Süt Buharına Oturmak Gebelik İçin Kullanımı

Tıkalı Tüpler İçin Oturma Banyosu Nasıl Yapılır?

0 443

Tıkalı Tüpler Nasıl Açılır?

Gebeliğin oluşması için fallop tüplerinin açık ve sağlıklı olması gerekir. Rahim, sağ ve soldan uzanan kanallar aracılığıyla yumurtalıklara erişim sağlar. Bu kanallar doğrudan sağ ve sol yumurtalıklara bağlı durumdadır. Kanalların top dilindeki adı ise fallop tüpüdür. Kısırlık teşhisi konulan her 3 kadından birinin fallop tüpleri tıkalıdır. Yalnızca bir tüp tıkanmış durumdaysa, gebe kalma ihtimali iki tüpün birden tıkanık olmasına oranla daha yüksektir.

Fallop tüpleri tıkalıysa, sperm yumurtaya erişemez. Bu nedenle kısırlık meydana gelir. Kısırlığın en önemli sebeplerinden biri de fallop tüplerinde tıkanıklık olmasıdır. Embriyonun rahim duvarına tutunamaması, hormonal dengesizlikler sebebiyle vücudun gebeliğe hazırlanamaması ve sağlıklı yumurta üretiminin olmaması da kısırlık sebepleri arasında yer alır.

Fallop tüplerinde tıkanıklık teşhis edilmişse, detaylı bir inceleme yapabilmek için laparoskopi uygulanır. Alınan sonuca bağlı olarak kısırlık ameliyatı veya tüp bebek tedavisi gibi seçenekler değerlendirilir.

Tüplerin Tıkalı Olmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Rahmin çevresinde ya da içinde şiddetli enfeksiyonların meydana gelmiş olması,
  • Hasta geçmişinde tüberküloz hastalığının bulunması,
  • Endometriozisin ve bu hastalığa bağlı olarak görülen çikolata kistlerinin varlığı,
  • Geçmiş dönemlerde yumurtalık kanallarına uygulanan cerrahi operasyonlar,
  • Dış gebelik geçirilmesi,
  • Doğuştan gelen ve fallop tüplerinin tıkanmasına neden olan anomalilerin bulunması ve fallop tüplerinin etrafında ya da kenar kısımlarında miyon oluşmasıdır.

Tıkalı Tüpleri Açmak İçin Maydanoz Süt Buharı Nasıl Yapılır?

Maydanoz süt buharını hazırlamak için öncelikle bir tencereye 500 ml su ve 500 ml süt koyun. Kaynamaya başladıktan sonra içerisine bir demet maydanozun yaprak kısımlarını, biraz karabiberi ve 1 tatlı kaşığı viksi ilave edin. Maydanoz yaprakları iyice pörsüyene kadar kaynatmaya devam edin. Hazır hale geldikten sonra altını kapatın ve birkaç dakika dinlenmeye bırakın. Bir çarşafı belinize sararak, perde görevi görecek şekilde bağlayın. Ardından karışımdan çıkan buhar vajinanıza gelecek şekilde çömelin. Bu sırada çarşafı etrafına sararak buharın içeride kalmasını sağlayın. Buhar tamamen bittikten sonra karışımı tekrar kaynatarak işlemi 2 kez daha yapın.

Maydanoz süt buharı, günde 3 kez düzenli olarak yapılmalıdır. Regl kanaması başladıktan sonraki 5, 6 ve 7. günlerde, her gün taze olarak hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. Çömelme sırasında bacaklarınızda sızlama oluşabilir. Bu nedenle dilerseniz dizlerinizin üzerinde de durabilirsiniz. Bu sayede buhar çok yakın olmaz ve cildiniz yanmaz. Uygulama sırasında terleme, sıcak basması ve dizlerin titremesi gibi etkiler görülebilir. Bunlar beklenen ve normal etkilerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.