Sperm Neyden, Neden ve Nerede Oluşur Nasıl Meydana Gelir

Sperm Nerede Nasıl Üretilir, Döl Nasıl Oluşur? Kısaca Anlatım

0 252

Sperm Ne Demektir

Erkek vücudunda üreme sisteminin en önemli görevi sperm üretmek ve sonrasında onu depolamak ve daha sonra da taşımaktır. Ergenlikle beraber bir erkek vücudunda ortalama 0,05 milimetre uzunluğunda milyonlarca sperm hücresi üretilir. Döl olarak da bilinen sperm testislerde üretilir. Testisler sperm dışında farklı erkek hormonları da salgılamaktadır.

Sperm Üretimi Nasıl Gerçekleşir?

Sperm ve diğer başka hormonların üretiminden sorumlu testisler testis torbası (skrotum) içerisinde yer alır. Testisler şekil itibariyle yumurtaya benzemektedir. Vücutta testislerin sperm üretmesi oldukça  kompleks bir işlemdir. Bunun için ilk olarak beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezleri sperm üretimini tetikleyen hormonları salgılar ve daha sonra testisler sperm üretmeye başlar. Diğer bir deyişle, sperm üretimi hormonal olarak yollanan uyarılar sonucunda gerçekleşir. Sperm üretiminde  görevli beyin bu sürecin kontrolünü sağlamaktadır. Vücutta sağlıklı ve normal spermler üretilmesi için genel hormon dengesinin de olması gerekir. Yetişkin bir erkekte normal olarak kabul edilen sperm sayısı 1 milimetre menide en az 15 milyon spermdir.

Sperm Neyden Oluşur?

Semen; sperm hücrelerinin dışında spermi beslemek için proteinler, yağ asitleri ve fruktoz ve vajinanın asitliğini nötralize eden prostat sıvısı gibi birçok farklı vücut salgısı içeren seminal bir sıvıdır.

Düşük Sperm Nedir?

Yetişkin ve sağlıklı bir erkek vücudunda üretilmesi gereken normal sperm sayısı her 1 milimetre menide en az 15 milyon spermdir. Testislerin bu seviyeden daha az sperm üretmesi tıpta oligospermi olarak adlandırılır. Oligospermi olan erkeklerde doğurganlık azdır yani spermin yumurtaya ulaşıp döllenme ihtimali daha düşüktür.

Kaliteli Sperm Nedir?

Erkeklerde sperm kalitesi şu  kıstaslara göre değerlendirilmektedir:

Sperm miktarı: Boşalma esnasında gelen menideki sperm miktarının tespit edilmesi spermin kalitesi hakkında bilgi vermektedir. Normal miktar her milimetre menide en az 15 milyon olarak kabul edilmektedir.

Sperm Hareketi: Tıpta spermde hareketlilik olarak adlandırılan bu ölçüt, spermin yumurtaya olan hareketinin hızını ve nasıl hareket ettiği hakkında bilgi vermektedir. Spermin en az %50’sinin hareket ediyor olması doğurganlığı yükseltmektedir

Sperm Yapısı: Sağlıklı ve normal olan spermin şeklinde yumurtaya benzer kafası ve uzun kuyrukları olur. Spermin sahip olduğu bu kuyruklar ona daha hızlı “yüzme” yeteneği sağlar. Normal şekildeki spermin yumurtaya ulaşması daha hızlı ve basittir.

Sperm Sayısı ve Kalitesi Nasıl Artar?

Sperm sayısı ve kalitesini arttırmak için egzersiz yapmalısınız. Normalde düzenli şekilde egzersiz yapmanın insanı iyi hissettirdiği bilinmektedir. Son yapılan araştırmalar, egzersiz ile sperm sayısı artışı arasında doğru orantı olduğunu göstermiştir. Öyle ki; haftada en az 3 kez 1 saat egzersiz yapan erkeklerdeki sperm sayısı ve hareketinin arttığı görülmüştür.

Sperm kalitesini arttırmak için sigarayı bırakmalısınız. Çünkü sigara içen erkeklerde spermin sayısında, yoğunluğunda ve hareketliliğinde düşüklük olduğu bilinmektedir. Şunu da belirtmekte fayda vardır ki; sigara içen erkekler içmeyenlere oranla daha az meni üretmektedir.

Sperm sayısı ve kalitesini arttırmak için beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Bunun için; vitamin ve antioksidan içeren sebze ve meyvelerin tüketilmesi faydalı olacaktır. Özellikle de içeriğinde bolca C ve E vitamini olan kivi, nar, avokado, incir, kayısı, muz, papaya, ananas ve portakal tüketmeye özen göstermelisiniz. Ek olarak içinde mango, havuç ahududu, böğürtlen ve yaban mersini gibi A vitamini bol meyvelerden yiyebilirsiniz.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Erkeklerde Sperm Üretimini ve Kalitesini Artıran Keçiboynuzu Kürü Tarifi

Malzemeler

  • 500 mililitre (yarım litre veya 2,5 su bardağı) su,
  • 6-7 tane keçiboynuzu.

Hazırlanışı

İlk olarak keçiboynuzlarını ufalayın ve bunu diğer yandan kaynamakta olan yarım litre suya ekleyin. Bu şekilde tencerenin ağzını kapatın ve kısık ateşte 3 dakika daha kaynatın. Ardından ocaktan alın ve 20 dakika kadar ılımasını bekleyin. Bu süre dolduktan sonra bir bardağa bu suyu süzerek aktarın. Bu süzme işlemi sayesinde sudaki büyük keçiboynuzu parçacıkları ayrılacak. Hazırladığınız bu keçiboynuzu kürünü eşit şekilde ikiye bölün ve sabah ve akşamları uyumadan önce tüketin. Kürü her gün taze hazırlamaya özen gösterin. Keçiboynuzu kürünü 1 hafta uygulayın. İlk hafta tamamlandıktan sonra 3 ay boyunca kürü sadece akşamları uyumadan önce içmeye devam edin. Bu kür sperm üretimi ve kalitesini arttırmak için birebirdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.