Vajina İç Dudak Şişmesi Nasıl Geçer?

Vajinada İç Dudakta Şişlik Vajina İç Dudakta Kabartı Nedenleri Tedavisi

0 1.012

Vajina İç Dudak Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Vajina iç dudak şişmesi, vajinada enfeksiyondan kistlere kadar birçok sebepten kaynaklanan bir sorundur. Bu yazımızda vajina iç dudak şişmesi nedenleri ve tedavi yollarını bildireceğiz.

Vajina İç Dudakta Şişlik Nedenleri

Mantar Enfeksiyonu

Mantar enfeksiyonu vajinadaki Candida mantarının aşırı çoğalmasından dolayı meydana gelir. Bu durum vajinal şişliğe neden olabilir ve diğer belirtileri de şunlardır: Yanma, kızarıklık, yoğun topak topak akıntı, vajinada tahriş olmuş deri ve idrar yapma ve cinsel ilişki esnasında ağrı. Mantar enfeksiyonları antifungal ilaçlarla tedavi edilir.

Hard Seks Yapmak

Cinsel birliktelik vajinanın şişmesine neden olabilir. Vajina yeterince ıslanmamışsa, sürtünme rahatsızlığa, cinsel ilişki sırasında ağrıya ve seks sonrası vajina şişliğine yol açabilir. Hard seks enfeksiyon riskini arttırarak vajinal dokuları tahriş edebilir.

Kişi hard seksin vajinal şişliğe neden olduğundan şüpheleniyorsa, ön sevişmeye daha fazla zaman ayırmalıdır, yeterli kayganlık sağlanırsa vajinadaki şişme de önlenmiş olur.

Reçetesiz ağrı kesiciler veya steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaç şişlik ağrıya neden oluyorsa bu durumu geçirmeye yardımcı olabilir.

Hamilelik

Hamilelik de vajinada şişliğe neden olabilir. Fetüs büyürken, leğen kemiği üzerine, yakındaki kas ve damarlara baskı uygulayabilir. Bu baskı iltihaplanmaya neden olabilir ve vajinada şişliğe yol açabilen lenfatik sistemden sıvı ve kan dönüşünü etkiler.

Tamponlar, pedler, sabunlar, kremler, kayganlaştırıcılar ve hatta kondomlar günlük hayatta rutin olarak kullanıldığında hem genital bölgede cilt tahrişine hem de şişliğe neden olabilir. Kondomların yapıldığı madde olan lateks gibi ürünlerine alerjiniz varsa, kontak dermatit veya irritan kontak dermatit olarak bilinen durumu yaşayabilirsiniz. Spesifik alerjenle temastan kaçınıldığında, cilt ve vajinal alanı çevreleyen şişlik normale dönecektir. Alerjiniz olan maddeyi tespit etmek ve daha sonra ondan kaçınmak en iyi şeydir.

Bakteriyal vajinoz

Vajinadaki zarar bakterilerin aşırı çoğalması vajinozise yol açabilir. Belirtiler vajinada şişlik ve kötü kokuyla grimsi akıntıdır. Vakaların çoğu kendiliğinden çözülür ancak doktor iyileşmeyi hızlandırmak için antibiyotik önerebilir.

Bartholin kisti

Bartholin bezleri vajinal girişlerin her iki tarafında yer alır. Bu bezler tıkalı hale gelebilir ve vajina etrafında şişliğe neden olabilir.

Kadınların yaklaşık %2’si ömrü boyunca Bartholin kisti sorunu ile karşılaşır. Bu kistler genellikle kadınların 20li yaşlarında meydana gelir ve yaşla birlikte risk azalır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.