Regl Döneminde Spor Yapılır mı

Adetliyken Spor Yapılır mı Adetliyken Spor Yapmak

0 32

Regl Döneminde Spor Yapılır mı?

Yapılan araştırmalar, regl dönemi içerisinde spor yapmanın zararsız olduğunu kanıtlamıştır. Birçok uzman, regl döneminde egzersiz yapılmasını yararlı bulmakta ve bu durumu desteklemektedir.

Yapılan egzersizler, dönemsel şikayetlerin giderilmesi açısından oldukça önemlidir. Spor yaparken doğal bir ağrı kesici olan endorfin hormonu salgılanır. Böylece rahim kasları gevşer ve regl kanaması daha kolay bir şekilde vücuttan atılır. Ancak gaydası olduğu için önerilenden daha uzun süreli ya da daha ağır egzersizler yapmak, kişiye zarar verecektir.

Adet dönemimde endorfin salgısının yeterli olması oldukça önemlidir. Günlük yaşam alışkanlıklarınızın arasında sporu eklerseniz, endorfin salgısında artış görülür. Böylece adet dönemini daha kolay ve daha ağrısız şekilde atlatabilirsiniz.

Adet dönemi içerisinde spor yapmak, hormon seviyelerinde meydana gelen ani değişikliklerin ve bu değişimlere bağlı olarak görülen etkilerin azalmasını sağlar. Özellikle PMS döneminde görülen sancıların ve ağrıların giderilmesi üzerinde oldukça etkili bir yöntemdir. PMS dönemi, regl kanaması başlamadan 7 ila 10 gün öncesinde gerçekleşen süreci kapsar ve klinik bir bulgudur. Bu süreçte yaşanan somatik, davranışsal ve duygusal semptomlar regl kanaması ile birlikte sona erer. PMS döneminde gerginlik, halsizlik, göğüslerin hassaslaşması, baş ağrısı, mide bulantısı, vücutta ödem birikmesi, uykusuzluk, kavga etmeye yönelik eğilim, odaklanmada güçlük yaşama, iştahın azalması yada artması, ağlama krizleri, tuzlu ya da tatlı besinlere düşkünlük görülmesi gibi şikayetler sıklıkla görülür. Ancak herkeste aynı şikayetler görülmeyeceği için farklılıklar olabilir. Düzenli olarak spor yapma alışkanlığı, hormon salınımı ideal seviyede tutmak için önemlidir. PMS döneminde görülen şikayetlerin ortaya çıkması ise hormon seviyelerinin baskın bir hale gelmesidir. Hormon seviyelerinin dengesini koruyacak sporları tercih etmek, PMS döneminde görülen şikayetlerin giderilmesi sağlayacaktır.

Adet Döneminde Hangi Sporları Yapmalıdır?

Düzenli spor yapma alışkanlığı, sağlıklı ve uzun bir hayat sürmenin en önemli şartıdır. Regl dönemine egzersiz yapmak, özellikel dönemsel sinir ve gerginliğin giderilmesinde etkilidir. Ani çıkışlarınız azalır, rahat ve mutlu bir hafta sürmenize yardımcı olur. Unutulmaması gereken şey ise hasta değil regl olduğunuzdur!

Regl döneminde hangi egzersizler yapılır sorusunun ilk cevabı, hızlı tempoda yürüyüş yapmaktır.

Ancak düşük tempoda koşmak, aerobik, açma ve germe egzersizlerinin yapılması, pilates, evde yapılan egzersizler, sırt üstü uzanarak yapılan nefes egzersizleri, dans etmek, bisiklet sürmek gibi faaliyetler de en az yürüyüş yapmak kadar etkili olacaktır.

Örneğin; evinizde aerobik ya da pilates videoları izleyerek eşlik edebilirsiniz. Böylece kendinizi güvende hisseder ve regl dönemini daha kolay bir şekilde atlatırsınız.

Regl kanamaları, ergenlik döneminin başlamasıyla görülür ve menopoz dönemi başlayana kadar sürer. Sağlıklı olan her periyot ayda bir kez gerçekleşir. Bu süreç içerisinde kadınlar yumurtlama dönemine girer. Doğurganlığın sürmesi için rahmin iç kısmında bulunan dokular, kan aracılığıyla vücuttan atılır. Bu sırada rahim güçlü bir şekilde kasıldığı için, güçlü sancılar ve ağrılar ortaya çıkar.

Fakat egzersiz yapmak, endorfin miktarının artmasını ve ağrıların giderilmesini sağlar.

Regl döneminde iyi geldiği bilinen bir diğer yöntem ise vücut ısınızı korumaktır. Bunun için pijamalarınızı ve uyku çoraplarınızı giyip, battaniyenizle güzel bir uykuya dalabilirsiniz. Yeterince dinlendiğinizde stres seviyeniz de azalacaktır. Spor yapmak, hayatın her döneminde olduğu gibi regl döneminde de size iyi gelecektir. Mutlu ve sağlıklı günlere…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.