Siyah saça kına nasıl yakılır ve ne renk elde edilir?

Yalnızca 6 malzeme ile evde siyah saça kına yakabilirsiniz

0 387

Siyah Saça Kına Nasıl Yakılır?

Kına çok eski zamanlardan beri saça hem bakım yapmak hem de renk vermek için kullanılan bir üründür. Güzellik amacının yanı sıra kına uygulaması saçları kökten uca derinlemesine besler ve saçı onarır. Dahası, saçınızda dökülme, kırılma ve kepek  problemleri sık sık yaşıyorsanız da kına yapmalısınız.  Ek olarak eğer saçınızdaki beyazlardan kurtulmak istiyor ama kimyasal boya kullanmak istemiyorsanız saçlarınıza kına yakabilirsiniz. Bu sayede saçlarınıza zarar vermeden doğal şekilde saçlarınızı boyatmış olacaksınız.

Siyah Saçlarıma Kına Yakmak İstiyorum Ne Yapayım?

Malzemeler

 • 1 su bardağı kına
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 3-7 yemek kaşığı siyah çay
 • 1 yumurta sarısı
 • 1-2 tatlı kaşığı badem yağı
 • 1çay kaşığı bal

Hazırlanışı ve Yapılışı

Uygun bir kabın içine 1 su bardağı yani 200 gr kına tozunu dökün. Üzerine 4  yemek kaşığı zeytinyağı ve soğuk demlenmiş çayı yavaş yavaş ekleyerek bir tahta kaşık yardımı ile karıştırın. Karıştırma işlemini karışım kıvam alana kadar sürdürün. Koyulacak çay suyu miktarı kınaya bağlı olsa da ortalama 3-7 yemek kaşığı çay suyu yeterli olacaktır. Kıvamı krem veya yoğurt benzeri olmalıdır, aşırı cıvık veya aşırı katı olmaması gerekir. Elde ettiğiniz bu kına karışımını 12 saat oda sıcaklığında bekletin. Bu süre sonunda kınayı saçınızda en az 4 saat bekletin. Eğer kınanın saçınıza renk vermesini isterseniz bekletme süresini 12 saat yapmalısınız.

Bu tarifi biraz daha faydalı hale getirmek için içine 1 yumurta sarısı, birkaç tatlı kaşığı badem yağı ve 1 çay kaşığı bal veya saça faydalı olduğunu düşündüğünüz herhangi bir doğal ürünü katabilirsiniz.

Siyah Saça Kına Yakılırsa Ne Renk Olur?

Siyah saça kına uygulandığın elde edilecek renk siyah saçın yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Kınanın içine eklenen maddeler sayesinde siyah saçı açmanız mümkündür. Ancak kına siyah saçlara tek başına ışıltı verir ve saçın renginde kızılımsı bir renk meydana gelir. Fakat eğer siyah tonu çok koyu ise kızıllık yansımalar şeklinde olur. kınanın içine soğan, patlıcan veya ceviz kabuğu koyulduğunda siyah saça güneşte ışıltılı bir görünüm katacaktır.

Siyah Saça Kına Yakmanın Püf Noktaları Nelerdir?

 • Kınayı uygulamadan önce yüz, kulak ve enseye kınanın tutmaması için bol miktarda nemlendirici sürmelisiniz. Bu sayede cildinizde oluşabilecek turunculukları önlemiş olursunuz.
 • Piyasada toz kınalar satılmaktadır. Satın aldığınız bu toz kınaları karıştıracağınız kabı metal olmayan bir kap seçmeli ve karıştıracağınız spatulanın da metal olmaması gerekmektedir. Bunun için plastik bir kap ve kaşık yeterli olacaktır.Cam kap ve tahta kaşık da kullanılabilir.
 • Kına karışımını nemli ve ıslak saça uygulamamalısınız. Saçın mutlaka kuru olması lazım.
 • Uygulama işlemini ise saçın dip kısımlarından uç kısımlarına doğru yapmalısınız. Sürerken bir fırça kullanmanız iyi olabilir. Diplere sürüp yavaşça uçlara gelin ve kınayı avucunuzun içine alıp ellerinizle ovuşturarak kınayı tüm saça uygulayın.  Eldiven kullanmanız da çok önemlidir.
 • Kınanın saça uygulanması bittikten sonra kınanın saçta iyi şekilde tutması için belli bir sıcaklığının korunması gerekir. Bunun için saçınızı streç film, plastik poşet veya alüminyum folyo ile sarabilirsiniz. Bu sayede kına bir yere bulaşmaz ve saç da hava almadığı için kına kurumaz. Streç filmin üzrine ise bir tülbent sarabilirsiniz. Bu şekilde 5-6 saat bekletmeniz yeterli olacaktır. İstediğiniz rengin tutup tutmadığını zaman zaman kontrol edin. Renk tutunca yıkama vakti gelmiş demektir.
 • Saçtaki kınayı arındırmak için duşa girmeniz iyi olacaktır. Çünkü saça uygulanan kına boya kadar kolay temizlenmez ve bu yüzden sadece saçınızı yıkadığınızda kına yer yere sıçrayabilir.
 • Kınayı saçtan arındırdıktan sonra saçlarınızı her zaman kullandığınız şampuan ile yıkayıp yine her zaman kullandığınız saç kremiyle kremleyebilirsiniz.
 • Yıkama sonrası saçlarınız ıslakken hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı, ceviz yağı, susam yağı veya zeytinyağı gibi doğal ve sağlıklı yağlarla saç bakımı yapabilirsiniz. Bu yağlardan herhangi birini havluyla nemini almış olduğunuz saçınıza sürüp 1-3 saat bekletin. Daha sonra saçlarınızı şampuanlayın. Bu yöntem sayesinde kınanın vermiş olduğu parlaklık daha da ortaya çıkacaktır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.