Smegma Neden Olur Nasıldır Kimlerde Görülür Kendiliğinden Geçer mi

Smegma Nedir Nasıl Temiz Geçer Tedavisi Nasıldır?

0 508

Smegma Ne Demektir?

Tıpta smegma olarak bilinen hastalık penis ucunda ya da vajinada ölü deri hücreleri, yağ ve başka sıvıların birikmesi durumunda meydana gelmektedir. Bu birikme eğer zamanla daha da çoğalırsa ve tedavi edilmezse hem kadında hem de erkekte ağrılara yol açabilmektedir. Smegma beyaz peynir görünümündedir ve kötü kokuya neden olabilir.

Smegma Nedir?

Smegma; vajinal kıvrımlarda veya peniste sünnet derisinin alt kısmında biriken ölü cilt hücreleri veya başka sıvılara verilen isimdir. Smegma genellikle kalın ve beyaz görünümlüdür.

Erkeklerde penisin ucunda ve sünnet derisinin alt tarafında görülen smegma, kadınlarda ise vulva ve klitoris çevresinde görülmektedir.

İnsan vücudunda ciltte bulunan yağ bezelerinin ürettiği yağ, cildi nemli ve yumuşak tutup korunmasını sağlamaktadır. Cinsel organların çevresindeki yağ bezelerinin ürettiği yağlar birikerek smegma oluşumuna yol açabilir. Bu birikmenin sebebi ise hijyen eksikliği yani düzenli yıkamanın ihmal edilmesidir. Bu durumda genital bölgede yağlanma, kaşıntı ve ciltte kuruma görülebilir.

Smegma Neden Olur?

Smegmanın sebebi cinsel bir hastalık veya enfeksiyon değildir. Smegmanın en büyük sebebi erkek ve kadınlarda genital bölgedeki hijyen eksikliğidir.

Büyük veya küçük abdestten sonra taharetlenmemek: Cinsel organın yeterince yıkanmaması sıvıların genital bölgede birikmesine ve zaman geçtikçe sertleşip Smegma oluşumuna yol açabilir. Bunu engellemek için de hem erkeklerin hem de kadınların genital organlarının temizliğine dikkat etmesi ve düzenli olarak yıkaması mutlaka şarttır.

Herhangi bir sebepten dolayı düzenli yıkanamayan erkeklerde ve kadınlarda da smegma ortaya çıkabilir. Yaz aylarında çok terleme veya aşırı kilo Smegma oluşumu için daha uygun koşullar yapan durumlar arasındadır. Bu sebeple de genital organların temizliğine dikkat edilmesi çok önemlidir. Temizlik hem Smegma hem de daha birçok cilt problemini önlemek için şarttır.

Smegma en çok sünnetsiz erkeklerde görülür. Sünnet olmamış kişilerde sünnet derisinde bakteri ve sıvılar toplanır bu da smegmanın birikmesini kolaylaştırır.

Smegma her zaman hijyen eksikliği sebebiyle meydana gelmez. Genital bölgedeki yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesi de smegmaya neden olabilir. Bu durum aşırı sebum bezlerinin aktif çalışmasından da kaynaklanabilir.

Smegma Nasıl Geçer?

Smegma tedavisinin ilk ve en etkili yöntemi genital bölge temizliğine dikkat edilmesidir. Sünnetsiz olanlarda sünnet derisinin geri çekilip temizlenmesi iyi olacaktır. Kadınlarda ise vajinal kıvrımların iki parmakla ayrılıp temizlenmesi gerekmektedir.

Erkekler sünnet derisinin alt kısmını ya da labia içi ve çevresini , kadınlar ise vajiasını doğal bir sabun ve ılık su ile temizlemelidir. Doğal sabun dışında kullanılacak her türlü parfümlü veya aşırı kokulu sabunlar smegmaya iyi gelmeyecek ve üstüne üstlük ciltte tahrişe yol açacaktır, bu yüzden kaçınınız. Eğer doğal sabun kullanmanıza rağmen bir tahriş meydana gelirse sadece ılık su kullanmanız tavsiye edilmektedir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda genital bölge temizlendikten sonra nemli bırakılmamalı mutlaka kurulanmalıdır. Bu temizleme rutini smegmalar geçene kadar mutlaka günlük olarak uygulanmalıdır. Bu temizliğe rağmen eğer bir iyileşme görülmezse ve daha başka belirtiler görülürse doktora gitmelisiniz.

Smegma Kendiliğinden Geçer mi?

Smegmanın hiçbir şey yapmadan geçmesi mümkün değildir. Hiçbir şey yapılmadığında daha da kötü belirtiler görülür ve genital bölgede başka enfeksiyonlar oluşabilir. Smegmalar tedavi edilmediğinde erkeklerde idrar yoluna bulaşabilirken kadınlarda vajina içlerine yayılabilir. Bu tür durumlarda tedavi daha zorlu olacak ve vücutta başka problemlere yol açacaktır. Bu sebeple smegma fark edildiğinde öncelikle doktora zaman kaybetmeden görünmeli sonrasında temizliğe dikkat etmelisiniz. Doktorun vereceği tavsiyelere dikkat etmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.