Meninin Spermin Sarı ve Katı Gelmesi Neden Olur Ne Yapmalıdır

Spermin Sarı Gelmesi, Sperm Sarı Renk, Spermim Sarı Nedenleri

0 140

Sperm Sarı Renk Neden Olur?

Sağlıklı meni ve sperm genellikle beyazımsı gri renktedir. Spermin renginin sarı olmasının en yaygın görülen sebeplerinden bazıları şunlar olabilir: idrarın sperme karışması, beslenme düzeninin değişmesi, yaşlanma ve vücuttaki enfeksiyonlar.

Spermin Sarı ve Katı Gelmesi Neden Olur

Sperme İdrarın Karışması

Üretra erkeklerde penisteki idrar ve spermi dışarı taşımaktadır. Bir tür tüp olan üretrada bazen idrar kalabilir ve vücuttaki sperm dışarı atılırken bu idrar ile karışabilir. Bu sebepten ötürü, spermin rengi daha sarı olabilir.

Yaşlanma

Erkeklerde yaşın ilerlemesiyle vücudun salgıladığı sperm rengi sarıya dönebilir. Diğer bir deyişle; yaşlı erkeklerin vücudu genç erkeklere oranla daha sarımsı sperm salgılamaktadır. Şunu da belirtmekte fayda vardır ki; yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan bu durum gayet normaldir. Bu durumdaki erkeklerde spermin sarı olması doğurganlığı etkilememektedir.

Beslenme

Erkeklerde beslenme alışkanlıkları da spermin rengini etkileyen faktörler arasında yer alır. Çünkü vücuda giren her besinin etkisi de farklı olacaktır. Örnek vermek gerekirse, kükürt ve sülfür oranı yüksek besinlerin tüketilmesi spermin sarı olmasına yol açabilir. Sülfür içeren besinlere örnek olarak sarımsak, soğan, frenk soğanı ve arpacık soğanı verilebilir. öte yandan bazı ilaçlar ve multivitaminler de erkeklerde sperm renginin açık sarı olmasına yol açabilir. Yani ilaçlar yan etki olarak da spermin, meninin rengini sarıya döndürebilir.

Enfeksiyon

Erkeklerde vücudun herhangi bir yerinde oluşabilecek enfeksiyon, belirti olarak spermin sarı gözükmesine yol açabilir. Bu durumda görülen diğer belirtiler genellikle şunlardır: genital bölgede ağrı, spermde yeşilimsi renk ve kötü koku. Spermin renginin sarı olmasına yol açan enfeksiyonların başında prostat enfeksiyonu , cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve epididimit gelir. Bu tür enfeksiyonlar yaygın olarak antibiyotiklerle tedavi edilmektedir.

Lökositospermi

Spemde yüksek oranda beyaz kan hücresi bulunmasına tıpta Lökositospermi denir ve bu durum spermin yani meninin sarı olmasına yol açmaktadır. Lökositospermi spermin kalitesini bozabilir ve buna bağlı olarak erkekte doğurganlık oranını düşürür. Erkeklerde görülen Lökositosperminin sebepleri arasında genital enfeksiyon, nadiren boşalmak, sigara kullanımı, alkol tüketimi ve otoimmün bozuklukları sayılabilir.

Prostat Enfeksiyonu

Spermin sarı görünmesine yol açan enfeksiyonların başında prostat enfeksiyonu yer alabilir. Bir diğer deyişle, vücuttaki prostat enfeksiyonu kendini spermin rengini sarıya döndürerek gösterebilir. Prostat enfeksiyonunun sebebi idrarda bulunan bakterilerin prostata geçmesidir. Bu durumda spermin sarı olmasına ek olarak görülebilecek belirtiler arasında ağrılı idrara çıkma, idrarın bulanık olması, boşalırken ağrı, kasıkta belde karında ve peniste ağrı ve sık sık idrara çıkma sayılabilir.

Yaşam Tarzı Faktörleri

Kişinin sürdüğü yaşamın kalitesi vücudu doğrudan etkiler. Örneğin alkol tüketimi ve tütün kullanımı spermin geçici olarak sarı görünmesine yol açabilir. Beslenme alışkanlıkları da spermin rengini etkileyebilir. Kükürt içeren soğan, frenk soğanı ve sarımsak tüketimi spermin rengini sarı yapabilir. Ek olarak kullanılan bazı ilaçlar da geçici de olsa spermin renginin daha sarı olmasına yol açabilir.

Sarılık

Sarılık, vücuttaki bilirubin isimli sarı-turuncu safra pigmentinin çok yüksek oranda olması durumunda ortaya çıkan bir problemdir. Vücutta sarılık oluştuğunda cilt ve göz beyazlarında sarılık fark edilir. Bu saydığımız bölgelere ek olarak sarılık durumunda spermin rengi de sarı olabilir. Sarılığın farklı birçok sebebi olabilir. Örneğin; otoimmün bozukluklar, genetik metabolik bozukluklar, bazı ilaçlar, pankreatit veya pankreas kanseri, virüsler ve alkol tüketimi sarılığa yol açan neden arasındadır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Vücuda cinsel yolla hastalık bulaşması durumunda spermin rengi sarı olabilir. bu durumda vücutta görülebilecek diğer belirtiler ise genellikle şunlar olabilir: sık sık idrara çıkma ihtiyacı, penis akıntısı, idrar çıkarken sancı, kasıkta ağrı ve kaşıntı.

Uzun Bir Süre Sonra Boşalma

Boşalmanın çok aralıklı olması da spermin sarı olmasına yol açabilir. Çünkü uzun süre boşalma olmadığında vücuttaki sperm birikir ve boşalma esnasında da eski spermler boşalır. Bu eski ve vücutta beklemiş spermler de sarımsı renkte olabilir. Nadiren boşalan insanlarda bu durum normal kabul edilebilir.

Spermin Normale Dönmesi İçin Neler Yapmalıdır?

Spermin rengindeki değişiklikler genellikle geçici olduğundan kısa bir süre sonra kendiliğinden normal rengine dönecektir. Fakat spermdeki sarılık bazen bir haftadan daha uzun da sürebilir. Bu durumda hastanelerin üroloji bölümüne gidip bir doktora muayene olunmalıdır. Doktor yapacağı tetkikler sonucunda spermin renginin sarı olmasına yol açan sebebi bulacak ve buna uygun olarak hastaya tedaviyi başlatacaktır. Eğer bu durumun sebebi enfeksiyonsa, tedavi için çoğunlukla antibiyotik ya da anti-viral ilaçlar kullanılmaktadır. Spermin renginin normale dönmesi için aşağıdaki yöntemleri de uygulamanız önerilir.

Bol Sıvı Alın

Spermdeki sarılık ve yoğunluğun nedeni vücuttaki sıvı azlığı yani susuzluk olabilir. Bu yüzden spermin sağlıklı salgılanabilmesi için vücudun su ihtiyacı karşılanmalı ve yeterince su tüketimine özen gösterilmelidir. Ortalama olarak bir yetişkin erkek günde en az 3 litre su tüketmelidir. Ek olarak evde kendiniz taze meyvelerden meyve suları elde edip tüketebilirsiniz, hazır meyve sularından uzak durmalısınız.

Detoks Yapın

Detoks uygulamak spermin renginin normale dönmesine yardımcı olabilir. Ek olarak detoksun cilt başta olmak üzere vücudun genel sağlığı için de yararı çoktur.

Beslenmenize Dikkat Edin

Spermin kaliteli ve normal renkte olması için kişinin beslenme düzeni çok önemlidir. Örneğin abur cubur ve paketli işlenmiş gıdalar tüketilmemelidir. Ayrıca makarna ve ekmek başta olmak üzere beyaz karbonhidrat denilen besinlerden uzak durmalısınız. Bunlara uyulduğunda spermin kalitesi de rengi de iyileşecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.