Tüy Dökücü Kremin Cilde ve Sağlığa 5 Zararı Nedir?

Tüy Dökücü Kremlerin Erkekler ve Kadınlar İçin Zararları Nelerdir

0 40

Tüy Dökücü Kremler Zararlı mıdır?

Günümüzde vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için birçok farklı seçenek mevcuttur. Bunlardan en yaygınları ağda, jilet, epliasyon makinesi ve tüy dökücü kremdir. Tüy dökücü krem ise pratik ve kolay bir yöntem olduğundan milyonlarca kişi tüylerden kurtulmak için bu yöntemi kullanmaktadır. Çünkü bu yöntem diğerlerine kıyasla en acısız olandır. Fakat özellikle cildi hassas olan kadın ve erkeklerde aşağıda bildireceğimiz yan etkilere neden olabilmektedir.

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır?

Öncelikle cilt temizlenmeli ve yıkanmalıdır. Daha sonra kurutulan cilde tüy dökücü kremi sürebilirsiniz. Sürdükten sonra 3-6 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır ve kremin yanındaki spatula ile cildinizdeki tüy dökücü kremi temizleyebilirsiniz. Son olarak cildinizi bol suyla yıkamalısınız.

Tüy Dökücü Kremler Nasıl Etki Gösterir?

En acısız tüy alma yöntemi olan tüy dökücü kremlerin içeriğinde tüyleri eriten kimyasallar bulunmaktadır. Bu kimyasallar tüylere sürüldüğünde kremdeki aktif maddeler kıla etki eder ve bu şekilde kıl parçalanarak dökülür.

Tüy Dökücü Kremin Zararları Nelerdir?

  • Tüy dökücü krem kullanımı ne kadar yaygın olarak tercih edilse de içeriğinin kimyasallarla dolu olduğu bilinmelidir. Bu kimyasalların başında gelen kalsiyum hidroksit ve potasyum hidroksit cildi tahriş edip renk tonunu koyulaştırabilir. Bu nedenle tüy dökücü kremin en önemli zararı cildi karartabilmesi ve cildi tahriş etmesi denebilir.
  • Tüy dökücü krem kullanımı ciltte alerjik reaksiyonlara ve dolayısıyla ciltte ciddi tahrişe sebep olabilir. Normalde cildin pH seviyesi hafif asidiktir. Fakat bu tür kremler cilde uygulandığında doğal pH dengesini bozar ve bu durumda ciltte birçok farklı problem baş gösterir. Bu durum cildi hassas olan kişilerde daha kötü durumlara sebep olabilir. Bunu yaşamamak için tüy dökücü krem geniş alanlarda kullanılmadan önce ciltte çok küçük bir yerde uygulanıp ciltte herhangi bir reaksiyona sebep olup olmadığına bakılmalıdır.
  • Tüy dökücü kremler ciltte kimyasal yanığa yol açabilir. Bunu tüy dökücü kremlerin içeriğindeki kimyasalların tüyleri eritecek güçte olduğundan çıkarabilirsiniz. Bu krem tüyleri dökmede her ne  kadar etkili olsa da cilde uzun süre teması ciltte birinci veya ikinci derece kimyasal yanıklara yol açabilir.
  • Hassas cilde uygulanan tüy dökücü kremler ciltte tahriş ve karıncalanmaya yol açabilir. Bu durumda ciltte ayrıca kızarıklık, kuruluk ve kaşıntı gibi yan etkiler meydana gelebilir. Unutmamalısınız ki tüy dökücü kremlerdeki kimyasallar ev temizlik ürünlerinde bulunabilen sert kimyasallardandır. Bu yüzden eğer cildiniz hassassa mutlaka piyasada cildinize uygun olan ve özel olarak üretilmiş olan tüy dökücü kremlerden satın almalısınız.
  • Tüy dökücü kremlerdeki kimyasalların bir diğer olumsuz yanı ciltte melanin salgılanmasını arttırmasıdır. Melanin, cilt ten rengimizi belirleyen pigmentlerdir ve dolayısıyla cilt tonu koyu olan kişilerda melanin daha çok bulunmaktadır. Bu yüzden tüy dökücü krem kullanmak cildin daha koyu renk almasına sebep olabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.