Yeşil Mercimek Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı Diyet Yeşil Mercimek Yemeği

Yeşil Mercimek Yemeği Ve Yeşil Mercimek Çorbası Kaç Kalori?

0 23

Yeşil Mercimek Yemeği ve Çorbası Kaç Kalori?

Yeşil mercimek, en sevilen kuru bakliyat çeşitlerinden biridir ve sofralarda kendine sıklıkla yer bulmaktadır. Diyetisyenler de kilo verme sürecinde mutlaka yeşil mercimek tüketilmesini önermektedir.

İşte uzmanların bu konuda verdikleri bilgiler;

Yeşil Mercimek Kaç Kaloridir Zayıflatır mı? Diyetisyenler Anlatıyor

Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez’in bu hususta yaptığı açıklama şöyledir:

(Bir tabak yeşil mercimek yemeği(çorbası) yaklaşık 230 kaloridir.

Yeşil mercimekte bulunan vitamin oranı yüksektir. Aynı zamanda bu gıda diyet lifi bakımından da zengindir. Bitkisel karbonhidratlar bakımından iyi bir kaynak olan yeşil mercimek son derece düşük bir glisemik indeksine sahiptir. Sindirilmesi biraz zaman alır ve içerisindeki karbonhidratların emilimi de birden değil kademe kademe gerçekleşir. Yemeği çok lezzetli olan yeşil mercimek son derece besleyici ve doyurucudur. Yeşil mercimeğin faydaları üzerine bir araştırma yapılmıştır. Sağlıklı bireylerden oluşan iki grubun beslenme düzeni karşılaştırılmış ve her gün öğle yemeğinde tavuk ızgara tüketenlerin yeşil mercimek tüketenlerden daha kısa sürede acıktığı ortaya çıkmıştır. Başka bir araştırma ise yeşil mercimeğin daha doyurucu olduğunu kanıtlayan bu verileri destekler niteliktedir. Şöyle ki kalorileri aynı olan iki diyet programı hazırlanmış ve bir diyet listesinde akşam öğünü için ızgara balığa, öteki listede ise yeşil mercimeğe yer verilmiştir.

Yeşil mercimek tüketen kişiler ilk 4 hafta içinde ızgara balık yiyen gruba oranla daha çok kilo vermeyi başarmışlardır. Arada en az 2 kg’lık bir fark olduğu ve yeşil mercimek tüketenlerin daha hızlı kilo verdikleri gözlemlenmiştir.)

Yeşil mercimek bolca lif içerir. Bu gıda midede şişerek tokluk hissi verir. Bu sayede fazla yemeseniz bile uzun süre yemek yeme ihtiyacı duymazsınız ve diyet yaparken güçlük çekmezsiniz.

Sindirimi kolaylaştıran yeşil mercimek bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Mercimeğin bu etkisi metabolizmayı ve boşaltım sistemini de yakından ilgilendirmektedir. Zira boşaltım sisteminde aksaklık olursa kilo vermek zorlaşacaktır. İşte yeşil mercimek buna engel olmaktadır.

Yeşil mercimekte yararlı karbonhidratlar bulunmaktadır. Doğal şeker ihtiva eden yeşil mercimeğin besin değeri fazladır. Kilo vermek isteyenlerin her gün aldıkları kalori miktarını sınırlandırması gerekir. Ancak bunu yaparken dengeyi iyi ayarlamazsanız, örneğin yalnızca protein içerikli bir diyet listesi uygularsanız vücudunuzun şeker ihtiyacı tam olarak karşılanamaz. Neticede kendinizi bitkin, halsiz ve yorgun hissetmeye başlarsınız. Halbuki yeşil mercimeği haşlayıp salataları bu kuru baklagil ile lezzetlendirmek, şeker ihtiyacınızı gidermenin en sağlıklı yoludur. Böylece sıkıntı çekmeden kilo vermeniz kolaylaşır.

Hem diyet lifi hem de vitamin yönünden güçlü bir içeriğe sahip olan yeşil mercimeğin glisemik indeksi oldukça düşüktür. Faydalı karbonhidratlar barındıran yeşil mercimek yavaş yavaş sindirilir ve karbonhidratların kana karışması da uzun sürer. 1 porsiyon yeşil mercimek yemeği fazlasıyla doyurucudur. Bilhassa diyet yapanların yeşil mercimek tüketmeleri önemlidir. Çünkü yeşil mercimek başlı başına tok tutucu bir gıda olduğundan fazla kaloriye ihtiyaç bırakmaz.

Diyet Yeşil Mercimek Yemeği Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 su bardağı yeşil mercimek
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 diş sarımsak
  • 2 adet domates
  • 1 adet yeşil biber
  • Tuz
  • İsteğe bağlı baharat

Yemeklik doğradığımız sarımsak ve soğanları tencereye alıyoruz. İçerisine azıcık yağ ekleyip kavuruyoruz. Ardından biber ve domatesi ilave ediyoruz. Biberlerimiz yumuşayınca mercimekleri atıp tuzunu koyuyoruz ve bir süre daha kavuruyoruz. Daha sonra üç parmak geçecek kadar sıcak su katıp pişirmeye başlıyoruz. Mercimekler pişince altını söndürüyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.