Propolis Kullananların Yorumları Nasıl, Propolis Fiyatı Nedir?

Propolis Faydaları İbrahim Saraçoğlu Bildiriyor Kullanım Şekli

0 483

Propolis Faydaları Kullananların Yorumları 

“Propolis, arıların kovanlarının içini temizlemekte, kovanın yalıtımını yapmakta kullandığı, arıların bitkilerden ürettiği maddeye denir. Propolis kullananların yorumları genellikle olumlu yöndedir. Pek çok kişi düzenli proplis kullanımı ile artık antibiyotik ve diğer ilaçları kullanmaktan kurtulduğunu bildiriyor”

Arılar propolis maddesini bitkilerden elde etmektedir. Bu maddeyi kovanlarını temizlemek ve yalıtım sağlamak adına kullanmaktadırlar. Arılar tarafından, propolis maddesi, arı kovanlarının minik çatlak ve boşlukların doldurulması amacıyla kullanılabilmektedir. Propolis yeşile çalan kahverengi bir renge sahiptir. Propolis, antioksidan ve antimikrobiyal niteliklerini taşıyan bir maddedir. Arılar bu maddeyi kovanda bulunan mikroplar öldürmek ve kovanı sterilize etmek amacıyla kullanabilmektedir. Propolis, doğru yollar izlendiğinde kovandaki işlevine benzer işlevleri insan vücudunda da göstermektedir. Zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırarak vücudu rahatsızlıklara karşı muhafaza eder. Propolis aksatılmadan kullanıldığı takdirde bağışıklılığı desteklemek, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu sayede çeşitli rahatsızlıklara yakalanma oranı düşmektedir. Ek olarak antibiyotik tüketiminin de düşürülmesine katkı sağlamaktadır.

Propolisin fiyatı markasına göre 50TL-200 TL arası değişmektedir.

Bitkiler ile alakalı İbrahim Saraçoğlu’na pek çok sual yöneltilmektedir. İbrahim Saraçoğlu’nun sıklıkla karşılaştığı suallerden bir tanesi de propolisin faydaları nelerdir sualidir. Pek çok mecrada propolisden sıklıkla bahsedilmektedir. Ancak pek çok kişi propolisin işlevlerinden haberdar değildir. Öyleyse çoğu yerde adı geçen propolisin faydaları nelerdir? Bu soruya cevaben İbrahim Saraçoğlu’nun konuşmalarından kesitleri sunmak doğru olacaktır.

Propolisin Faydaları Nelerdir? Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu Bildiriyor

Propolisin cilt enfeksiyonlarında olumlu etkileri bulunmaktadır. Uçuk, siğil ve benzeri pek çok cilt enfeksiyonuna iyi gelmektedir. Bir kulak pamuğu yardımı ile uçuğun üzerine sürülür. Sıvı propolis yetişkinlerde, bir bardak suya 15 damla olacak şekilde propolis damlatılarak tüketilir. Bu işlem 15 gün boyunca sürdürülür.

  • Kan şekeri değerini azaltır,
  • Aft hastalığı ve diş etindeki iltihapları tedavi eder
  • Metabolizmayı destekler,
  • Bağışıklık sistemini destekler ve vücudun mukavemetini artırır,
  • Herpes ve HPV virüsune karşı vücudu savunur
  • Sürekli nüks eden arpacık sorunlarına iyi gelir,
  • Menopoz dönemindeki sıkıntıları gidermeye yardımcı olur,
  • Ağız içinde görülen yaralara iyi gelir,
  • Dil yaralarında olumlu etkileri bulunmaktadır.

Propolisin Diğer Faydaları Nelerdir?

Bağışıklılık sistemini destekler. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller itibari ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bunun yanında grip ve soğuk algınlığına karşı vücudu savunur. Rahatsızlık esnasında kullanılacak propolis, iyileşme süresini kısaltacaktır.

Kanserle savaşır. İçeriğinde 300 civarı aktif bileşen bulunmaktadır. Kanserli farklı yollarla savaşmaktadır. Gerçekleştirilen araştırmalar ile kanser hücrelerinin dağılmasını engellediğini öne sürmektedir. Ek olarak kemoterapi ilaçlarının yan tesirlerini azaltıcı özelliği bulunduğu da ifade edilmektedir.

Propolis, natürel bir antibiyotik olarak tanımlanabilmektedir. Gerçekleştirilen pek çok çalışma antimikrobiyal niteliğini öne koymaktadır. Propolis, piyasadaki antibiyotiklerin tümünden daha tesirli ve güvenilir bir maddedir. Propolisin herhangi bir yan tesiri, toksik tesiri saptanmamıştır.

Yanıkların geçmesine yardımcı olur. Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi, 2002 yılında bir araştırma ortaya koymuştur. Bu araştırmanın sonucunda propolisin yanıklara iyi geldiği kanısına varılmıştır. Bu bağlamda günümüzde üretilen kremlerin içeriğinde de propolis yer almaya başlamıştır.

Yaranın iyileşme süresini kısaltmaktadır. Hücre yenilemesini destekleyen propolis, yaraların kısa sürede iyileşmesini mümkün kılmaktadır. Çeşitli bölgelerde baş gösteren mantar ve bakterileri temizler. Arıların bakterilerden arınmak amacı ile kullandığı gibi insanlarda aynı işlevde propolisi kullanabilmektedir. Proplis, mantar ve bakterilerin sebep olduğu rahatsızlıkların yaşanma oranını da düşürmektedir.

Cilde olumlu katkıları bulunmaktadır. Kuvvetli bir antioksidan niteliği taşımaktadır. Bu sayede cilt sıhhatine katkı sağlamaktadır. Şampuanla karıştırılarak kullanılması saç derisini destekler. Kanseri engelleyici niteliği bulunmaktadır. Gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar ortaya koymuştur ki propolis, içeriğindeki C vitamini sayesinde hücreleri yenileyici işlev görür ve kanser hücrelerini engeller. Düzenli propolis kullanımı, kanser hücrelerinin ve tümörlerin meydana gelme riskini düşürmektedir.

B1, B2 ,C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Demir, kalsiyum, çinko ve bakır benzeri maddeleri bol miktarda içerisinde barındırmaktadır. Bu maddeler insan vücudu için son derece önemlidir. Bu bağlamda pek çok rahatsızlığa iyi geldiği ifade edilebilmektedir.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Damla yada suda çözülebilen çeşitleri mevcuttur. Su, süt gibi sıvı besinler ile birlikte içilebilir. Suda çözünmeyen formda olan propolis ise bal, pokmez yada yoğurtla beraber tüketilebilmektedir. En kolay kullanım yolu güvenilir bir markadan sıvı propolis satın alınır, bir bardak suya 15 damla sıvı propolis koyulup içilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.