Takma Tırnak Yapıştırıcısı Tırnaktan ve Elden Nasıl Çıkar

Takma Tırnak Nasıl Çıkarılır En Etkili 2 Farklı Yöntem

0 43

Takma Tırnakları Tırnaktan Nasıl Çıkarabilirim?

Tırnakların daha uzun görünmesi için tırnağa yapıştırılarak uygulanan materyale takma tırnak denilmektedir. Yapıştırıldıktan sonra törpü veya tırnak makası şekil verilmesi mümkün olan takma tırnaklara oje sürülerek renklendirilmesi de mümkündür. Takma tırnaklar çoğunlukla paket içerisinde yapıştırıcısı ile birlikte satılır ve bu yapıştırıcılar ile tırnaklarınızı yapıştırabilirsiniz.

Takma Tırnak Nasıl Çıkarılır?

Takma tırnaklar özellikle son yıllarda moda olmuştur. Takılan takma tırnaklar doğru şekilde çıkarılmadığında tırnak ve tırnak etlerine hasar verir. Dolayısıyla takma tırnakları çıkartırken dikkatli olmanızda fayda var. Aksi taktirde tırnaklarınız zedelenir, kırılır ve ciddi zarar görebilir.

1.Yöntem

Takma tırnakları çıkarmak için ihtiyacınız olan malzemeler aseton, sıcak su ve tırnak eti iticidir. Bir kasenin içine eşit miktarda su (sıcak ama el yakmayacak sıcaklıkta) ve asetonu koyup karıştırın. Ardından el tırnaklarınızın hepsini bu karışıma sokup 10-15 dakika bekletin. Ardından takma tırnakların yumuşayıp yumuşamadığını kontrol ettikten sonra bir cımbız yardımıyla hafifçe çekin. Eğer tırnak zorlanıyorsa çekmeyi bırakın ve bir süre daha asetonlu suda bekletin. Daha sonra artık yumuşayan tırnakları cımbız ya da tırnak eti iticisi ile çıkartın. Cımbız yerine törpüyü de tırnakları çıkarmak için kullanabilirsiniz. Takma tırnağın bıraktığı yapışkanı aseton ile temizleyebilirsiniz. Bir püf noktası ise eğer aseton sürerken tırnak çevresine yanma hissediyorsanız, aseton kullanmadan önce tırnak çevresine biraz vazelin sürerek yumuşatabilirsiniz. Takma tırnaklarının hepsini çıkardıktan sonra el ve tırnaklarınıza nemlendirici uygulamanız iyi olacaktır.

Tırnak bakımını yapmak için yarım limon ile tırnaklarınızı ovalayarak hem rengini açıp hem de beslenmesini sağlayabilirsiniz.

2.Yöntem

Biraz pamuğa asetondan bolca dökün ve bunu takma tırnakların üzerini saracak şekilde parmağınıza sarın ve 10-15 dakika kadar bu şekilde bekletin. Bu yöntem tırnak yapıştırıcısını yumuşatmak için çok etkilidir. Bekleme süresi dolduktan sonra gevşemiş olan takma tırnaklarınızı cımbız ile kolayca çıkarabilirsiniz.

Takma Tırnak Sonrası Tırnakta Kalan Yapıştırıcı Nasıl Çıkar?

Takma tırnaklarınızı çıkardıktan sonra tırnaklarınıza hala yapıştırıcı kalmışsa bunu aseton ve az miktarda yağ bağlı bir el kremiyle temizlemeniz mümkündür. Bu yöntem sayesinde sadece tırnaklarınızı yapıştırıcıdan arındırmış olmazsınız aynı zamanda tırnaklarınıza bakım yaparsınız.

Takma Tırnağın Zararları Nelerdir?

Takma tırnakların yapıştırılması için kullanılması gerekli olan tırnak yapıştırıcısı tırnaklar uzarken tırnakların hava almasını engeller. Bu durumda ise tırnağın yüzeyi uzun süre kapalı kaldığı için tırnak yeterince beslenmez ve zamanla sararmaya başlar. Sararan tırnakların görüntüsü ise çok çirkin olur. Takma tırnaklar çıkarıldığında ise tırnaklar zayıflar ve parlaklığını yitirip matlaşır. Takma tırnak kullananların bir süre sonra tırnaklarında morarma, soyulma, yıpranma gibi sorunlar meydana gelmektedir.

Takma tırnağın zararları şunlardır:

  • Tırnaklarda zedelenme görülür.
  • Tırnak etlerinde yapıştırıcı kaynaklı enfeksiyon oluşabilir.
  • Tırnaklar güçsüzleşir ve kırılmalar başlar.
  • Tırnak yüzeyinde pürüzler oluşur.
  • Tırnak rengi doğal parlaklığını kaybettiği için solar.
  • Parmakların yüzeyinde çatlamalar meydana gelebilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.