CRP yüksekliği kaç olmalıdır CRP yüksekliği kanser belirtisi mi

CRP yüksekliği nedir ?

CRP yüksekliğı nedir C-reaktif protein CRP yüksekliği vücutta enfeksiyon arttığında karaciğer tarafından üretilen bir maddedir. Kan testleri ile yüksek CRP protein seviyesi tanımlanır ve hastalık için spesifik olmayan bir tanı olarak kabul edilir. Romatoid artrit, lupus ve vaskülit gibi inflamatuar hastalıkların alevlenmesini işaret edebilir. Makalemizde CRP yüksekliği kaç olmalıdır ve CRP yüksekliği kanser veya hangi hastalıkların belirtisi olabilir konularını bulacaksınız.

Çok sayıda çalışmadan elde edilen veriler, zaman içinde kronik düşük düzeydeki iç inflamasyonun, kalp hastalığı, bazı kanser türleri. Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif durumlar dahil olmak üzere birçok ciddi, yaşla ilgili hastalığa yol açabileceğini göstermektedir.

Yüksek CRP belirtileri nelerdir?

Yükselmiş CRP düzeylerinin dışa doğru, belirgin semptomları yoktur.

CRP yüksekliği kaç olmalıdır ?

CRP yüksekliği için saptanan değerler 5-10 mg/L’nin üzeridir. CRP 3 mg/L üzeri yükseklik olması durumunda bireylerin kanser riskinde artış olmaktadır. CRP yüksekliği meme, akciğer, kalın bağırsak, yumurtalık ve rahim kanseri gibi bazı kanserlerin risklerini arttırabilmektedir.

Yüksek CRP nedenleri nelerdir?

CRP yüksekliği neyi gösterir ? Yüksek CRP, kanser, kardiyovasküler hastalık, enfeksiyon ve romatoid artrit, lupus ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi otoimmün durumlar dahil olmak üzere birçok farklı durumu işaret edebilir. Yüksek CRP nedenleri arasında kronik inflamasyon, genetik, hareketsiz bir yaşam tarzı, fazla stres ve pasif içicilik gibi çevresel toksinlere maruz kalmak gibi etkenlerde vardır. Diyet, özellikle çok miktarda rafine ve işlenmiş gıda tüketmekde yüksek CRP sebebi olarak çok büyük bir etkiye sahiptir.

Yüksek CRP nasıl teşhis edilir?

CRP seviyeleri kan testi ile ölçülür. Yüksek CRP için iki test vardır. Vücuttaki genel inflamatuar değişikliklerle ortaya çıkan spesifik olmayan CRP yükselmesi gösterilebilir. Diğer test, hs-CRP, kan damarlarındaki inflamasyonun bir ölçüsüdür. Bu kalp hastalığı riskini tespit etmeye yardımcı olmak için gereken testtir.

Amerikan Kalp Derneği (AHA), önümüzdeki 10 yıl içinde kalp krizi geçirme riski taşıyan hastaları değerlendirmek için hs-CRP testini önermektedir. Bununla birlikte, AHA kalp hastalığı için yüksek risk altında olmayan hastalarda rutin hs-CRP testini önermez.

Kandaki CRP yüksekliği nasıl düşürülür ?

Doktorlar, LDL kolesterolü düşürmek için kullanılan ilaçları daha düşük CRP seviyelerine de yazabilirler. Ek olarak, her ikisi de kandaki CRP yüksekliğinin düşürülmesine yardımcı olabileceğinden, genellikle uygun durumlarda egzersiz ve kilo vermeyi önerirler. Genel olarak hekimler yüksek CRP seviyelerini düşürmek için, kalp hastalığı riskini azaltmada tavsiye edilen yaşam tarzı değişikliklerini önermektedir. Bunlar diyet, egzersiz, sigara içmeme, daha az alkol tüketme, kalp sağlığına uygun beslenme.

CRP nasıl düşürülür ?

Araştırmalar stres, düzensiz ve yetersiz uykunun CRP yüksekliği ni tetiklediği yönünde bulgulara sahiptir. Doktorlar CRP oranı yüksek olan kişilerin düzenli uyku ve stresten uzak durmasını öneriyor.

  • Balık
  • Ceviz
  • Badem
  • Yer fıstığı
  • Kaju
  • Çam fıstığı
  • Yer fıstığı
  • Ay çekirdeği
  • Muz
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi zengin magnezyum içeren besinlerin öğünlerinizde bulunması, CRP yüksekliği düşürülmesinde yardımcı olacaktır.

Oleik asiti zengin zeytinyağları CRP’yi düşürmede etkilidir. Yemeklerinizde, salatalarınızda hatta kahvaltınızda zeytinyağını tercih edin.

CRP yüksekliği bitkisel tedavisi

Haftada iki ya da üç porsiyon balık, somon ya da sardalya türünde balık diyeti tavsiye edilir. Balık yiyemeyen hastaların balık yağı takviyeleri almaları önerilir. Ayrıca zencefil ve zerdeçal dahil olmak üzere antienflamatuvar bitkiler tüketilmesi ve doktorun kalp sağlığı konusundaki tavsiyeleri takip edilmelidir. Bu genel olarak, sigarayı bırakmak, diyete sadık kalmak, özellikle un ve / veya şekerden oluşan yiyeceklerden kaçınmak ve düzenli egzersiz yapmak anlamına gelir. Araştırmalar, egzersizler azaldıkça CRP seviyelerinin yükseldiğini göstermektedir.

Önceki

Trigliserid nedir ve trigliserid yüksekliği belirtileri nelerdir

Sedimantasyon Nedir ESR Sedimantasyon hızı yüksekliği düşüklüğü tedavisi

Sonraki

Yorum yapın