Vajinadan Su Gelmesi, Su Gibi Sıvı Gelmesi Nedenleri Ve Tedavisi

Vajinadan Su Gibi Akıntı Gelmesi Neden Olur Nasıl Geçer?

0 98.853

Vajinamda Su Gibi Akıntı, Su Geliyor Bu Durum Normal mi?

Vajinadan gelen akıntıya vajinal akıntı denir .Çoğu kadın hayatlarının belirli dönemlerinde vajinadan su gibi akıntı ve su gelmesiyle karşılaşır. Akıntı genellikle beyaz veya şeffaftır. Kimi kadın bu durumu her gün yaşarken bazıları sadece ara sıra yaşar.  Vajinadan su gibi akıntı gelmesi genellikle normal bir süreçtir ve herhangi bir soruna işaret etmez.

Yaşanan akıntının tipi ve miktarı aylık regl döngüsü boyunca değişebilir. Bu durum ayrıca ergenlik,hamilelik ve menopoza da bağlı olarak hayat boyu da değişkenlik gösterebilir. Vajinadan sulu akıntı  gelmesi normal sağlıklı vajinaların tipik özelliğidir. Çoğu kadın doğurganlık yıllarında her gün 1 ila 4 ml.arasında (yaklaşık yarım tatlı  kaşığı) bu akıntıyı yaşar. Yumurtlama zamanı,hamilelik dönemi veya doğum kontrol hapı kullanımı sebebiyle östrojen hormonu seviyesi arttığı zaman sulu akıntı miktarında artış olabilir.

Normal vajinal akıntı su gibi,yumurta beyazı ya da süt gibi görünür ve hafif bir kokusu vardır.Akıntının yoğunluğunda belirgin bir değişim farkedilirse, bu durum bir enfeksiyona işaret olabilir.

Vajinadan Su Gibi Akıntı Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Vajinal akıntı; vajina ve rahmin vajinayı korumak ve kayganlaştırmak için ürettiği ince mukus (sümük) tipi bir akışkandır. Şeffaf ve sulu veya ince/seyrek  ve beyaz olan vajinal akıntı tamamiyle normaldir. Clevelad kliniğinde bir doğum uzmanı olan Doktor Trina Pagano,vajinal akıntının bir kadının doğurganlık sisteminde ”temizlik” fonksiyonunun bir parçası olduğunu bildiriyor. Normal vajinal akıntı regl döngüsü esnasında şeffaf ya da süt gibi beyaz akışkan gibi görünür.Doktor Pagono normal akıntı yoğunluğunun ve miktarının aylık döngü sırasında değiştiğini söylüyor.

Palo Alto Tıp Kurumundaki doktorlara göre,normal süt gibi beyaz olan vajinal akıntı kötü kokmaz.Aslında akıntı genellikle kokusuzdur.Ve vajina günlük 4ml (yaklaşık bir tatlı kaşığı) akıntı salgılar.

Amerika Fizik Topluluğu dergisi,vajinal akıntının vajinadaki ölü hücreleri dışarı atan rahim ağzı mukusundan (sümük) oluştuğunu belirtir.Normal vajina akıntısının yoğunluğu bazen berrak ve yapışkan,diğer zamanlarda da berrak ve sulu olabilir.

Vajinadan Su Gibi Akıntı Veya Su Gelmesi  Neden Olur?

Vajinal akıntı vajinanın temizlenmesine ve enfeksiyonlardan uzak olmasına yardımcı olur.Vajinada bulunan sağlıklı bakteri,salgıyı asidik yapar.Bu asidik akıntı bakterileri uzaklaştırır ve ölü hücreleri temizler.

Vajinal akıntı bir kızın adet döngüsünden 6 ay ila 1 yıl öncesinde başlayabilir. Sebebi hormonal değişimlerdir.Eğer akıntı sulu ise muhtemelen normaldir ve enfeksiyon işareti yoktur.

Şeffaf ve sulu akıntı döngü boyunca belli noktada artabilir.Östrojen daha çok akıntı üretimini tetikleyebilir.

Vajinadan gelen berrak, şeffaf renk sulu akıntı,bir şeylerin yanlış gittiği anlamına gelmez.Akıntının şeffaf ve sulu olmasının ve zaman zaman yumurta beyazı kıvamında olmasının bir çok sebebi vardır. Vajinadan su gibi akıntı gelmesinin nedenleri şunlardır;

Yumurtlama Dönemi

Vajinadan su gibi akıntı gelmesinin ilk nedenlerinden biri kadınların yumurtlama döneminde olmasıdır. Yumurta beyazına benzeyen,yapışkan ve süt renginde olan akıntı,kadınlarda yumurtlama döneminde olmanın bir işareti olabilir.Yumurtlama boyunca akıntının normalden daha yoğun olduğunu farkedebilirsiniz.

Cinsel İlişkiden Sonra

İnce yapılı sulu akıntı sıklıkla cinsel ilişkiden sonra farkedilir.Amerikan Fizik Topluluğu Akademisi (AAFP) cinsel heyecanın,akıntının miktarını arttırdığını belirtir.Akıntı normalden daha ince yapılı ve sulu olur.

Gebelik

Gebelik boyunca berrak sulu akıntı çok normaldir,bunun için endişelenmeye gerek yoktur.

Emzirme

Emziriyorsanız vajinanızdan gelen su gibi akıntının fazla olduğunu farkedebilirsiniz. Amerikan Aile Hekimleri Akademisi (AAFP) emzirme esnasında daha çok salgılanan akıntının söz konusu olacağından bahsediyor.

Egzersizlerden Sonra

Egzersiz vücudun daha çok vajinal akıntı üretmesine sebep olur ki bu akındı şeffaf, sulu ve yapışkandır.

Sulu Akıntı ve Menopoz

Menopoz boyunca vajinadan su gibi akıntının olduğu farkedilir.Vajinal bozulma sulu akıntıya sebep olur.Vajinal bozulma vajinanın incelmesine sebep olan durumdur ve menopoza giren kadınlarda olabilir.

Vajinadan Su Gelmesi Ve Su Gibi Akıntı Gelmesinin Diğer Nedenleri

  • Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak
  • Rahim içi iltihabı
  • Şeker hastalığı
  • Bakteriler vajinozis
  • Mantar vajiniti
  • Genital herpes
  • Doğum sonrası vajinal kanama
  • Doğum sonrası enfeksiyon
  • Rahim ağzı kanseri

Vajinadan Su Gibi Akıntı Gelmesi  Tehlikeli midir?

Şiddetli rahatsız edici bir koku olmadığı sürece endişelenmeye gerek yoktur.Fakat yoğunluğu,miktarı,rengi tedaviyi gerektiren enfeksiyona işaret olabilir.Enfeksiyon,vajinal kaşıntı,yanma hissi,sızı ve vajinal bölgede şişlik gibi belirtileri beraberinde getirir.

Kokulu Sulu Akıntı Normal mi?

Hayır.Şeffaf ve sulu olan normal akıntı sadece belli belirsiz veya hafif kokulu olmalıdır.Doktorlar vajinal kokunun balık gibi kötü kokulu olmaması gerektiğini söylüyor.Eğer kötü,rahatsız edici bir koku varsa,bu genellikle bakteriyel vajinal enfeksiyon kaptığının göstergesidir.

Vajinadan Su Gibi Akıntı Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinadan su gibi akıntı gelmesi normal bir durum olduğundan tedaviye gerek yoktur. Günlük ped kullanarak iç çamaşırınızın temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.