Aspir yağı kullanım şekli, Nerede satılır – ibrahim Saraçoğlu Aspir yağı

Aspir yağı aspir bitkisinin tohumlarından yapılan bitkisel bir yağıdır. Araştırmalar tedavi amaçlı kullanıldığında aspir yağının faydaları olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, aspir yağının özellikle kan şekeri, kolesterol ve deri iltihabı için fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Makalemizde aspir yağının faydaları nelerdir, aspir yağı nasıl kullanılır ve aspir yağının zararı var mı yapılan araştırmaları aktaracağız.

Aspir yağı, yüksek ısıya dayanıklı olması ve nötr aroması sayesinde, yüksek ısıda zeytinyağından daha sağlıklı bir seçenek olabilir. Bu yazıda, aspir yağının en popüler yararlarından ve aspir yağının zayıflamaya faydalarından bahsedeceğiz.

Aspir Yağının Faydaları

Aspir yağı çeşitli potansiyel faydalar sunar. Aşağıda, aspir yağının faydaları olarak altı temel maddeyi ve bunun arkasındaki sebepleri inceleyeceğiz.

1. Sağlıklı yağ asitleri kaynağı

Aspir yağı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar da dahil olmak üzere zengin bir doymamış yağ asiti kaynağıdır. Vücudun çalışması için bu yağlara ihtiyacı vardır ve doymamış yağ asitleri genellikle ‘iyi yağlar’ olarak kabul edilir.

Aspir yağında bulunan yağlar, hormon regülasyonu ve hafıza için gereklidir. Vücudun yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerini absorbe etmesine izin veren hayati öneme sahiptirler.

Aspir yağı zeytinyağı, avokado yağı ve ayçiçek yağına oranla daha az ‘kötü’ yağlar olarak kabul edilen doymuş yağ barındırır.

İki çeşit aspir yağı vardır, Yüksek oleik ve yüksek linoleik. Her ikisi de doymamış yağ asitleri içerir.

 • Yüksek oleik aspir yağı çeşidi, tekli doymamış yağlar içerir ve yüksek sıcaklıklarda yemek pişirmek için iyi bir seçenektir.
 • Yüksek linoleik aspir yağı yüksek miktarlarda çoklu doymamış yağ içerir. Isıtılmamalı, salata soslarının hazırlanmasında kullanım için idealdir.

2. Kan şekeri seviyesini düzenler

2016 tarihli araştırmanın sistematik bir incelemesi, doymamış yağlarca zengin bir diyet uygulayan kişinin kan şekeri değerini iyileştirebileceğini göstermektedir.

Çalışma, karbonhidrat veya doymuş yağların, doymamış yağ asitleri ve özellikle çoklu doymamış yağlar ile değiştirilmesi, kan şekeri seviyelerinin yanı sıra insülin direnci ve insülin sekresyonu üzerinde de yararlı bir etkiye sahip olduğunu buldu.

2011 yılında yapılan bir araştırma, 4 ay boyunca günde 8 gram aspir yağı tüketilmesinin, tip 2 diyabetli bazı kişilerde kan şekerini iyileştirirken aynı zamanda inflamasyonu azaltabileceğini öne sürdü. Bu çalışmadaki katılımcıların tip 2 diyabetli, ayrıca obez ve menopoz sonrası olan kadınlar olduğunu belirtmek gerekir.

3. Kolesterolü düşürür, kalp sağlığını artırır

Aynı 2011 araştırması, 4 aylık aspir yağı kullanımının ardından katılımcıların kan kolesterol düzeylerinin iyileştiğini bildirmektedir.

Bu bulgular Amerikan Kalp Derneği’nin doymamış yağların kandaki LDL veya “kötü” kolesterolü azaltabileceği yönündeki önerisini desteklemektedir.

Yüksek kolesterol, kalp hastalığı için bir risk faktörüdür. Aspir yağı diğer yollarla da kalp sağlığına katkıda bulunabilir.

Aspir yağı içindeki doymamış yağlar kanı inceltip trombositleri daha az yapışkan hale getirebilir. Bu, kalp krizi ve felce yol açabilecek kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olabilir. Aspir yağı da onları rahatlatıp kan basıncını düşürerek kan damarlarını etkileyebilir.

4. İltihaplarla savaşır

Aspir yağı ayrıca anti-inflamatuar özelliklere de sahip olabilir. Klinik araştırmada, aspir yağı ile beslenen kişilerde, aspir yağı içindeki doymamış yağ asitleri inflamasyon belirtilerini iyileştirildi. Bu diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli koşullara yardımcı olabilir.

5. Kuru cildi rahatlatır

Aspir yağını topikal olarak kuru veya iltihaplı bir cilde sürmek cildi yumuşatmaya yardımcı olur ve cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Cilt için aspir yağı üzerine yapılan araştırmanın birçoğu anekdot olmasına rağmen, kozmetik ve cilt bakımı ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.

Aspir yağı, cilde faydalı olan E vitamini içerir. E vitamini, onlarca yıldır dermatolojik ürünlere önemli bir bileşen olmuştur.

Bazı araştırmalar, E vitamininin cildi vücuttaki hücrelere zarar veren ve hastalığa katkıda bulunan zararlı moleküller olan serbest radikallerden ve güneş ışığının etkilerinden koruduğunu göstermektedir.

Cildinize aspir yağı uygulamadan önce bir test yapın. Bir damla kolunuza sürün ve 24 saat bekleyin. Hiçbir reaksiyon gelişmezse, muhtemelen güvenlidir.

6. Yüksek ısıda yemek pişirmek için güvenlidir

Bütün yağların kızartma için kullanılması güvenli değildir. Bunun nedeni, aşırı ısınan hassas yağların serbest radikaller oluşturabilmesidir.

Yüksek oleik aspir yağı, yüksek ısıda pişirmek için güvenlidir. Aslında, bu tekli doymamış yağ, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer birçok yağdan daha yüksek ısıya dayanıklıdır:

 • Mısır yağı
 • Kanola yağı
 • Zeytin yağı
 • Susam yağı

Aspir ayrıca zeytinyağı ve hindistancevizi de dahil olmak üzere diğer yağlardan daha hafif bir tada sahiptir, bu onu derin kızartma, tavada kızartma veya pişirme için mükemmel bir seçenek haline getirir.

Diğer taraftan, çoklu doymamış aspir yağı ısıtılmamalıdır. Sebze ve salataların üzerine çiğ şekilde serperek kullanın. Taze kalmasını sağlamak için yağı buzdolabında saklayın.

Aspir yağı zayıflatır mı ?

Yağ düşük kalorili bir gıda değildir. Bazı insanlar aspir yağı zayıflatır mı diye düşünür, ancak bu alandaki araştırmalar sınırlıdır. 2011 araştırması da dahil olmak üzere bazı çalışmalar, aspir yağının, kilo verme veya vücut yağı üzerinde önemli bir etkisi olmadığını bildirmektedir.

Aspir yağı düşük kalorili bir gıda değildir, bir kaşık aspir yağı yaklaşık 120 kaloridir. Çok fazla kalori almak kilo verme çabalarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Ancak bu yağın küçük bir miktarının yemeklere eklenmesi, lezzetini artırabilir, doygunluk hissini artırabilir ve kan şekerini dengeleyebilir, bunların hepsi diyetiniz üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilir.

Kilo vermeye çalışırken, yağların alımını tavsiye edilen miktarlarla sınırlamak ve meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve yağsız protein kaynakları gibi bütün besinleri tüketmeye odaklanmak yararlı olabilir.

Aspir yağı önerilen tüketim miktarları

Her gün erkek ve kadın için yaş aralığına göre önerilen tüketim miktarları

 • 19–30 yaş arası kadın 6 çay kaşığı
 • 30 yaş kadın 5 çay kaşığı
 • 19-30 yaş arası erkek 7 çay kaşığı
 • 30+ ve üzeri erkek 6 çay kaşığı

Günlük yağ alımını hesaplarken, bu yağları ve ayrıca doğal olarak fındık, tohum ve balıkta bulunan sağlıklı yağ kaynaklarını da dahil etmeyi unutmayın.

Aspir yağı zararları ve yan etkileri

Çoğu insan, önerilen günlük miktarlarda tükettikleri sürece, aspir yağına herhangi bir olumsuz tepki göstermeyecektir. Aspir kanı incelttiğinden, kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir, bu da kanama riskini artırabilir:

 • Kanama bozukluğu olan kişiler
 • Ameliyat olanlar

Sonuç

 • Aspir yağı, doymamış yağ asitleri olarak adlandırılan sağlıklı yağlar içerir. Ilımlı olarak tüketildiğinde, kan şekeri kontrolü, iyileştirilmiş kalp sağlığı ve azaltılmış iltihap gibi sağlık yararları sağlayabilir.
 • Kuru cildi tedavi etmek için topikal olarak kullanabilir ve yüksek sıcaklıklarda pişirirken güvenlidir.
 • Aspir yağı sağlık gıda mağazalarından, bazı süpermarketlerden ve çevrimiçi olarak satın alınabilir.
 • Bütün yağlarda olduğu gibi, aspir kalorisi yüksek ve birçok besin maddesinde düşüktür. Bu nedenle, onu seyrek olarak ve dengeli bir diyetin parçası olarak kullanın.
Önceki

Magnezyum nelerde var faydaları, günlük magnezyum ihtiyacı ne kadar

Çocuklarda yetişkinlerde lösemi belirtileri tedavisi, Lösemi nasıl anlaşılır WBC Yüksekliği

Sonraki

Yorum yapın