Kor Aspirin (coraspin) Kullanımı Faydaları Zararları Neler Kimler kullanmalı

Aspirin, dünyadaki en yaygın kullanılan reçetesiz ilaçtır. Aspirin faydaları çoktur, eski zamanlardan beri ağrı ve iltihaplanmayı hafifletmek için kullanılmıştır. Bugün, aspirin genellikle kalp krizi veya felç geçiren hastalar için önerilir. Ancak farkında olmanız gereken riskler nelerdir? Aşağıda, bu önemli ilaçla ilgili en sık sorulan bazı soruların cevapları verilmiştir.

Aspirin içeriği hammaddesi nedir?

Aspirin bir tabletinde, aktif bileşeni yaklaşık 325 miligram asetilsalisilik asidin içerir. Aspirin ağrıyı hafifletmek, iltihaplanmayı azaltmak ve ateşi düşürmek için kullanılır. Aspirin başlangıçta beyaz söğüt ağacının kabuğu kaynatılarak üretilmiştir.

Aspirin çeşitleri nelerdir?

Aspirin, muhtemelen bildiğiniz birkaç farklı formu vardır. Aşina olanlardan başlarsak. Birinci tip, yaygın olarak bebek aspirini adı verilen düşük dozlu aspirindir. Günlük aspirin alması gereken hastalar için yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır kor aspirin coraspin yaklaşık 75-81 mg’dır.

Yine reçete gerektirmeyen tablet şeklinde 500 mg’a kadar başka güçlü aspirin çeşitleri vardır.

Düşük dozlu aspirin çiğneme tableti vardır. Bu, bazı insanların özellikle çocukların alması daha kolaydır. Çiğnenebilir bir tablet, yutmadan önce bütün, çiğnenmiş veya ezilmiş olarak çözülebilir.

Ayrıca aspirin suda çözünebilen toz veya efervesan tablet formunda da mevcuttur. Aspirinin dozu elde etmek için su içinde eriterek tüketilmelidir.

Neden bazı insanlar düzenli olarak aspirin alıyor?

Birçok kişi, aile hekiminden veya kalp doktorundan aldığı tavsiyeye dayanarak günde bir aspirin alır. Bazı insanlar kalp hastalığı, kalp krizi veya inme riskini önlemek için aspirin alır. Önceden kalp krizi geçirmiş insanlar, felç geçirmiş insanla, başka bir kalp krizi veya felç riskine karşı düzenli olarak aspirin alırlar.

Aspirin faydaları neler ? nasıl etkili olur?

Aspirin faydaları kan hücrelerindeki pıhtılaşmayı önler. Bu “pıhtılar” kalp ve beyindeki kan damarlarını bloke edebilir. Bu damarlar bloke edildiğinde, besin maddeleri ve oksijen kalp veya beynin bölümlerine ulaşamaz. Kalp bölgelerine kan eksikliği kalp krizinin ana nedenidir. Beynin alanlarına kan eksikliği felç ve inmelerin bir nedenidir.

Aspirin zararları nelerdir? Aspirin almak için herhangi bir risk var mı?

Aspirin zararları mide, ince bağırsak ve beyinde kanama riskini artırabilir. Normalde, midenizi ve bağırsağın iç kısımlarını, midenizdeki asitten koruyan bir tabaka vardır. Aspirin yüksek dozlarda ve uzun süre alınırsa bu tabakaya yavaş yavaş zarar verebilir. Bu hasar kanamaya neden olabilir. Kan pıhtılarını önlemek için aspirin kullanmak, hasarlı kan damarlarının doğal iyileşmesini de etkileyebilir ve beyin kanamasını riskini artırabilir.

Aspirin kullananlar için kalp hastalığı riski mi daha önemli yoksa kanama riski mi?

Günlük düşük doz aspirin tedavisinin faydaları bazı insanlar için kanama risklerden daha fazla önemli. Bu insanlar, kalp krizi veya inme geçiren, kalp hastalığı olan veya diyabetli olanlardır.

Kalp hastalığınız veya şeker hastalığı varsa veya kalp krizi veya inme geçirdiyseniz, doktorunuz zaten aspirin almanızı söylemiş olabilir. Ancak sigara içerseniz, yüksek kolesterolünüz varsa veya genetik olarak ailenizde kalp hastalığını varsa, doktorunuzla diğer seçenekleri tartışmak önemlidir.

Sorularınız varsa doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Düzenli aspirin almaya başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza yararları ve riskleri sorun. Günlük aspirinden yararlanıp yararlanamayacağınızı ve kanama riski altında olup olmadığınızı sağlık kuruluşunuza sorduğunuzdan emin olun. Günlük aspirin almanın faydalarını ve risklerini anlamak önemlidir.

Önceki

Karaciğer Kanseri Tedavisi ve Belirtileri Karaciğer Kanseri Ne Kadar Yaşar

Hindistan cevizi yağı cilt için nasıl kullanılır, saç ve yüze faydaları

Sonraki

Yorum yapın