Sirke Uyuza İyi Gelir mi, Uyuzu Geçirir mi?

Uyuz Tedavisinde Sirke Nasıl Kullanılır?

0 5.482

Sirke İle Uyuz Tedavisi

“Bu makalemizde uyuz tedavisi için elma sirkesinin nasıl kullanılacağını anlatacağız. Öncellikle uyuz hakkında bilgiler verelim”

Uyuz, şiddetli kaşıntıya neden olabilen bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Uyuz, böcekçiklerin (akarların) ciltte birikmesiyle oluşur. Bu akarlar sadece mikroskop altında görülebilen küçük böceklerdir.  Cildin altında yuva yapan böcekler, şiddetli kaşıntıya neden olabilen yumurtaları bırakır. Uyuz, dünyanın her yerinde oluşan yaygın bir cilt hastalığıdır. Eğer uyuzdan mustaripseniz,  olabildiğince erken şekilde iyileştirmeye çalışmalısınız. Çünkü el sıkışma, sarılma beraber uyuma vs. gibi fiziksel temaslarla kolaylıkla yayılır. Uyuz olan birinin yapacağı en iyi şey bir dermatoloji yani Cildiye doktoruna görünmektir. Reçeteli ilaçlar tüm tedaviler arasında en etkili olanıdır. Ayrıca elma sirkesi de uyuz tedavisinde en etkili doğal ilaçlardandır.

Uyuz Semptomları

 • Yoğun kaşınma, özellikle geceleri
 • Sivilce şeklinde isilik
 • Ciltte kabuk oluşumu veya su toplama
 • Kaşınmaktan kaynaklanan yaralar
 • İsilik, küçük kırmızı kabarcıkların veya yumruların oluşması
 • Uykusuzlupa sebep olan yoğun kaşınma
 • Ciltte küçük, sıvı dolu lekeler veya yaralar

Vücudun uyuzdan en yaygın olarak etkilenen bölümleri eller ve ayaklar (özellikle el ve ayak parmaklarının arasında olan cilt ağları), bileklerin iç kısımları ve kolun altındaki kıvrımlar. Ayrıca vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilir, özellikle dirsekleri ve göğsün çevresini, genital bölge, göbek ve kalçayı.

Uyuz Neden Olur?

Uyuz, Sarcoptes scabiei denilen minik akardan dolayı kaynaklanan bulaşıcı, şiddetli kaşınan cilt bozukluğudur.

Kimler Uyuza Yakalanma Riski Taşır?

Uyuza eğilimli kişiler:

 • HIV/AIDS hastaları, yaşlı insanlar ve çocuklar, lösemili ve lenfoma hastaları gibi bağışık sistemi zayıf olan insanların uyuza yakalanma riski daha fazladır. Herhangi bir organ nakli olan insanlar da büyük risk taşırlar.
 • Uyuz çok bulaşıcı olduğu için, ev halkından biri uyuz olduğu zaman ev halkının diğer üyelerinin de uyuz olma ihtimali vardır.
 • Uyuza yakalanan kişinin ilişki partneri de uyuza yakalanma riski taşır.
 • Yatak örtüsü veya kıyafet gibi kişisel eşyalarını enfeksiyonlu insanlarla paylaşan kişi de enfeksiyon kapma riski taşır.

Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

“Permetrin” denilen ilacı içeren kremlerle uyuz tedavi edilebilir. Krem eller, avuç içleri ve ayak tabanları da dahil kafanın alt kısımlarındaki bütün vücuda uygulanır. Permetrin kremi ciltte 8-14 saat kadar durduktan sonra yıkanır. (Krem çoğunlukla gece uygulanır ve sabah yıkanır). Antihistaminikler, ağızdan ve kremlerden alınan ilaçlar, kaşıntıyı hafifletmek için alınabilir.

Uyuz İçin Sirke Nasıl Kullanılır?

Bir kasede eşit miktarda beyaz sirke ve suyu tamamen karıştırın. Solüsyonu vücudunuza uygulamak için pamuk kullanın ve birkaç dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. Enfeksiyonla tamamen mücadele etmek için 10-15 gün boyunca günde 3 defa tekrarlayın. Beyaz sirke cildin pH seviyesini değiştiren asidik bir yapıya sahiptir ve pH değişimi de böcekçiklerin ölmesine sebep olur.

Kaşınma ne kadar süre sonra durur?

Böcekçikler (akarlar) öldürülmüş olsa bile kaşınmanın gitmesi 2-4 hafta alabilir.

Tedavi olmadan uyuz iyileşir mi?

Muhtemelen hayır. Uyuz genellikle kendisi yok olmaz, bu yüzden tedavi gerektirir.

Eğer tedavi edilmezse, sürekli kaşınmak egzamaya veya başka bir tür kronik cilt hastalığına yol açabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.