Sperm Testi Fiyatları Sperm Morfolojisi Normal Değerleri

Sperm Testi Hangi Bölümde Yapılır Sperm Testi Sonucu Normal Değeri

0 1.987

Spermiogram Normal Değerleri Nedir

Sperm testi, sperm analizi ve spermiogram aynı şey demektir, bu test meni içerisinde bulunan sağlıklı sperm miktarını ölçmek için yapılır. Sperm testi fiyatı özel hastanelerde hastanesine göre 150 ile 400 TL arasında değişir.  Devlet hastanelerde ise bu test ücretsizdir.

Spermin morfoloji adı verilen biçim ve görünüşünün tespiti, motilite adı verilen spermin ilk 2 saatteki hareketliliğinin tespiti “sperm testi” ile mümkün olmaktadır. Bunun yanında spermin miktarı, pH değeri, rengi, viskozitesi, sıvılaşma süresi, löksitler, toplam sperm miktarı ve yoğunluğu yine bu test ile tespit edilmektedir.

Erkeklerde uygulanan sperm testi, sağlıklı sperm adedini saptamayı sağlayan bir tetkiktir. Ürolojik muayenenin ardından sperm testi uygulanır. Test yalnızca doktorun talebi halinde gerçekleştirilmektedir. Kısırlık için doğru tedaviye başlanması adına sperm testine başvurulur.

Sperm Testi için Hangi Bölüme Gidilir?

Şayet ilişki sonrası gebelik söz konusu olmuyorsa veyahut sperm sağlığından şüphe ediliyorsa “üroloji” bölümüne müracaat edilir.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Birey bir sperm odasına alınır. Burada geniş ağızlı ve steril bir kap kişiye verilir. Ardından kişi mastürbasyon yöntemi ile sperm örneği verir. Çoğunlukla özel olarak ayrılan odalarda sperm örneği verilmektedir. Örneğin alınmasının ardından vakit kaybedilmeden laboratuvara ulaştırılmalıdır. Mastürbasyon esnasında sabun ya da herhangi bir öldürücü madde kullanılmamalıdır.

Test öncesi erkek bireyden 72 saat gibi bir süre zarfınca cinsel birliktelikten uzak durması talep edilir. 72 saatin ardından kişi ifade edilen şekilde örneği laboratuvara teslim eder. Örnek verilmeden evvel belirtilen süre zarfınca hiçbir şekilde boşalma gerçekleşmemelidir.

Gelen ilk sperm tahlil açısından büyük bir önem arz etmektedir. Bu nedenle mümkün mertebe kap içerisine aktarılmalıdır. Steril olarak kişiye verilen kabın içine herhangi bir şekilde temas edilmemelidir. Tahlilin ardından çıkan sonuçtan kaygılanılırsa yeniden tahlilin gerçekleştirilmesi istenebilir.

Sperm Testinde Normal Değerler Nelerdir!

Yaklaşık olarak meni oranı 2-6 mg civarında seyretmelidir. Konsantrasyon değeri; 20.000.000 (yirmi milyon)/mililitre oranını aşmamalıdır. 1 saat içerisinde sıvı forma geçmelidir. Gri ve sarı renkte olmasında herhangi bir problem bulunmamaktadır. Minimum sperm miktarı ise 40.000.000 ekajülat olarak belirtilmektedir.

Sperm Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Bu sorunun cevabı her hastaneye göre farklılık arz edebilmektedir. Ancak 2 saat ile 48 saat içerisinde test sonuçlarına ulaşılabilmektedir.

Sperm Testi Sonucu Ne Anlama Gelir?

Spermin kanaldaki ilerleyişinin, miktarının ve biçiminin saptanması amacı ile sperm testi gerçekleştirilmektedir.

Şayet tahlilin nihayetinde sperm şekli doğal ve gerekli oranda sperme sahip olduğu ifade ediliyorsa bu durum, kişinin yüksek üreme potansiyeli taşıdığını göstermektedir. Fakat çoğu bireyle sperm miktarı düşük ya da anormal semen gözlemlenmesine rağmen üreme potansiyeli taşımaktadır.

Şayet birinci tahlilde herhangi bir problem yoksa, net bir kanıya varılması adına ikinci bir tahlil daha talep edilir. Tahlil sonuçlarında farklı bir duruma rastlanılırsa yetkili hekim farklı bir takım testlerim gerçekleştirilmesini talep edebilir.

Sperm Testi Sonucunda Şunlar Çıkabilir;

Normospermi

Sperm hareketliliğinin, biçiminin ve miktarının normal oranda seyretmesi.

Oligospermi

Az miktarda sperm gözlemlenmesi.

Astenospermi

Sperm hücrelerinde hareket azlığı.

Teratospermi

Normal biçimdeki sperm hücresinin az miktarda bulunması.

Oligoastenoteratospermi

Sperm hareketliliğinin, biçiminin ve miktarının tümünde anormallik saptanması.

Azospermi

Semende sperm hücresine rastlanılmaması.

Semen Analizi Parametresi           Kabul Edilen Alt Limit

Volüm                                    >                 1.5 ml

Konsantrasyon                     >                 15 milyon / ml

Toplam Hücre                      >                 39 milyon

Motilite (Hareketlilik)             – % 45

Morfoloji (Normal Şekil)         – % 4

pH                                             7.2 – 8

Canlılık                                      – % 75

Beyaz Kan Hücreleri       ml’de 1 milyondan az

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.