Kedileri Uzaklaştıran Kedi Kovucu Koku Örnekleri Nelerdir?

Kedilerin Sevmediği Kokular Nelerdir Kedi Sahipleri Anlatıyor

0 282

Kediler Hangi Kokuyu Sevmez? Kedi Sahipleri Tecrübeleri Anlatıyor

Kedinizin girmesini, dokunmasını, tırmalamasını istemediğiniz, onları uzak tutmak, kedileri uzaklaştırmak amacıyla belli kokuları kullanabilirsiniz.  Bu konuda kedi sahiplerinin deneyimleri şöyledir;

Kedileri Uzaklaştıran Koku Önerileri

Kediler hareketli ve meraklı hayvanlardır. Onları durdurmak kolay değildir. Fakat Viks kullanmanızı tavsiye ederim. Nane mentol kokusu onları kaçırır. Ben saksılarıma yaklaşmasın diye kullanıyordum, çiçeklere hiç zarar vermiyordu.

Kolonyağı veya gül kokusu da kedilerin sevmediği kokulardandır. Ben pamuğa bu kokuları döküp kedimin girmesini istemediğim yerlere bunları bırakarak çözüm buldum.

Naftalin tablet ile kedinizi istediğiniz alanlardan uzak tutabilirsiniz. Kokusundan hiç hoşlanmazlar, bu sebeple oraya gelmeyeceklerdir. Bunu bir arkadaşımdan duydum, evinde bitki yetiştiriyordu ve “Bitkilerimi kedilerden bu yöntem sayesinde koruyabildim.” dedi.

Benim kedim kolonyalı mendil ve vanilyalı mumdan nefret ediyor. Uzaktan görmesi bile yetiyor, kesinlikle yaklaşmıyor. Kabloların önüne koymuştum, birkaç defa koklayıp oyuncaklarına yöneldi. Kablolarla uğraşmayı bıraktı.

Naftalin toplarını kedi kovucu olarak kullanabilirsiniz. Bahçenizin dört bir tarafına bunlardan koyun ve kedisiz bahçenin tadını çıkarın. Çünkü kediler naftalin kokusundan fellik fellik kaçar.

Turunçgil kokusu kedilerin en sevmediği kokulardandır. Onları uzaklaştırmak için Kimyasal bir ürün kullanmak yerine mandalina, portakal veya limon kabuğu koklatın. Yani Kedinizin girmesini istemediğiniz yerlere portakal, mandalina, limon kabukları koyun.

Kediler soğan kokusundan hiç hoşlanmaz. Soğan da deneyebilirsiniz. Benim kedim soğan kokusuna hiç katlanamıyor. Bir defasında yemek yaparken fark etmiştim, o günden beri lazım olunca bu taktiği kullanıyorum.

Keskin limon kolonyası var ya, işte kediler onun kokusundan nefret ediyor. Kedinizi nereden uzak tutmak istiyorsanız oraya döküp koklatın, 3-5 kez yaptıktan sonra artık oraya gitmeyi bırakacaktır. Portakal kabuğu da koyabilirsiniz. Onu da hiç sevmiyorlar.

Benim kedim meyve kokusundan rahatsız oluyor. Siz de odanızın bazı yerlerine koyarak işe yarayıp yaramadığını test edebilirsiniz.

Toplumuzda ‘Kedinin sirke içtiği gibi’diye bir söz vardır. Kedilerin sirke sevmediği doğru. Ben de kedilerden bıkmış biri olarak, bu yöntemden fayda gördüğümü söyleyebilirim. 4-5 gündür bir çare arıyordum ve nihayet sirke yöntemini keşfettim. Kediler sirkenin olduğu yere gelmez. Nereye girmelerini istemiyorsanız oraları sirkeyle güzelce temizleyin, kesin çözümdür.

Kedinizin gelmesini istemediğiniz yere kolonya sürün, oraya yaklaşmayacaktır. Ne zaman elime kolonya döksem kedim yanıma gelmiyor. Kolonya kokusundan hiç hoşlanmıyor. Birkaç defa koklatmıştım, hiç sevmediğini fark ettim. Ben de lavaboya çıkmasın diye limon kolonyası damlattım. Artık oraya çıkmıyor.

Organik spreyin içerisine narenciye ekleyip kediyi uzak tutmak istediğiniz yerlere sıkın, işe yarayacaktır. Mesela limon suyu ve su kullanabilirsiniz. Fakat bu kimyasal bir sprey değildir, o yüzden etkisi fazla uzun sürmeyecektir.

Petshoplarda özel bir koku satılıyor, kediler bu kokudan nefret ediyor. Biraz pahalı ancak isterseniz bunu alıp deneyebilirsiniz. Her gün saksılarınızın dışına bu kokudan sıkarak kedinizi uzak tutabilirsiniz. Uğraştırıcıdır fakat kedinizi belli bölgelerden uzaklaştırmak konusunda işinize yarar. Bu, kedilerin eğitiminde kullanılmak üzere geliştirilmiş özel bir üründür. Uzaklaştırıcı sprey ile kedinizin istemediğiniz yerleri tırmalamasına engel olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.