Pirinç Pilavı Kaç Dakikada Dk Pişer?

Pilav Kaç Dakikada Pişer Pilav Pişirme Süresi

0 75

Pilav Kaç Dakikada Pişer Pilav Pişirme Süresi

Akşam yemeğinde pilav yapmayı düşünüyorsunuz ve bu nefis lezzeti tatmak için sabırsızlanıyorsunuz. İster istemez; pirinç pilavı kaç dakikada pişer? sorusu aklınıza geliyor. Bunun yanıtını makalemizde okuyabilirsiniz.

Pilav, Türk mutfağının popüler lezzetlerinin başında gelmektedir. Tüm sulu yemeklerin yanında sıklıkla servis edilen pilav, bulgurun ve pirincin en güzel hallerinden biridir. Sebzeli veya etli olarak yapılabilen pilav, sade olarak da hazırlanabilir. Bunlara ek olarak birbirinden farklı onlarca pilav tarifi bulmanız da mümkündür.

Pirinç Pilavı Kaç Dakikada Pişer?

Sofralarda en sık tercih edilen pilav türü, kuşkusuz pirinç pilavıdır. Pilav pişirecekseniz pirinçleri ıslatarak veya ıslatmadan kuru halde kullanabilirsiniz. Pirinci ıslatıp ıslatmamanız, pilavınızın pişme süresine direkt olarak etki edecektir. Eğer pişirme öncesinde pirinçleri ıslatırsanız, pilavınız ortalama 12 ila 15 dakikada pişecektir. Pirinçlerinizi kuru olarak kullanırsanız, pişme süresi 18-20 dakika arasında olabilir. Islatılan pirinçler, kuru pirinçlere göre yumuşak olduğundan, pişme süreleri de farklı olmaktadır. Bildirilen bu süreler, pilav suyunun kaynamasının ardından pişmesine kadar geçecek olan zamanı ifade etmektedir.

Pirinç Pilavı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Tadı damağınızda kalacak bir pilav için yapmanız gereken ilk şey, tencere seçiminizi doğru yapmaktır. Pilavın pişirileceği tencere teflon tencere olmalıdır. Yanmaz ve yapışmaz bir tencere kullanmak pilav yapmanın en önemli püf noktalarındandır.

Pilavınızın kıvamını iyi tutturmak ve tane tane bir pilav yapmak istiyorsanız, kullanılacak pirincin de doğru tercih edilmesi gerekir. En sık kullanılan pirinç çeşidi ise baldo pirinçtir.

Bakliyat çeşitlerinin en sevilenlerinden olan pirinç, bol miktarda nişasta barındırır. Bundan dolayı pilavınızı yapmadan evvel bir müddet suya koymanız iyi olur. Suyun içerisinde bekletildiğinde, pirinçlerin nişastası, suya geçecektir. Bu da pilavın lapa olmasına engel olur. Suda bekletilen pirinçler, iyice yıkanmalıdır. Nişastadan arındırılmış pirinçler, size tane tane pilav deneyimi yaşatacaktır.

İlk olarak pirinçlerinizi, bulanık sudan arındırıncaya dek yıkayın. Suyun tamamıyla berrak bir hal alması, kullanılmaya hazır olduğu anlamına gelir. Yıkama işleminden sonra pirinçler, 20 dakika boyunca suda beklemelidir. Bu müddet zarfında rengi, tam olarak açılacak ve berrak-beyaz bir duruma gelecektir. Böylelikle pilav lapa olmayacak, hem tane tane görüntüsüyle hem de nefis lezzetiyle sofranızı süsleyecektir.

Geniş-yayvan bir tencere kullanılması da pilavınızın lapa olmaması için alabileceğiniz iyi bir önlemdir.

Pilavınızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken püf noktalardan bir diğeri de, tereyağı kullanımıdır. Pirinçlerinizi kavurmadan evvel tencerenizde tereyağını eriterek daha güzel kavrulmasını sağlayabilirsiniz.

Pilavın demlenmesi de, lezzetinin artmasını sağlayacak diğer bir uygulamadır. Böylece pilavınızın suyu tam olarak çıkacak ve tane tane olacaktır. Bu sebeple pilav piştikten sonra minimum 10 dakika boyunca dinlendirilmesi lazımdır.

Tencerenin üzeri bir örtüyle kapatılarak dinlenmeye bırakılabilir. Ya da tencere kapağının iç kısmına temiz bir havlu kağıdı yerleştirilerek suyunun çekilmesi sağlanabilir.

Tane Tane Pilav Nasıl Yapılır İçin Malzemeler

  • 1 su bardağı baldo pirinç
  • 1 su bardağı + 1 su bardağından 2 parmak eksik sıcak su
  • 1 tane bulyon (tercihe bağlı)
  • 1 yemek kaşığı tereyağı (yada margarin)
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Yeteri kadar tuz

Tane Tane Pilav Nasıl Yapılır Yapılışı

İlk olarak, pirinçlerini derin bir kabın içerisine alın. Üstüne tuz serpeleyip ardından sıcak su dökün. Sonra 15-20 dakika beklemeye bırakın. (Böyle yapmak, pirinçleri nişastadan arındıracaktır.)

Sıcak suyun içerisinde bekleyen pirinçleri, nişastası tamamen gidinceye dek bol suda iyice yıkayıp suyunu süzdürün.

Pilavı pişireceğiniz tencereye sıvı yağ ve tereyağı karışımını alıp eritin.

Pirinçlerinizi ilâve edip güzelce kavrulmasını sağlayın. (Kavurma süresini mümkün olduğunca uzun tutun. Pirinçlerin iyi kavrulması, onları tane tane bir duruma getirecektir.)

Kavurduğunuz pirinçlerin üzerine 1 bardak sıcak su dökün, ardından bu ölçüden 2 parmak kadar eksik sıcak su daha ekleyin. Sonrasında, bulyon atıp bir müddet karıştırın. (Dilerseniz,  bulyonu sıcak suyun içerisinde eriterek de ilâve edebilirsiniz.)

Ocağınızın en küçük gözünde, suyu çekilinceye dek kısık ateşte pişirin.

Üstüne temiz bir bez yerleştirin ve tencerenin kapağını kapatıp bir sofra bezine sararak demlenmeye bırakın.

Hepsi bu kadar, afiyet olsun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.