Popoda Mantar Belirtileri Kalçada, Anüs Mantarına Ne İyi Gelir?

Makatta Mantar Makat Mantarı Neden Olur Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi

0 16.203

Makat Mantarı Neden Olur?

Makat vücutta nemli bir bölge olmasına rağmen mantar çok nadir olarak da olsa görülmektedir. Makatın yapı ve bölgeyi koruyan salgılar nedeniyle mantar kalıcı olarak yerleşip çoğalamaz. Makatta mantar oluşumunu önleyen bir diğer faktörse bakterilerin çok olmasıdır. Bütün bu faktörelere rağmen nadir de olsa makatta mantar oluşabilir.

Makat Mantarı Belirtileri

 • Her mantarda olduğu gibi makat mantarında da en büyük belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı çok utanç verici olabilir.
 • Makat mantarının sebep olduğu bir diğer belirti ise kızarıklıktır. Ancak makat bölgesinin çok görülebilir yerde olmamasından ötürü kızarıklık bir probleme yol açmamaktadır.
 • Makattaki mantar tedavi edilmediği durumlarda ciltte pullsnma ve döküntüye sebep olabilir. Mantar bu aşamaya geldiğinde tedavisi oldukça zorlaşmaktadır.
 • Makat mantarı son belirtisi ise yanma hissidir. Özellikle de tuvalete çıkıldığında yanma hissi yaşanmaktadır.

Makat Mantarı Nedenleri Nelerdir?

Makatta mantar oluşumunun en yaygın sebebi hijyen eksikliğidir. Bu durum yetişkinlerde de görülse de çocuklarda da sık karşılaşılır. İnsan vücudunda yararlı ve zararlı olmak üzere birçok bakteri bulunmaktadır.  Makat bölgesinin temiz olmaması mantara sebep olabilmektedir.

Diğer bir neden ise kalitesiz iç çamaşırlarıdır.  Bu sebeple kaliteli ve pamuklu iç çamaşırlar giyilmelidir. Aksi taktirde mantar oluşumu gözlemlenebilir.

Mantar probleminin asıl önemli sebebi ise bulaşıcı bir hatalık olmasıdır. Kardeşler arasi ortak çamaşır giyilmesiyle de makat mantarı oluşabilir.  Bu sebepten ötürü giyilen çamaşırlar kişiye özel olmalıdır.

Makatta Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Nadir olarak görülen makatta mantar problemi genellikle mantar kremi ile tedavi edilebilmektedir. Bu mantar kremleri şikayetleri tamamen geçirebilir. Bu tedavi süreci mantarın tekrar oluşmasını engellemek adına 6-8 hafta kadar sürmelidir çünkü mantar makat bölgesinde deri altına yerleşmiş olabileceğinden eğer tedavi tam olarak yapılmazsa mantar yeniden oluşabilir. Mantar tedavisinde ilk 15 günde kaşıntı geçecektir. Eğer geçmezse doktor kaşıntı için ek kaşınti kremleri verebilir. Bu tür kremler kaşıntı için oldukça etkilidir. Bu kremlerin yanında makat bölgesinin temiz ve kuru tutulması da iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Makatta Mantar Nasıl Geçer? Bitkisel Doğal Tedavi Yöntemleri

Yoğurt

Makat mantarı için yoğurt kullanbilirsiniz. Ancak aktif kültürleri (iyi bakterileri) olan yoğurt kullanmalısınız. Bu bakterileri enfeksiyon gelişmesini kontrol altında tutar.  Makat kaşıntısı için yalnızca yağsız ve şekersiz probiyotik yoğurt kullanmalısınız.

 • Biraz yoğurt alıp makat bölgesine sürün. En az 20 ila 30 dakika bekletin, bir gece de bekletebilirsiniz. Ardından ılık su ile durulayın ve kurulayın.
 • Günlük olarak 2 ila 3 tabak da yoğurt tüketin.

Hindistancevizi Yağı

Mantar tedavisi için en etkili yöntemlerden biri hindistancevizi yağıdır. Antibakteriyel, mantar karşıtı ve mikrop önleyici gibi sayısız birçok özelliği sayesinde makat mantarı için oldukça etkilidir.

 • Günlük olarak 2 ila 3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı tüketin. Yemeklerinize de katabilirsiniz.
 • Ayrıca biraz hindistancevizi yağı alıp yanma hissi ve kaşıntı geçinceye dek günde birkaç sefermakat bölgesine sürün.

Sarımsak

Sarımsak makat mantarı için oldukça etkilidir. Buna ek olarak güçlü anti bakteriyel, mantar karşıtı ve antiseptik özellikleri makat mantarına sebep olan her tür enfeksiyonu geçirir.

 • Günlük olarak aç karnına 2 – 3 diş çiğ sarımsak tüketin.
 • Diğer bir yol ise ezilmiş 2 diş sarımsağı yarım bardak süt içine atıp haftada bir kez aç karnına tüketmektir.

Aloe Vera

Aloe vera güçlü yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri sayesinde makat kaşıntısı, ağrısı ve iltihabı için çok faydalıdır.  Aloe vera makat mantarının tahrişini önlemeye yardımcı olup kaşıntıyı durdurur.

 • Taze aloe vera yaprağından jelini çıkarın.
 • Ardından bu jeli makat bölgesine sürüp 5 dakika bekletin.
 • Kaşıntı ve ağrıdan kurtulmak için her birkaç saatte bir bu işlemi tekrarlayın.

Elma Sirkesi

Hem mantar ham de maya enfeksiyonları makat kaşıntısına sebep olabilir. Bu tür vak’alarda enfeksiyonu kontrol altına almak için elma sirkesi çok faydalı olabilir.  Buna ek olarak vücudu alkalize eder.

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak su içine katın. Bu suyu günde 2 kez tüketin.
 • Diğer bir yöntem ise 1 bardak elma sirkesini duş suyuna eklemektir. Bu suda günde 2 kez 15-20 dakika oturun.
 • Makalemizde verdiğimiz bu doğal tedavi yöntemlerini kaşıntı ve tahriş geçinceye dek kullanın. 
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.