Uyku Nasıl Açılır Nasıl Kaçar Uyumamak İçin Ne Yapılır? İlaç İsimleri

Uyku Kaçıran Şeyler Uykuyu Ne Açar Kaçırır Uyku Giderici Açma Yöntemleri

1 34.699

Uyku büyük nimettir uyku sayesinde hücreler yenilenir, bağışıklık sistemi güçlenir, kişi enerji yaşamak için gerekli enerjiyi toplar. Bazen de çeşitli nedenlerden dolayı uyumak istemeyiz. Uyumamak için ne yapmalıyım? Diye merak ediyorsanız, işte en etkili yöntemler

Kahve Veya Çay İçin

Koyu kahve ve iyi demlenmiş çay içmek uyku kaçırmak için en etkili yöntemlerdendir. Kahve ve çay yüksek kafein içeriği sayesinde beyni uyarır, canlı ve dinç kalmanızı sağlar, ayrıca uyku hormonunun üretimini geciktirir.

Yüzünüzü Soğuk Suyla Yıkayın

Yüzü soğuk suyla yıkamak da uykunuzun enerji verir, sinirlere uyarıcı etkide bulunur ve uykunuzun kaçmasında etkili rol oynar. Uykunuzun kaçmasını istediğinizde her 10-15 dk.da bir yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Soğuk su uykunuzu açacaktır.

Uyku Kaçıran İlaçlar

Vitamin ve enerji veren bazı takviyeler uyku kaçıran ilaçlar arasında yer alır. Doktora danışıp kullanılabilir.

Enerji İçeceği

Enerji içecekleri de enerji seviyenizi artırarak sizi dinç, canlı tutar, uykunuzun kaçmasında etkili rol oynar. Şeker hastaları için sakıncalı olabilir. Piyasada pek çok çeşit enerji içeceği bulunur. Kafein oranı yüksek olanı tercih etmek daha etkili olacaktır.

Elma Yiyin

Elma yiyin. Elma çok miktarda fruktoz, karbonhidrat ve lif içerir. Bu besinler yüksek enerji vererek uykunun kaçmasına yardımcı olurlar.

Yürüyüşe Çıkın

Açık havada yürüyüş yapın. Açık havada yürümek stresi giderir, enerji seviyenizi yükseltir ve uykunuzun açılmasını sağlar.

Soğuk Duş Alın

Soğuk suyla banyo yapın. Soğuk suyla banyo yapmak damarlarımızın içinde dolaşan kanın ve vücuttaki hücrelerin ısısını düşürüp uykunuzu kaçırmakta etkili rol oynayacaktır.

Bol Su İçin

Dehidrasyon yani vücudun susuz kalması da uykunuzun getiren, halsiz bırakan, yorgunluk veren bir durumdur.Uykunuzun gelmesini istemiyorsanız bol bol su için.

Serin Yerde Bulunun

Sıcak hava insanın uykusunu getirir. Vücudun uyumak için sıcak bir ortama ihtiyacı vardır. Bu nedenle içinde bulunduğunuz ortama ne kadar sıcak olursa o kadar çok uykunuz gelir. Uykunuzun kaçması için camı açabilir yahut klimanın soğuk ayarını çalıştırabilirsiniz.

Bilgisayar Başından Ayrılın

Bilgisayar ekranına uzun süre vakit geçirmek gözlerinizi yorar ve ve uykunuzun daha çok gelmesine neden olur. Belirli zaman aralıklarla bilgisayar başından kalkıp başka şeylerle ilgilenmeniz gözlerinizin dinlenmesine sağlar ve uykunuzun açılmasına yardımcı olur

Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin

Aç kalmak kan şekerinizi düşürüp uykunuzun gelmesine neden olur. Bunu engellemek için taze meyve ve sebzeler tüketin.

Toprak Koklayın

Uykunuzun kaçmasını istiyorsanız bir kavanoza toprak doldurun ve uykunuz geldiğinde bu toprağı açıp koklayın. Uyku kaçırmak için birebirdir.

Buzla Masaj

Bir poşedin içine buz doldurun, ense bölgesinde, saç diplerine, buz kalıplarıyla hafif hafif masaj yapmak da zihninizin açılmasını, uykunuzun bastırılmasını sağlar.

Sakız Çiğneyin

Sakız çiğnemek zihni uyarıp vücudun uykuya yenik düşmesini engeller.

Sürekli Aynı Poziyonda Durmayın

Sürekli aynı pozisyonda oturmak da uykunuzun gelmesine neden olur. Bu yüzden ara ara ayağa kalkıp gerinme hareketleri yapmak uykunuzu açmaya iyi gelebilir. Ayrıca yapmanız gereken bir iş söz konusuysa bunu yatarak değil, dik bir şekilde oturarak yapmak daha iyi olacaktır.

Portakal Ve Süt İçin

15 dakika içerisinde 1 bardak süt ve 1 bardak portakal suyu içmek midenizde bu iki sıvının karışması da uykunun açılmasında işe yarar. Portakal suyu ve sütün karışımındaki uyumsuzluk nedeniyle sindirim sırasında mide tam kapasite çalışır ve uzun süre uykunuz kaçmış olur.

Limon Yiyin Veya Limonlu Su İçin

Limon suyu ve limon da uyku açmak için birebir yöntemlerdendir. Limon antioksidanı yüksek bir besin olduğundan bedenden toksinleri arındırır, uykunuzun açılmasını sağlar. Limonlu su yapmak için 1 bardak suyun için yarım limonu sıkın dilerseniz biraz bal katıp için.

Aydınlık Ortamda Bulunun

Karanlık, loş bir ortam da uykunun gelmesini tetikler, bu yüzden aydınlık, ferah bir ortamda oturmak ya da çalışmak uykunun gelmesine engel olur.

1 yorum
  1. Anonim diyor

    Super

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.