idrar yolu enfeksiyonu, prostat bezinin iltihaplanması, böbrek taşı, idrar kanalında tümör, ve penis kanseri gibi pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Penis kanaması durumunda Üroloji doktoruna gidilmelidir.

Penisten Kan Gelmesi, Spermden, Meniden Boşalırken Kan Gelmesi, Hematospermi Neden Olur?

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu penisten kan gelmesine neden olabilir diğer idrar yolu enfeksiyonu belirtileri şöyledir:

  • Sık sık idrara çıkma
  • Az az idrar yapma
  • İdrara çıkarken yanma
  • İdrar renginde değişim
  • Karın ağrısı
  • Ateş
  • Bulantı
  • Kusma
  • İdrar yolları enfeksiyonu antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Penis Kanseri

Penis kanseri de erkeklerde penisten kan gelmesine sebep olabilir. Penis kanserinin diğer belirtileri şunlardır: Penis üzerinde, özellikle sünnet derisi üzerinde yara, ancak kanserde ayrıca, penis renginde değişiklikler, peniste cildin kalınlaşması, sünnet derisinin altında kötü bir koku ile kalıcı akıntı, penisin ucundan ya da sünnet derisinden kan gelmesi, penisin ucunda açıklanamayan ağrı, düzensiz ya da büyüyen mavimsi-kahverengi düz lezyonlar ya da sünnet derisinin altında veya penisin üstünde izler, sünnet derisinin altında kırmızımsı, kadife renk, penisin sonunda şişme. Penis kanseri tedavisi tümörün evresine, tipine,  çevreleyen dokuyu işgal edip etmediği ve derecesine bağlıdır;. Penis kanseri için ameliyat ana tedavidir. Kemoterapi ve radyoterapi de kullanılabilir.

Prostat Damarının Yırtılması

Peniste gerçekleşen kanama, prostat bezindeki damarların yırtılması nedeniyle oluyor olabilir. Prostat bezinin görevi cinsel ilişki sırasında meni üretmektir. Meniden kan gelmesi; erkeğin boşalması sırasında prostatın kasılıp genişleme sonucunda damarların yırtılmasıyla gerçekleşir. Bu duruma hemotospermi denilmektedir. Menideki kanın koyu renk olması önceden kalan belirtisi iken, kanın kırmızı olması ise damarın yeni yırtıldığını göstermektedir. Bu damar yırtılması sonucu yalnızca menide değil idrarda da kan görülebilir. Bu durumda genelde antibiyotik tedavisine başvurulur. Erkeklerde yaş ilerlemesi sonucu prostat bezleri büyür. Yani içinde damarlar gerilip yırtılmaya karşı daha da müsait hale gelir. Bu tür hastalarda ilaç tedavisi sonrası 1 – 2 yıl içerisinde veya sonrasında kanama yaşanmamışsa bir problem kalmamıştır. Ancak hastaların doktora kontrole gitmesi iyi olacaktır.

Cinsel İlişki Sonrasında Oluşan Kanama

Erkeklerde cinsel ilişki ardından peniste kanama olması prostat bezleri veya idrar yollarında tahriş olduğunun göstergesidir. Bu durum genellikle 40 yaş ve üzeri erkeklerde görülmektedir. Kişi uzunca bir süre cinsel ilişkiye ara vermesi durumunda cinsel ilişki sonrası kanama olması bir sorun teşkil etmemektedir. Bu durum biraz dinlendikten sonra geçecektir.

İltihaba Bağlı Kanama

Cinsel ilişki esnasında boşalma yaşarken ağrı ve ilişki sonrası kanama yaşanıyorsa, bu hastada prostat kanseri olduğunun bir göstergesidir. Bu durum genellikle yaşı ilerlemiş erkeklerde görülmektedir. Böyle durumlar yaşandığında mutlaka bir doktora görünülmelidir. Hiç bir hasta cinsel bölgelerde yaşanan kanamaları boş vermemeli mutlaka doktora gitmelidir.

Prostat İltihabı (Prostatit)

Prostat, erkeklerde mesane altında yer alan küçük bir dokudur. Meninin % 50 ila %75’ini oluşturan bir sıvı üretir. Prostatit ise prostat bezinin iltihaplanmasıdır. Bu iltihap prostatın etrafına yayılabilir. Prostatit durumunda ortaya çıkabilecek belirtiler şunlardır: İdrara çıkarken zorlanma, idrarda kan, kasık ağrısı, rektal ağrı, karın ağrısı, bel ağrısı, ateş ve titreme, akıntı, ağrılı boşalma veya cinsel işlev bozukluğudur. Prostatit tedavisi için genellikle antibiyotikler kullanılmaktadır.

Epididimit

Epididimit, epididimis iltihabıdır. Epididimis, spermi depolayan ve taşıyan testislerin arkasında yer alan bir tüptür. Bu tüp şiştiğinde testislerde ağrıya ve şişmeye neden olabilir. Epididimit hastalığı her yaşta erkekte görülmesine karşın yaygın olarak 14 ila 35 yaş arası kişilerde görülmektedir. Bu durum genellikle bakteriyel bir enfeksiyon veya cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan (STD) kaynaklanmaktadır. Epididimit belirtileri; pelvik bölgede ağrı, testislerde ağrı ve hassasiyet, testis torbasında kızarıklık, kasıkta lenf bezlerinde genişleme, cinsel ilişki sırasında ağrılı boşalma, idrar yaparken veya tuvalete çıkarken ağrı, acil ve sık idrara çıkma ve anormal penis akıntısıdır. Bu hastalık genellikle antibiyotiklerle tedavi edilmektedir.

Testis Kanseri

Testis kanseri, testis kaynaklı bir kanserdir. Testisler, erkeklerde sperm ve testosteron hormonu üretiminden sorumludur. Testis kanseri belirtileri şunlardır; penisten, spermle kan gelmesi, testiküler ağrı veya rahatsızlık, testis şişmesi, alt karın ya da sırt ağrısı, meme dokusunun büyümesi. Testis kanseri için kullanılan üç genel tedavi vardır; ameliyat, radyasyon ve kemoterapi.

Penis Kırılması

Peniste bir kırık, cinsel ilişki sırasında ortaya çıkabilecek nadir ve endişe verici bir yaralanmadır. Penis kırığı kemikte bir kırılma ile aynı değildir. Bu kırılma, peniste ereksiyondan sorumlu peniste iki bölgede (corpora cavernosa ve penis zarı) gerçekleşen bir kopmadır. Bu durumda kişinin cinsel ve üriner fonksiyonunda uzun süre kalıcı hasara yol açabileceğinden acil müdahale gereklidir. Penis kırılması belirtileri arasında: peniste kanama, peniste morarma, idrara çıkma sorunu, kırık sesi duymak, ani ereksiyon kaybı ve ağrı bulunur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.