Papatya Buketi Nasıl Kurutulur Kurutulmuş Papatya Nasıl Saklanır

Papatya Nasıl Kurutulur Papatya Kurutma Yöntemleri

1 166

Papatya Nasıl Kurutulur Papatya Kurutma Yöntemleri

Papaya, sevgi, masumiyet ve saflık simgesi olarak anılan bir çiçektir. Eşsiz kokusu sayesinde birçok insanın en sevdiği çiçekler arasında yer alır. Ancak papatya yalnızca bir çiçek değil, aynı zamanda oldukça şifalı bir bitkidir. İyileştirici etkilerinden faydalanmak için “papatya nasıl kurutulur?” sorusunun cevabını bilmek gerekir.

Papatya Çiçeği Nasıl Kurutulur?

1.Yöntem

Papatyaları her mevsim toplayıp kurutabilirsiniz. Ancak en iyisi Mayıs ayında toplanan papatyaları kurutmaktır. Papatya kurutmak için öncelikle papatyaları güzelce yıkayın. Kurutacağınız papatyaları çay olarak demleyecekseniz, güzelce ayıklamanız ve yıkamanız büyük önem taşır.

Çiçekleri topladıktan sonraki 2 saat içerisinde kurutmaya başlamanız gerekir. Bunun için yıkadığınız ve ayıkladığınız papatyaları, bol güneş gören bir yere serin. Bu işlem sırasında papatyaların arasında boşluk kalmasına ve birbirleri ile temas etmemesine özen gösterin. Aksi halde üst üste gelen papatyalar, tek parça halinde kurur. Bunun sonucunda ise daha kalın bir hale gelmiş olan papatyaların içlerinde küf problemi meydana gelir. Papatyaların yapısını bozmamak için aralarında biraz boşluk bırakılması tavsiye edilir.

NOT: Papatyalar kururken tozlanmaması için tülbentle kapatabilirsiniz. Fakat tülbent, papatyaların biraz daha uzun sürede kurumasına yol açacaktır.

2.Yöntem

Az miktarda papatya kurutmak istiyorsanız kalın bir kitabın veya defterin içine 5-6 tane papatya koyup bu şekilde de kurutabilirsiniz.

3.Yöntem Mikrodalga Yöntemi

Vaktiniz azsa ve mikrodalga fırın kullanıyorsanız, papatyalarınızı bu yöntemle hazırlayabilirsiniz. Temizlediğini papatyaları mikrodalga fırına koyarak 3 dakika kadar çalıştırın. Fırından çıkardığınızda papatyaların kuruduğunu görecekseniz.

4.Yöntem Asarak Kurutma

Papatyaları kurutmanın bir başka tekniği de baş aşağı asmaktır. Papatyaları saplarından asarak çiçeklerin aşağı bakmasını sağlayın. Bu sayede papatyalar deforme olmadan kuruyacak ve uzun süre saklamaya elverişli bir hale gelecektir.

Kurumuş Papatya Nasıl Saklanır

Kurutarak hazırladığınız papatyaları, 1 sene boyunca bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. Bunun için kuruttuğunuz çiçekleri cam kavanozda ve ağzı sıkıca kapatılmış şekilde saklamanız gerekecektir.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Papatya çayı hazırlamak için öncelikle bir fincan su kaynatın. Ardından ½ yemek kaşığı kadar papatyayı ve dilerseniz bir dilim limonu ekleyerek 5 dakika kadar bekletin. Çayınız demlendikten sonrasında süzüp, afiyetle içebilirsiniz.

Papatya Çayının Sağlığa Faydaları

Stresi Giderir

Sinirleri yatıştırmanın en doğal yolu papatya tüketmekten geçer. Stres ve sinir seviyesine büyük oranda düşüren papatya çayı, tüketildikten sonra kişiye büyük bir rahatlık hissi verir.

Depresyona İyi Gelir

Özellikle regl dönemlerinde birçok kadın depresif bir ruh haline bürünür. Bu dönemlerde, yemek sonrası 1 fincan papatya çayı içerek rahatlamak mümkündür. Adet olmadan 3 gün öncesinde başlayıp her gün 1 fincan tüketilirse daha tesirli olacaktır. Fakat aç karnına içilmesi önerilmez. Papatya çayı içmek için en uygun zaman dilimi, öğlen ya da akşam öğününden 30 dakika sonrası olacaktır.

Diş Ağrısını Giderir

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, papatyanın diş eti sağlığı için hayli yararlı olduğunu açıkladı. Papatyaları çay hazırlar gibi demleyip soğuttun. Ardından macun kullanmadan, diş fırçanızı bu suya batırın. Diş etlerinizi ve dişlerinizi çok baskı uygulamadan fırçalayın. Bu sayede daha sağlıklı diş etlerine sahip olabilirsiniz.

Ahmet Maranki, papatyanın diş ağrısını hafiflettiğini belirtti. Bunun için yapılması gereken şey ise yine papatyaları demlemek ve soğuduktan sonra gargara yapmak olacaktır.

Bağışıklığı Güçlendirir

Papatya çayı tüketerek vücut direncini artırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkündür. Özellikle soğuk algınlığı ve grip karşısında oldukça etkili bir şifa kaynağıdır.

Gaz Söktürür

Papatya çayının idrar söktürücü özelliği bulunur. Aynı zamanda bağırsaklarda bulunan gazına çıkarılması ve hazımsılık probleminin giderilmesi için etkili bir yöntemdir.

Adet Düzensizliklerini Giderir

Regl periyotlarınız düzensizse papatya çayı içmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede regl döngülerinizi düzenleyebilir, ağrı ve eşlik eden diğer şikayetleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Yaraları İyileştirir

Papatya, antioksidan yönünden zengin bir bitkidir. Tükettiğiniz papatya çayı, hücre yenilenmesini destekler. Bu sayede vücutta görülen yaralar daha hızlı şekilde iyileşme gösterir.

Gerilmiş Kasları Gevşetir

Papatya çayı tüketmek, gerilen kasların gevşemesine yardımcı olur. Özellikle rahim krampları üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Papatya, içerisinde glisin adı verilen amino asidi barındırır. Bu nedenle kaslarda meydana gelen spazmları hızlıca geçirmek için de tavsiye edilir.

Papatya Çayı Doğal Antibiyotiktir

Papatya çayı, en doğal antibiyotiklerden biridir. Özellikle enfeksiyonel hastalıklar ve soğuk algınlığından korunmak için etkilidir. Fakat yararlı olduğu için önerilenden daha fazla papatya çayı içmek, insan sağlığı üzerinde istenmeyen etkiler görülmesine yol açabilir. Midede görülen şikayetler ise olumsuz etkilerin en yaygın olanıdır.

1 yorum
  1. Ayşe diyor

    Merhaba! Papatyalar çoğu yerde güneşte kurutulması gerektiğini belirtiyor bazı sitelerde ise gölgede kurutulması gerektiğini söylüyor. Neden güneşte kurutuluyor? En sağlıklı kurutma şekli hangisidir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.