Tromboze Hemoroid İyileşme Süreci Ne, Kendiliğinden Geçer mi

Tromboze Hemoroid Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi

0 1.363

Tromboze Hemoroid Boğulmuş Basur Basur Boğulması Ne Demek?

Büyük abdest bozduğumuz anüs bölgesinde bulunan kan damarlarının aşırı derecede genişlemesi, şişmesi ile birlikte makattan dışarıya çıkmasına hemoroid denir. Hemoroidin diğer isimleri, basur ve mayasıldır. Basur memesi içerisindeki kanın pıhtılaşmasına “tromboze hemoroid” denir. Bu durumun ilk belirtisi makatta şiddetli ağrı ve basur memelerinde şişmedir. Tromboze hemoroidin diğer isimi basur boğulması ve basur pıhtılaşmasıdır.  Tromboze hemoroid, nitrogliserin, nifedipin, lidocaine ismindeki basur kremleri ve ağrı kesiciler ile oturma banyoları ile tedavi edilebilir.

Tromboze Hemoroid Ne Demek?

Bir kişinin anal kanalı (büyük abdest bozduğumuz bölüm) kan damarlarıyla kaplıdır. Bu damardan şiştiğinde veya genişlediğinde hemoroid meydana gelir.

Hemoroidler anal kanalın içinde veya anüsün dışında olabilir. İçerideki hemoroidler iç hemoroid ve dışarıdaki hemoroidler dış hemoroid olarak adlandırılırlar.

Tramboze hemoroid içi kan pıhtılarıyla dolu bir hemoroiddir. İç veya dış hemoroid kan pıhtılarıyla dolduğunda meydana gelir. Adı “pıhtı” anlamına gelen “tromboz”dan türemiştir. Tromboze hemoroidler makat bölgesinde ağrıya neden olabilir.

Tromboze Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Tramboze hemoroid belirtileri şunlardır:

 • Otururken, yürürken veya tuvalet yaparken ağrı hissi duyma
 • Anüs etrafında kaşıntı
 • Dışkı yaparken kanama
 • Anüs etrafında şişme veya yumru
 • Tromboze hemoroidler aynı zamanda apseye neden olabilen şekilde enfeksiyonlu olabilir. Apse ateş dahil başka belirtilere neden olabilir.

Tromboze Hemoroid Neden Olur?

Anal kanalda fazla baskı oluştuğunda tromboze hemoroid oluşur. Şunlardan kaynaklanabilir:

 • Büyük abdest bozmak için, doğum yapmak için vs ıkınmak
 • Kabızlık
 • Düzenli olarak tuvalete çıkmamak
 • Hamilelik. Bebeğin ağırlığı damarlara baskı yapabileceğinden
 • Doğum yapmak
 • Uzun süre oturmak. Örneğin seyahat ederken
 • Kronik ishal
 • Obezite

Tromboze Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilir?

Genel Cerrahi veya Dahiliye doktoruna gidilir.

Tromboze Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Tromboze hemoroid için temel tedavi yöntemi “dış trombektomi” denilen bir prosedürdür. Bu yöntemde pıhtıda küçük bir kesik açılır ve içi boşaltılır. Acı hissetmeyi önlemek için lokal anestezi verilecektir. Deride küçük bir kesik açılır ve kan pıhtısı ortadan kaldırılır. Genellikle dikiş gerektirmez.

Hemoroid göründükten sonra 3 gün içinde bu işlemi yaptırmanız durumunda etkili olacaktır. Hızlı bir şekilde işe yarar ancak pıhtılar geri gelebilir. Ameliyattan sonra hala ağrı hissedebilirsiniz.

Tromboze hemoroid kendiliğinden de iyileşebilir ve bu süre 21 günü bulabilir.

Evde hazırlanan bazı önlemlerle hemoroid kaynaklı rahatsızlıklarınızı rahatlatabilirsiniz.

Hemoroid kremi: Reçetesiz hemoroid kremleri belirtileri rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Ağrı kesiciler: Reçetesiz ağrı kesiciler almak ağrıyı geçirebilir. Acetaminophen (Tylenol) ve ibuprofen (Advil, Motrin IB) gibi ağrı kesiciler alın.

Oturma banyosu: Etkilenen alanı günde birkaç kez ılık suyla ıslatmak ve nazikçe kurulamak belirtilerin azalmasına katkı sağlayabilir. Medikal malzeme satan yerden oturma banyosu satın alın, günde 2-3 kez 10-15 dakika oturun.

Buz tedavisi: Tromboze hemoroid olan bölgeye soğuk kompres veya buz torbası uygulamak ağrı ve iltihabı azaltabilir. Bunun için buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarın ve hemoroid olan yere bunu tutun.

Aloe vera: Aloe vera iltihap karşıtı özellikleriyle bilinir. Aloe vera yaprağını kesip içindeki jeli çıkarın, tromboze hemoroid olan olan yere bunu sürün, aleo vera uygulamak iltihaplanmayı azaltabilir.

Tromboze Hemoroid Nasıl Önlenir?

 • Yüksek lifli besinler tüketin ve kabızlığı önlemek için lif takviyeleri tüketin.
 • Bol miktarda sıvı tüketin.
 • Kabızlığı önlemek için düzenli egzersiz yapın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.