Testislerin Birinin Yukarıda Birinin Aşağıda Olması Neden Olur?

Testislerin Birinin Aşağıda Olması Sağ Veya Sol Testisin Aşağıda Olması

4 4.947

Testislerin Birinin Yukarıda Birinin Aşağıda Olması

Erkeklerde testislerden birinin diğerinden yukarıda olması çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu konuda doktorlara sorulan sorular ve cevapları şöyledir;

Sual: İyi günler sol testisim sağ testisime göre yukarıda ve ağrısız testiste ele gelen kitle yoktur fakat beni rahatsız ediyor sorun ne olabilir?

CEVAP

Üroloji Doktoru Halit Talas’ın  cevabı:( Bu normal bir durum, merak edilecek bir sorun yoktur)

Sual: Benim sağ testisim diğerinden yukarıda duruyor gibi ve bu sıraları ilişki sırasında hafif yukarı doğru kayıyor ve elimle aşağı yapıyorum sorun olur mu ve inik hali çok küçük penisimin

CEVAP

Üroloji Doktoru Kaan Aydos’un cevabı:( Testislerin her ikisinin de aynı hizada olmaları gerekmez. Bazen normalde de biri diğerinden daha sarkık görülebilir. Ama tamamen yukarıda, kasık kanalında kalmış ve aşağı inmiyorsa, muayenesi gerekir.)

Sual: 2 haftadır sağ testisim, soldakine nazaran yukarıda bulunuyor. Doktora görüneceğim ancak sizden de ne olabileceğine dair bilgi almak istedim

CEVAP

Üroloji Doktoru Bülent Oktay’ın cevabı:( Erkeklerde sol testis sağa göre daha aşağıdadır. Normaldir.)

Üroloji Doktoru Mustafa Hoşcan’ın cevabı:( Bir miktar fark var ise normaldir ancak yine de baktır)

Sual: Testisimin biri yukarıda bu durum soruna yol açar mı?

CEVAP

Üroloji Doktoru Levent Gürkan’ın cevabı:( Testislerinizin her ikisi de torbada olduğu sürece problem yok. Doğal olarak sol testis daha aşağıda sağ testis ise daha yukarıda yerleşimlidir. Testisiniz kasığınıza çıkmadığı sürece endişelenmeyi gerektiren bir durum yok.)

Sual: Benim sağ testisim soldakinden yukarıda gibi. Tuvalet ihtiyacımı karşılarken sağ testisim yukarı doğru oluyor solunkinden ve elimle aşağı yapıyorum sorunlu bir şey var mıdır?

CEVAP

Üroloji Doktoru Ahmet Esen’in cevabı:( İfade ettiğiniz önemli bir sorun olarak değerlendirmek mümkün değildir.)

Sual: Benim sağ testistim boşalma anında yukarıya doğru çıkıyor kasığıma doğru yani tamamen kaybolmuyor ama gene de sanki kasığımın içine kaçacakmış gibi oluyor acaba ileride bir sıkıntı yaşar mıyım kısırlık yapma riski nedir?

CEVAP

Üroloji Doktoru Abdullah Özdemir’in cevabı:( Sorun olmaz)

Sual: 27 yaşındayım. Hastahanede tahliller ve ultrason çekildim sağ testisimin yukarda olduğunu sperm sayısının normal ama hareketliliğin az olduğunu söylediler. Doktor şişlik ve ağrım olup olmadığını sordu, hayır dedim ve o gün eve gittim aradan 2 gün geçtikten sonra yukarıda olan testisim olduğu bölgede hafif yanma ve ağrım oldu ama şişlik ve farklı bir şey yok sadece yanma oluyor aradan 5 gün geçti ve ağrım devam ediyor. Doktora tekrar gittim ameliyat ile sağ testisimin alınması gerektiğini söyledi. Sizce ne yapmam gerekiyor ?

CEVAP

Üroloji Doktoru Burak Sivaslıoğlu’nun cevabı:( Yukarıda olan testisi yerine indirmek veya gelişimi yeterince olmamışsa vücut dışına çıkarmak gerekir. Hekiminizin önerilerine uymanızı tavsiye ederim)

Sual: Benim testislerim ara sıra yukarıya çıkıyor sanki soğuktaymış gibi fıtık olabilir mi testiste ağrı falan yok cevaplarsanız sevinirim

CEVAP

Üroloji Doktoru Hüseyin Ergin’in cevabı:( Bu durum fizyolojik bir durumdur. Soğuk ortamda testisler refleks olarak yukarıya doğru çıkar.Sıcak ortamda aşağı doğru iner.)

Sual: Hocam sağ testisim soldakine oranla daha yukarıda herhangi bir problem teşkil eder mi? Ve ara sıra sağ testisimi sanki birisi sıkarmışçasına 5-10 saniyelik bir ağrı oluyor. Bir önem arz eder mi? Doktora görünmem gerekir mi?

CEVAP

Üroloji Doktoru Mehmet Şevki Sert’in cevabı:( Üroloji doktoruna gidin. Skrotal doppler üsg testi yaptırın)

Not: Makalede geçen soru ve cevaplar doktorlarsitesi web sitesinden alınmıştır.

4 Yorumlar
 1. Furka diyor

  Penisimde yanma var bir ilişki yaşadım prezervatif kullandım ama yanma var ne yapmalıyım

 2. Ali diyor

  13 yaşındayım sağ testisim soldakine göre dağa ilerde ve ağrıyor yaklaşık 4-4,5 saattir ne yapmalıyım

 3. Mert diyor

  Merhaba hocam2-3 gündür testis bölgesinin sol kısmın da ufak çaplı ağrı var ve prnis kök kısmının soluna dokunuşlarda ağrı tekrar gözüküyor geçiçi bir şey mi tedavisi nasıl mümkündür teşekkürler

 4. Ali diyor

  Hocam sol testisim sağ testime göre biraz aşşagıda ama ağrı falan yok bu durum sıkıntılı mı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.