Yoğurtlu Bal Ne İşe Yarar Sağlığa Faydaları Ne, Mideye İyi Gelir mi?

Ballı Yoğurdun Faydaları Ballı Yoğurt Nasıl Yapılır Kilo Aldırır mı?

0 3.340

Yoğurtlu Bal Ne İşe Yarar?

Bal ve yoğurt vücudumuz için gerekli olan birçok vitamin ve mineral içerir, ikisinin karışımının da sağlık için pekçok yararı vardır. Yüksek protein ve glikoz içerdiğinden, spordan önce ve sonra vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlaması, besin değerinin yüksek olmasıyla bağışıklığı güçlendirmesi ve sindirime yardımcı olması ballı yoğurdun önemli faydaları arasında yer alır. Birçok mineral ve vitamin bulundurması sebebiyle ballı yoğurt vücudumuz için şüphesiz çok gereklidir.

Protein ve probiyotik içeren yoğurt sağlığımız için oldukça yararlıdır. Bal ise içeriğindeki sayısız mineraller sebebiyle doğal antibiyotik olarak bilinir. Böylesine zengin içeriklere sahip iki besin birleştiğinde sağlığımız için fazlasıyla yararlı hale geliyor.

Ballı Yoğurdun Sağlığa Faydaları

 • İçeriğinde folat ve bol miktarda C vitamini barındıran bal, yoğurtla birlikte tüketildiğinde bağışıklığımızı güçlendiriyor ve bedenimize yüksek enerji sağlıyor.
 • Protein seviyesi oldukça yüksek olan bal ve yoğurt karışımının bu özelliğiyle protein ihtiyacınızı karşılar.
 • Ballı yoğurt sinirleri yatıştırır ve psikolojik hastalıkların tedavisine katkı sağlar. Diş ve diş eti rahatsızlıklarında da etkilidir, özellikle diş eti çekilmesine şifa olduğu bilinmektedir.
 • Yüksek kalsiyum içermesi sebebiyle kemik erimesini önler.
 • Sindirim sistemini rahatlatarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve vücudun mikroplara karşı dirençli hale gelmesine yardımcı olur.
 • Ballı yoğurt midedeki yanmayı gidererek mideyi yatıştırır.
 • Yüksek kalori içermesi sebebiyle vücuda enerji verir ve kişinin zinde kalmasını sağlar.
 • Yoğun bir yaşam temposu içindeyseniz, ihtiyacınız olan enerjiyi bal ve yoğurt karışımıyla sağlayabilirsiniz.
 • İçeriklerinde vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineral bulunan bal ve yoğurt, beraber tüketildiğinde metabolizma faaliyetleriniz daha sağlıklı olacaktır.
 • Yüksek besin değerleriyle enerji kaynağı olarak kullanılabilen ballı yoğurt, balın içerdiği yüksek glikozla vücut dayanıklılığını arttırır ve fiziksel aktiviteler için ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlar.
 • Karbonhidrat ve protein açısından zengin bir kaynak olan ballı yoğurt, dengeli bir şekilde tüketildiğinde yararlı bir atıştırmalık olabilir. Bu karışımı tüketirken dikkat edilmesi gereken şey, yoğurdun yağlı olmaması ve balın yapay şeker içermeyen organik bal olmasıdır.

Günümüzde her besinin sahtesi üretildiğinden bal ve yoğurt alırken dikkatli olunmalıdır. Uzmanlar, hazır yoğurtlar yerine ev yapımı yoğurtların daha sağlıklı olduğunu söylemektedir. Bilmediğiniz markaların ucuz balları yerine, kendini kanıtlamış markaların ürettiği balları alın.

Ballı Yoğurt Nasıl Yapılır?

Gerekli malzemeler;

 • Ev yapımı 1 kase yoğurt
 • Bir miktar bal
 • Ceviz içi

Yapılışı ve uygulanışı;

Bir kase yoğurt içerisine 1 yemek kaşığı bal koyulur. Dilerseniz karışıma kırılmış ceviz içi de ekleyebilirsiniz. Bal oranının yüksek tutulması daha yararlı olacaktır. Kolay ve pratik bir şekilde hazırlanan ballı yoğurt karışımı oldukça lezzetlidir.

Bal yoğurt karışımı kilo aldırır mı?

Bal ve yoğurt karışımını tüketmek isteyenler ister istemez kilo aldırıp aldırmadığını merak ediyor. Tabi ki bu karışımı aşırı tüketmeniz halinde ihtiyacınızdan çok kalori alacağınızdan bir müddet sonra kilo almaya başlarsınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.