NEU Nedir Netrofiller Düşüklüğü Veya Yüksekliği Nedir NEU Yüksekliği Neyi Gösterir

Neu nedir veya neu ne demek, nötrofillerin kan testindeki kısaltmasıdır. Neu veya nötrofiller, hemapoetik kök hücreden miyeloid öncülü, lökosit hücrelerinden biridir. Lökositler vücudun savunma sisteminden sorumlu beyaz kan hücreleridir. Lökositler beş gurup hücreden meydana gelir bunlar nötrofiller, eozinofiller, bazofiller, monositler ve lenfositlerdir. Bu beş hücrenin alt/üst referans değerlerinden formül edilerek, kanda lökosit düşüklüğü veya lökosit yüksekliği bulunur.

Neu nedir, nötrofil düşüklüğü ve nötrofil yüksekliği nedir

Neu nedir ve neu% nedir, immün sistem lökositlerinin büyük kısmını nötrofillerden oluşur. Nötrofillerin sayıları 1mm3 lökosit hücresinde 1600 – 7500 arasındadır. Neu % ‘ilk oranı ise %40 – %75 sınırlarındadır. Kan tahlillerinde NEU ve NEU % kısaltmaları olarak iki değer dikkate alınır. Referans alt değerinden düşük sonuç neu düşüklüğü, referans üst değerinden yüksek çıkan sonuç ise neu yüksekliği olarak kabul edilir.

Sağlıklı yetişkinlerde günde 100 trilyon nötrofil üretilir, ömürleri çok kısadır 6 saat fakat işlevleri çok önemlidir. Çok hızlı hareket ederler kan dolaşımından ayrılarak dokulara nüfuz ederler. Organizmaya giren yabancı mikroorganizmaları enfeksiyon ve mantarları ilk karşılayan nötrofillerdir. Yabancı maddeleri fagistoz ederler yani yutarlar, vücudun elektrik süpürgesi gibidir.

Neu nedir, netrofil granüsolitleri

Nötrofillerin mor renkli granüsolitleri olgun nötrofilleri, eozinofil ve monosit öncüllerini uyarır. Enfeksiyonlara karşı granüsolit yanıtı meydana getirir, ilk savunma hattı doku makrofajlarıdır. Daha sonra iltihabi bölgeye yayılırlar, kandaki nötrofil sayısı arttıktan sonra iltihabi bölgeye ikinci doku makrofajını gerçekleştirirler. Bütün bu anlatlanlardan çıkan sonuç neu yüksekliği vücudun yabancı madde veya doku zedelenmesine karşı verdiği immün cevaptır.

Neu nedir Nötrofil enflamasyon gelişimi

Yaralanmaya bağlı enflamasyon veya organizmadaki yabancı madde varlığı nötrofilleri uyarır. Nötrofillerin serbest hareket eden bu mikroorganizmalara karşı kimyasal reaksiyonuna kemotaksis denir. Kemotaksis kimyasallar olmasa nötrofiller yabancı maddeleri tanıyamazlar.

Vücut organizması içinde immünoglobülinler ve kompleman kemoatraktan maddeler yabancı veya serbest hareket eden hücrelere yapışırlar. Nötrofillerin üzerindeki reseptörler yardımı ile problemli bölgeye göç ederler enflamasyon veya enfeksiyon cevap oluştururlar.

Basit anlatım nötrofillerin iltihabi dokulara hücum etmesi

  • Organizmadaki dejenaratif hasarlı hücre varlığı.
  • Vücut kimyasalların organizmaya giren bakterilere yapışması.
  • Kan plazmasında pıhtılaşma faktöreleri trombosit artışı.

Kantatif nötrofil bozuklukları neden olur

Kantatif bir maddenin için ne olduğu değil ne kadar olduğunu görmektir. Kantatif nötrofil bozuklukları WBC yüksekliği, WBC düşüklüğü ve Nötropeni yani NEU düşüklüğü test sonuçlarına göre yorumlanır.

Nedenleri

  • Bulaşıcı enfeksiyonlar grip, soğuk algınlığı veya HIV/AIDS gibi virüsler
  • Bazı ilaçların yan tesiri kemoterapi, hamileli veya kan nakli gibi durumlar
  • Otoimmün hastalıkları romatoid artrit, lupus, haşimito, sedef ve iltihabi bağırsak gibi
  • Aplastik anemi, kemik kanseri gibi bazı anemi ve kan kanseri lösemi türleri

Preferik Kanda Lökosit Formülü

Hücre

% Oran

Sayı mm3=ml kanda

Lökosit

%100

4000 – 10000

Nötrofil

% 45 – 75

1600 – 7500

Nötrofil düşüklüğü fonksiyonel bozuklukları

Nötropeni yani neu düşüklüğü nedeni bilmek enfeksiyon tedavisinde çok önemlidir, neu düşüklüğü süresi yaklaşık 3 ay sürebilir. Altı ay devam eden neu düşüklüğü derinleşirse immün sistem  hücrelerinden bazılarında fonksiyonel bozuklukları kaçınılmaz olur.

Hematolojik maligniten kanser tedavisi gören hastalarda febril nötropeni neu düşüklüğü en sık rastlanan durumdur. Neu düşüklüğü faktörleri nelerdir, nötrofil düşüklüğü lenfosit yüksekliği hangi hastalıklara işaret eder diğer makalemizi okuyunuz.

Neu düşüklüğü multifaktörleri nelerdir ve hangi hastalıklara işaret eder.

Önceki

Hepatit A Nedir Belirtileri Nelerdir Sarılık ve Hepatit A Aşısı

Kalp Krizi Nedir Neden Olur Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir Ne Yapmalı

Sonraki

Yorum yapın