Erkeklerde Yumurtalıkların Biri Büyük Biri Küçük Olması Nedenleri Tedavisi

Testis Biri Büyük Biri Küçük Olması Neden Olur Sol Sağ Testis Büyüklüğü

3 25.168

Testislerin Boyutları Nasıl Olmalı?

Testis penisin her iki yanında yer alır. Erkeklerde testisler yumurtalık, er bezi olarak da adlandırılır. Erkeklerde testislerin birinin diğerinden daha büyük olması normal bir durumdur. Hatta sağ taraftaki testis genellikle soldakinden daha büyüktür. Ancak testislerden birinin öbüründen büyük olması çeşitli sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir.

Testislerden Birinin Büyük Diğerinin Daha Küçük Olması Neden Olur?

Epididimit

Epididimit testislerin iltihaplanması demektir ve bu durum genellikle bakterilerden kaynaklanır. Epididimit testislerden birinin diğerinden büyük olması, testis ağrısı, idrar yaparken yanma gibi çeşitli belirtilere yol açabilir.

Varikosel

Varikosel testislerdeki damar genişlemesine denir. Düşük sperm sayısına neden olabilirler, ancak normalde başka belirti yoksa tedavi edilmeye gerek yoktur.

Orşit

Orşit enfeksiyonların neden olduğu testis iltihabıdır. Orşit testislerinize zarar verebileceğinden, testisinizde ağrı, boyut farkı gibi sorunlar yaşarsanız mutlaka doktora gidin.

Hidrosel

Hidrosel, testisinizin etrafında şişmeye neden olabilecek şekilde sıvı birikmesine denir. Bu sıvı birikimi yaşlandıkça meydana gelip normal sayılabilir ve tedavi gerektirmez. Ancak bununla birlikte, hidrosel enfeksiyon belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Epididimal kist

Epididimal kist, bir erkeğin testisinde meydana gelen sıvı dolu bir büyümedir. Oldukça yaygın görülür ve genellikle tedavi gerektirmez.

Testis torsiyonu (testis dönmesi)

Testis torsiyonu herhangi bir nedenle testisin kendi etrafında dönmesi sonucu oluşur ve müdahale edilmezse testise yeterli miktarda kan gitmez. Testis dönmesi testislerden birinin büyük diğerinin küçük görünmesine yol açabilir.

Testis Kanseri

Testis kanseri kanserli hücrelerin testistte biriktiğinde ortaya çıkar. Testisleriniz etrafında topaklar veya yeni büyümeler fark ederseniz hemen doktorunuza görünün

Testislerden Birinin Büyük Diğerinin Daha Küçük Olması Durumunda Hangi Doktora Gidilir?

Üroloji doktoruna gidilir. Doktor bu durumun nedenini tespit eder. Şayet enfeksiyondan kaynaklanıyorsa doktor antibiyotik reçete edecektir.

Testislerden Birinin Büyük Diğerinin Daha Küçük Olması İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Testisimin biri büyük biri küçük bir sıkıntı olur mu ileride 17 yasındayım kısırlık olur mu?

CEVAP

Üroloji Doktoru Kaan Aydos’un cevabı:( Bunun için mutlaka bir üroloji doktoruna muayene olmalısınız. )

Sual: Hocam iyi çalışmalar, sağ testisin sok testisten 1-2cm kadar büyük olduğunu el ile hissediyorum, olası bir durum mudur, herhangi bir ağrı yapmıyor fakat testis üstü bazen ufak ağrı yapabiliyor ağrı mı onu da net bilmiyorum ama hissedebiliyorum, sorun olur mu?

CEVAP

Üroloji Doktoru Zeki Erdem’in cevabı:( Testisler arasında büyüklük farkı olabilir ancak yine de üroloji uzmanı muayene etsin )

Sual: Sol testisim sağ testisten daha büyük ve yukarda ne gibi bir sorun teşkil edebilir mi?

CEVAP

Üroloji Doktoru Murat Lekili’nin cevabı:( Pek önemli bir sorun yapmayacağını düşünüyorum ama tetkik yapılıp herhangi bir kitle olup olmadığı anlaşılması lazım. Çünkü testis kanserleri bazen sessiz seyreder, dikkatli olmak gerekir. İhmale gelmez sağlıklı günler dilerim)

Sual: Hocam bugun bir şey farkettim, sol testisim sağ testise göre büyük, bunun nedeni ne olabilir?

CEVAP

Üroloji Doktoru Kaan Aydos’un cevabı:( Bu çok önemli olabilir. İlk fırsatta bir üroloji kliniğinde muayene olun. )

Sual: 8 yaşında fıtık ameliyatı oldum sağ taraftan. 35 yaşındayım, sağ testisim diğerine göre daha büyük. Bu normal midir?

CEVAP

Üroloji Doktoru Haluk Kulaksızoğlu’nun cevabı:( Normal olup olmadığını muayene etmeden anlamak mümkün değil. Ancak özellikle sonradan bir büyüme oldu ise mutlaka bir üroloji uzmanı tarafından incelenmesinde fayda vardır)

Sual: Sayın hekimim benim sol testisim sağ testise göre 2 kat daha büyük ağrım sızım yok penis uzunluğum 12.5cm bir problem var mıdır bu büyüklük yüzünden soldakini sağdaki gibi oynatamıyorum içinde bir problem var mıdır içime bir kurt düştü muayene olmaya gerek var mıdır?

CEVAP

Üroloji Doktoru Namık Yılmaz’ın cevabı:( Kesinlikle sizi bir ürolog görmeli ve ultrasonografi ile değerlendirilmeli.)

Sual: Testis boyutlarım Sağ testis 29*20 mm., sol testis 27.5*21.8 mm. Normal testis boyutları nasıl olmalı.. Testis boyutlarının küçük olması kısırlığa sebep olur mu?

CEVAP

Üroloji Doktoru Erdal Benli’nin cevabı:( Neden ölçtün bilmiyorum ancak testis boyutu üç boyutlu hesaplanır.Ayrıca herkes için farklı bir boyut vardır. Evliysen çocuğun varsa ve başka bir mesele yoksa sorun etme)

Sual: Ben geçen gün kendimde testis kisti bulunduğunu düşünerek muayeneye gittim ve ultrason çektirmemi istediler. Sağ testis 26x20x35 sol testis 26x20x43 mm olduğu gözlemdi. o 8m lik fark normal midir ? Eğer kist olsaydı raporda belirtilir miydi?

CEVAP

Üroloji Doktoru Güven Aslan’ın cevabı:( Kist olsa usg de görülürdü. Boyut farkı normaldir.)

Not:Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorlarsitesi web sitesinden alınmıştır.

3 Yorumlar
 1. Murat diyor

  Hocam penisin yara olurken prezervatif takip elle
  Bosaltama olurmu iyi gelirmir ???

 2. Yusuf diyor

  Hocam testislerimde çocukluktan beri gelen bı fark var testislerde yaklaşık 4-5 kati bı fark var sol testisim aşırı küçük sağdaki normal , çocukken ürolojiye çok gittim sürekli testler yaptılar ama bı sorun olursa ilerde gelsin demişler ne yapmalıyım ?

 3. Mami diyor

  Hocam benim sol testisim sağdakinden daha büyük ve hissedildiği kadarıyla sağ testisimin 2 katı büyüklüğünde belkide daha fazla ve çok yumuşak sizce bi sıkıntı varmıdır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.