Sakal Neden Kepeklenir Sakaldaki Kepek Nasıl Giderilir Bitkisel Çözüm

Sakalda Kepek Sakal Kepeklenmesi Neden Olur Nasıl Geçer?

0 134

Sakal Kepeklenmesi Neden Olur Nasıl Geçer?

Sakalda kepek cilt kuruluğu, ciltte mantar enfeksiyonu, stres gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Sakalda ki kepeğin geçmesi için Cildiye doktoruna gidebilirsiniz. Yahut aşağıda bildireceğimiz bitkisel, doğal tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Sakalda Kepek Neden Olur?

Gün içinde yüz temizliği yapılırken yüzdeki ölü hücreler ciltten ayrılır ve sakalda birikerek kepeğe dönüşebilir.

Kepek oluşumuna yol açan bir diğer faktör ise strestir. Sürekli stres içinde olan insanlar kepek problemine daha yatkındır.

Sakalda Kepek Nasıl Geçer?

Sakallarınızı Kepek Karşıtı Şampuan İle Yıkayın

Sakallarınızı ilaçlı (kepek karşıtı etkili) şampuanlarla yıkadığınız zaman kepek probleminiz ortadan kalkacaktır. Saç derisi gibi sakallarda biriken kepek problemi için de kepek karşıtı şampuan kullanabilirsiniz. Ancak bu konuda şampuan seçiminde dikkatli olmalısınız. Çünkü saç için kullanılan kepek karşıtı şampuanlardan bazıları sadece saç için uygundur, ciltteki kullanılması halinde tahrişe yol açabilir. Bu yüzden kullanmadan önce alerji testi yapmalısınız.

Cildinizin ufak bi bölgesinde kullanmayı düşündüğünüz kepek karşıtı şampuanı uygulayın ve 5 dakika bekleyin. Bu sayede cildinizin şampuana vereceği reaksiyonu görebilirsiniz. Eğer herhangi bir reaksiyon görülmezse bu şampuanı sakallarınız için kullanabilirsiniz. Ancak eğer cildinizde bir reaksiyon oluşmuşsa tahriş meydana gelmişse sakallarınız için özel bir ürün kullanmalısınız. Piyasada sakal için üretilen özel şampuanlar mevcuttur.

Sakal kepeğı problemi olan kişiler sakaldaki biriken yağı ilaçlı herhangi bir şampuan kullanmadan önce bebek şampuanı gibi hafif bir temizleyici ile temizleyebilir. Bebek şampuanı kullanımından sonra ilaçlı şampuan kullanıp bunu en az 5 dakika bekletmelisiniz. Ardından sakallarınızı şampuan tortusu kalmayana kadar yıkayın. Şampuan biraz dahi kalsa bu kepek görünümünü daha da kötü hale getirecektir. Temizleme işleminiz bittiğinde sakallarınızı ince dişli bir tarak ile tarayın.

Aspirin Kullanın

Aspirin salik asit içeriği ile sakaldaki kepeği yok etmeye yardımcı olabilir. 1 bardak su içine 1 tane toz haline getirdiğiniz aspirini ekleyin ve karıştırın. Bu suyu sakallarınıza ve sakal köklerinize sürüp 10 dakika bekleyin. Ardından durulayın. Aspirin kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta ise cildin  aspirin içerisinde bulunan salik asite alerjisi olup olmadığıdır. Bunu kontrol etmek için aspirini kullanmadan önce cildinizin ufak bir yerinde deneme yapmalısınız. 5 dakika bekledikten sonra herhangi bir reaksiyon, tahriş görülmesi halinde aspirini kullanmamalısınız.

Katı Hindistancevizi Yağı Kullanın

Hindistancevizi yağında bulunan mikrop karşıtı özellikler kepek oluşumuna yol açan mikroplara karşı oldukça etkilidir. Ayrıca hindistancevizi yağı cildi nemlendirir ve derinlemesine besler. Sakallarınızdaki kepekler için katı hindistancevizi yağını günlük kullanabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde kepeklerinizden kurtulacaksınız.

Bitkisel Karışım Yağları Sürün

Sakallarınıza yapacağınız yağ takviyesi ile sakallarınız daha yumuşak daha parlak ve daha kusursuz görünecektir. Dahası yağ kullanımı sakalda kepeği de ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Özellikle de kuru ve soğuk iklim bölgelerinde yaşayan kişiler yağ kullanımı sayesinde sakallarında büyük fark göreceklerdir. Sakallarınızı ilaçlı kepek karşıtı bir şampuan ile yıkadıktan sonra sakal yağlarından kullanabilirsiniz. Bu sayede hep sakallarınız daha güzel görünecek hem de kepeklerinden arınmış olacaktır.

Sakallarınıza uygulayacağınız yağın içinde üzüm çekirdeği, jojoba, argan veya hindistancevizi yağı olmalıdır. Eğer cildinize kaşıntı, sivilce varsa veya genel olarak hassas bir cildiniz varsa biberiye, kendir tohumu veya yalancısafran yağı kullanmalısınız.

  • Yukarıda sıraladığımız size uygun yağdan avcunuza nohut büyüklüğü kadar alın ve sakal ve bıyıklarınıza uygulayın.
  • Cildinizi ve sakalınızı yumuşak ve nemli kalması için normal cilt bakım düzeninize sakal yağı kullanımını eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

Limon Suyu Kullanın

Limon suyunda bulunan asidik özellikler cildin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Ph seviyesinin doğal seviyesine gelmesi kepek oluşumuna yol açan mikroorganizmaların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayrıca etkili bir antioksidan olan ve bol  C vitamini içeriğiyle limon cildi besler.

Limon suyu kepek problemini tedavi etmenin en etkili doğal yöntemlerinden birisidir. Bunun için taze sıktığınız limon suyundan 2 çay kaşığı alıp 1 bardak sıcak suya katın ve karıştırın. Ardından bunu sakallarınıza nazikçe uygulayın. 5 dakika bekletin ve durulayın. Bu yöntemi sakallarınızdaki kepek problemi ortadan kalkana kadar uygulayın.

Aloe Vera Jeli Kullanın

Sakallarınızdaki kepek probleminden aloe vera jeli ile kurtulabilirsiniz. Bunun için aloe vera jelini sakallarınıza haftada 3 kez uygulamalısınız. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın. Bu jeli sakallarınıza sürün. 5 dakika bekletip yıkayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.