Moringa Nereden Alınır Nerede Satılır Fiyatı Nedir Ne İşe Yarar?

Moringa Bitkisi Nedir Faydaları Zararları Moringa Çayı Nasıl Yapılır?

0 1.116

Moringa Bitkisi Nedir?

“Moringa son zamanlarda popülerlik kazanmış sağlığa faydaları saymakla bitmeyen antioksidan deposu, vücudu toksinlerden, zararlı atıklardan temizleyen muhteşem bir bitkidir.”

Moringa bitkisi, iltihap önleyici, antioksidan, doku koruyucu ve sağlığa sağladığı diğer faydalar ile günümüzde yeni yeni popülerlik kazanmaya başlamıştır. Bu bitki Hindistan kökenlidir fakat günümüzde Asya, Afrika ve Güney Amerikada da yetiştirilmektedir. Moringa birçok vitamin, mineral ve protein içerir. Moringa kullananlar bu bitkiden çok fayda gördüklerini dile getiriyor.

Bu bitkinin en inanılmaz yanı, kabuğu, kökü, yaprakları, çiçekleri, tohumları gibi her kısmında farklı besin öğeleri ve antioksidanlar barındırmasıdır. Ayrıcaa bu bitkinin sağlığa sayılamayacak kadar faydaları bulunmaktadır ve birçok hastalığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Moringa bitkisinin tüm bu faydalarından yararlanmak için moringa çayı içebilirsiniz. Moringa çayının nasıl yapılacağını bu makalemizde okuyabilirsiniz.

Moringa bitkisini aktarlardan ve internet üzerindeki moringa bitkisi satan yerlerden temin edebilirsiniz. 2 paket moringa çayı 60 TL’dir.

Moringa Ne İşe Yarar Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Besin İçeriği

Moringanın yaprağı ve kabuğu dahil, yararlı birçok protein, vitamin ve mineral barındırır. Amonoasitler bakımından çok zengindir ve protein bloklarının oluşturulmasına yardım eder. İnanılmaz miktarda Avitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, folik asit ve C vitamini içermektedir. Ayrıca kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, fosfor ve çinko minerallerini barındırır. Çok düşük miktarda yağ içerir ve hiç zararlı kolestrol barındırmaz.

Moringanın Sağlığa Faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece hastalanmayı önler mevcut hastalıkların çabuk atlatılmasını sağlar.
 • Glukoz düzenleyen, şeker hastalığı önleyici özellikleri sayesinde 2.tip şeker hastalığını ve obeziteyi önler. Yapılan deneyler sonucunda, moringa yapraklarının etkili bir şekilde kan şekerini düşürdüğü görülmüştür.
 • Yapraklarında yüksek demir oranı bulunur ve bu da anemiyi yani kansızlığı engeller.
 • Yaprakları, karaciğeri korur ve vücudu etkili bir şekilde temizlemeye yardım eder.
 • Yapılan birçok araştırmada moringanın kanser önleyici özellikleri olduğu tespit edilmiştir.
 • Moringo protein, aminoasitler, antioksidan ve daha birçok besin öğesi bakımından çok zengindir.
 • Moringa, faydalı 20 aminoasitten 18’ini içerisinde barındırır ve içerdiği 9 faydalı aminoasitle, mükemmel bir protein kaynağıdır.
 • Moringanın güçlü antibakteriyel ve iltihap önleyici özellikleri vardır ve bu da cilt enfeksiyonlarını önleyerek, yaraların ve böcek ısırıklarının çabuk iyileşmesini sağlar. Ayrıca kanamayı da durdurmaya yardımcıdır.
 • Şekeri dengelemeye yardım eder.
 • Kolestrol seviyesini düzenlemeye yardımcı olur.
 • Çok güçlü bir antioksidandır ve içerisinde bol miktarda A ve C vitamini barındırır.
 • Kan basıncını kontrol eder.Yüksek tansiyonu önler
 • Vücudu toksinlerden arınmaya yardımcı olur.
 • Yaşlanmayı önleyici özelliklere sahiptir.
 • Sindirim sistemini düzenler.

Kötü Kolestrolü Düşürür

Yüksek kolestrol miktarı, kalp krizi, felç ve kalp ve damar hastalıklarına neden olur. 2012 yılında yapılan bir araştırmada moringanın kolestrol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Moringayı düzenli olarak tüketerek kötü kolestrol seviyelerinizi düşürebilirsiniz.

Kanseri Önlemeye ve Tedavi Etmeye Yardımcıdır

Moringa çayı içmek kansere yakalanma riskini düşürebilir. 2011 yılında yapılan bir araştırmada, moringa yaprağı özünün, kanser hücrelerinin sağlıklı hücrelere zarar vermesini önlediği görülmüştür. İleri aşamalarda moringa özü tüketmenin, tümör hücrelerini zamanla öldürdüğü de bulunmuştur.

Alzheimer Hastalığını (Bunamayı) Önlemeye Yardımcı Olur

Moringa bitkisinin en önemli ve bilinen faydalarından birisi alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olmasıdır. Bu konuda gerçek kanıtlar bulunmaktadır. Bu bitkinin, iltihap önleyici ve hypointensif etkileri sayesinde, hafızayı arttırıp, beyin aktivitelerini düzenlemeye yardımcı olabileceği bilinmektedir. Bu bitkinin özü verilen farelerin beyinlerindeki elektriksel aktivite ve beyin manaminleri (norepinefrin, dopamin ve serotonin) artmıştır.

Kan Şekeri Seviyelerini Düşürmeye Yardımcıdır

Moringa, tip 2 şeker hastalığına karşı çok etkili doğal bir yöntemdir. 2009 yılında yapılan bir araştırmada çok ileri derecede şeker hastalığı olan farelere moringa verilmiştir ve bu deney sonucunda şeker hastalığında gerileme olduğu görülmüştür.

Kalp Hastalığına Yakalanma Riskini Düşürür

Antioksidan özellikleri sayesinde moringa bitkisinin kalp ve damar hastalıkları oluşma riskini azalttığı bilinmektedir. 2009 yılında yapılan bir araştırmada moringa özünün, farelerin kalplerini koruduğu bulunmuştur. Düzenli olarak moringa özü tüketerek, kalp hastalığı oluşma ihtimalini en aza indirebilirsiniz.

Moringa Çayı Nasıl Yapılır?

1 su bardağı suyu cezveye koyup kaynatın. Daha sonra 1 tatlı kaşığı kurutulmuş moringa yapraklarını kaynar suyun içerisine atın. 3-5 dk bu suda demlensin (renk değişinceye kadar) bekleyin.İçine 1 tatlı kaşığı da bal katıp afiyetle için.

Moringa Bitkisinin Yan Etkileri Zararları

 • Mide ekşimesi
 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Düşük riski: Bu çay rahimde kasılmalara ve rahmin sıkışmasına neden olabilir ve gebelik sırasında düşük yapma riskinizi artırabilir.

Bu yan etkiler oldukça nadirdir ve bu bitkide toksik bileşen yoktur. Moringa çayının aşırıya kaçmadan içilmesi şartıyla, moringa çayın genel bir yan etkisi yoktur.

Bu birkaç istisna dışında, moringa çayının çok yönlü yararları vardır, hayatınızdaki yeni bir bitkisel ilaç arıyorsanız kesinlikle bu bitkiyi keşfetmeye değer!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.