Penisten Sıvı, Akıntı Gelmesi Erkeklerde Akıntı Çeşitleri Tedavisi İlaç

Penis Akıntısı Neden Olur Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi Yolları

0 51.442

Penis Akıntısı, Erkeklerde Şeffaf Akıntı Nedenleri Tedavisi

Penis akıntısı penisten çıkan sperm(meni), mezi, idrar, prostat sıvısı gibi normal sayılan akıntılardan hariç meydana gelen anormal akıntıya denir. Penisten gelen anormal akıntıya geçmeden önce penisten gelen normal sayılan akıntılar nelerdir onlara bakalım;

Meni, cinsel ilişki veya mastürbasyon sonunda haz ve heyecanla gelen yapışkan sıvıdır. Erkek menisine sperm denir.

Vedi, idrardan sonra çıkan beyaz, bulanık, koyu, yapışkan bir sıvıdır.

Mezi, zevk zamanında çıkar. Şehvetlenince, açık resimlere bakınca veya şehvetle öpüşünce, sürtününce veya böyle şeyler düşününce gelen birkaç damla renksiz yapışkan sıvıdır.

Prostat salgısı, genelde idrardan sonra gelen, koyu, yapışkan bir sıvıdır.

Penis Akıntısının Nedenleri Nelerdir?

Penis Mantar Enfeksiyonu

Penis mantar enfeksiyonu,  candida mantarı sebebiyle oluşan penis cildini etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Anal seks veya mantar enfeksiyonu yaşayan partnerle girilen cinsel ilişki penis mantar enfeksiyonunun en yaygın sebebidir. Uzun süre antibiyotik veya prezervatif kullanımı bile erkeklerde genital mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Penis maya enfeksiyonu, idrara çıkarken yanma hissi ile belirti verir. Penis derisi sertleşir ve kızarıklık oluşturur. İdrar yaparken ağrı ile tüm penisin kaşınması, bu enfeksiyon şeklinin en yaygın belirtisidir. Kaşıntıdan ayrı olarak, peniste korkunç bir ağrı hissedilir. Penis mantar enfeksiyonu olan kişilerde penis ucundan beyazımsı, topaklı ve kalın bir akıntı gelir. Yaygın olarak erkek genital mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için reçeteli ilaçlar kullanılmaktadır.  Bu ilaçlar penis enfeksiyonuna neden olan mantarı yok etmek için oldukça etkilidir.

Genital mantar enfeksiyonu tedavisinde etkili bir diğer yöntem ise çay ağacı yağıdır. 1 yemek kaşığı zeytinyağı üzerine 3 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu çözeltiyi penise küçük miktarlarda uygulayın. Unutmayın ki, çay ağacı yağını seyreltmeden doğrudan uygulanması cilde zarar verebilir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu da erkeklerde penisten akıntı gelmesine neden olabilir. İdrar yolları enfeksiyonu genellikle idrar yollarında biriken aşırı bakteriden kaynaklanır. Diğer bir deyişle bakterilerin kontolsüz çoğalması sebebiyle yaşanır. E. coli, idrar yolu enfeksiyonlarının başlıca sebebidir. Üriner sistem enfeksiyonlarının çoğalması ve kötü hijyen gibi bazı faktörler de vardır. Üriner sistem enfeksiyonunun en sık görülen belirtisi sık idrara çıkmadır. Diğer belirtiler arasında; penisten akıntı gelmesi, idrar yaparken ağrı, idrarda bulanıklık, idrar yaparken yanma hissi, kötü kokulu idrar, sık sık ama az miktarda idrar, alt karın ağrısı ve basıncı,  cinsel ilişki sırasında ağrı, kusma ve bulantıdır.

İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotikler ile tedavi edilebilir.

Balanit

Balanit, sünnetsiz erkeklerde sünnet derisinin iltihaplanmasıdır. Bu da bu da enfeksiyon veya tahrişe neden olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar peniste akıntıya sebep olur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında şunlar vardır:

Klamidya: Klamidya; klamidya trachomatis bakterisi tarafından genital yolda oluşan bir enfeksiyondan kaynaklanır. Klamidya enfeksiyonu önlenebilir ve tedavi edilebilirdir. Erkeklerde klamidya belirtileri testislerde ağrı ve peniste akıntıdır. Tedavide genellikle antibiyotik ilaçlar vardır.

Bel soğukluğu: Bel soğukluğu, gonore bakterisi neisserinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Bel soğukluğu genellikle kısa bir antibiyotik tedavisi ile tedavi edilebilmektedir.

Uçuk: Herpes virüsleri, ağız veya cinsel organlardan, vajinal veya anal seks sebepli cinsel temas sırasında kişiden kişiye yayılmaktadır. Oral seks genital uçuğun ağız ya da organlara bulaştırabilir.

Trikomonas vajiniti, servisit ve üretritiye neden olabilen, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur (STI). Erkeklerde en sık görülen belirtiler şunlardır: , idrar yaparken yanma veya boşalmadan sonra sık sık idrara çıkma isteği. Bu hastalık antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Doktorunuz metronidazol (Flagyl) veya tinidazole (Tindamax) önerebilir.

Penis Akıntısının Diğer Nedenleri

Penis akıntısı aşağıdaki sebeplerden de kaynaklanabilir:

  • Alerjik reaksiyonlar
  • Sabun, spermisit veya banyo ürünlerinden kaynaklanan kimyasal tahriş
  • Dermatit
  • Priapizm (ereksiyon esnasında sızı)
  • Penis kanseri
  • İdrar yolu enfeksiyonları

Penis Akıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir, Penis Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Penis akıntısı antibiyotik ile tedavi edilmektedir. Bu durumda üroloji doktoruna gitmelisiniz.

Penis Akıntısı İçin Bitkisel Ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Elma Sirkesi

Elma sirkesinde bulunan mantar ve bakteri karşıtı özellikler sayesinde iltihabı azaltarak akıntıyı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, normal vücut dengesini yeniden sağlamaya yardımcı olan zengin bir potasyum, enzim ve diğer önemli mineral kaynağıdır. 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı sirkeyi 1 bardak su içine koyun. Bu karışımı günde 2 kez tüketin.

Karbonat

Karbonatın penis akıntısı probleminden kurtulmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. İçinde bulunan alkalin bileşikler akıntının asitliğini azaltmaya yardımcı olarak idrara çıkarken yanma hissini azaltır.

1 tatlı kaşığı karbonatı 1 bardak su içine koyun. Karbonat iyice çözülünceye dek karıştırın. Aç karnına bu karışımı için. Belirtiler azalıncaya dek en az haftada 1 kez bu sudan için.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.