Sperm Testi Sonucu, Ücreti Sperm Testi Yapan Hastaneler Evde Sperm Testi

Sperm Testi Nerede Nasıl Yapılır Verilir Sonuçları Nasıl Olmalı Fiyatı

0 1.400

Sperm Testi Nedir Aç Karnına mı Yapılır Fiyatı Ne Kadar Sonucu Nasıl Olmalı?

Semiyogram olarak da bilinen sperm testi, erkek kısırlığının nedenlerini teşhis etmek için uygulanan teste denir. Sperm testinde erkeğin sperminin kalitesi, miktarı, boyutu ve özellikleri hakkında bilgi edinilebilir.

Sperm Testi Nedir?

Sperm testi mikroskop altında spermin incelendiği bir laboratuvar testidir. Sperm, sperm hücreleri ve sıvı içerir. Sperm hücreleri testislerde(erkek üreme bezleri tarafından) üretilir.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Bu testten 2-5 gün önce boşalmayla sonuçlanacak cinsel aktiviteden kaçınılması gerekir. Yapılacak olan bu cinsel perhiz, sperm sayısını en yüksek düzeyde göstermeye yardımcı olup sperm testinin daha doğru çıkmasını sağlar. Aynı zamanda testi daha güvenilir hale getirir. Eğer mümkünse bu testten önce 1-2 haftadan fazla süre cinsel ilişkiye girmeyin, mastürbasyon yapmayın, boşalmanıza neden olacak işlerden uzak durun.

Sperm testi yaptırmak için sperm örneği üretmeniz gerekecektir. Bu genellikle temiz bir numune kabına boşalarak yapılır. Bunu özel bir odada ya da doktor muayenehanesindeki banyoda yapabilirisiniz.

Sperm testi için sizden siper alınması gerekir. Sperm tedariki yöntemleri şunlardır;

Sperm toplamanın en yaygın yöntemi mastürbasyondur.

Cinsel ilişki sırasında boşalmadan geri çekilerek sperm örneği toplayabilirsiniz. Temiz bir numune kabına boşalabilirsiniz.

Cinsel ilişki sırasında kondom kullanarak da sperm örneği toplayabilirsiniz.

Sperm Testi Fiyatı Ne Kadar?

Sperm testinin ücreti bu testin yapılacağı olan hastaneye göre değişmektedir. Özel hastaneler sperm testi için 150 TL ile 400 TL arasında değişmektedir. SGK desteği olan hastanelerde ise fiyat 80 TL ile 150 TL sperm testi yaptırılabilir. Devlet hastanelerinde ise Sperm testi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Sperm testi Türkiye’deki tüm orta ve üzeri büyüklükteki devlet hastanelerinde yapılabilmektedir. Bu test aç karnına yapılabilir.

Sperm Testi Neden Yapılır?

Kısırlık Teşhisi

Sperm testi genellikle çiftler hamilelikle ilgili problem yaşadığında tavsiye edilir. Test erkeğin kısır olup olmadığını görmede yardım edecektir.

Kanlı Meni (Hemospermi) Nedeni Teşhisi

Menide kan olduğu nadir durumlarda spermin mikrop bulundurup bulundurmadığını görmek için bakteriyel kültüre gönderilebilir.

Kısırlaştırma Ameliyatı Testi

Kısırlaştırma ameliyatı olan erkeklerde menide hiç sperm kalmadığına emin olmak için uygulanır. Kısırlaştırmada kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olarak testislerden penise sperm gönderen tüpler kesilir ve bağlanır. Kısırlaştırmadan sonra doktorlar 3 ay boyunda ayda 1 sperm testi yapılmasını tavsiye eder.

Sperm Testi Normal Sonuçları Nasıldır?

Sperm sayımı

Normal sperm sayımı 20 milyon ila 200 milyon üstü arasında olmalıdır. Bu sonuç sperm yoğunluğu olarak da bilinir. Eğer sayı düşükse, hamile kalmak daha zor olabilir.

Sperm Hareketi

Normal bir sonuç için boşaldıktan sonra spermlerin yarısından fazlasının 1 saat hareket etmesi gerekir. Sperm hareketi doğurganlık için önemlidir çünkü sperm yumurtayı döllemek için hareket etmelidir. Otomatikleştirilmiş sistem sperm hareketlerini analize eder ve 0 ila 4 arasında puanlar. 0 sonucu spermlerin hareket etmediğini 3 ya da 4 sonucu etkili hareketi temsil eder.

Sperm Şekli

Bu normal şekle sahip spermlerin ölçümüdür. Eğer bir erkek %50’den fazla anormal şekilde sperme sahipse bu üretkenliğini azaltır.

Sperm Miktarı

Bir boşalmada ne kadar sperm bulunduğunun ölçümüdür. Normal bir sonuç için sperm miktarı 2 ml’den fazla olmalıdır..

Sperm’in pH’ı

Meninin asitlik veya alkalik düzeyinin ölçümüdür. Normal sonuçlar için spermin pH düzeyi 7.2 ve 7.8 arasında olmalıdır.

Sıvılaşma süresi

Sperm boşalma anında kalın bir jeldir. Normalde boşalmadan sonra 20 dakika içinde sıvı hale gelir. Sıvılaşma süresi spermin sıvı hale gelmesi için geçen süredir.

Beyaz Kan Hücresi Sayısı

Normalde menide beyaz kan hücresi bulunmaz.

Fruktoz Düzeyi

Menideki fruktoz adı verilen şeker miktarının ölçümüdür. Fruktoz sperm için enerji sağlar.

Evde Sperm Testi

Evde sperm testi için eczaneden satın alınan sperm testini kullanabilirsiniz. Bu sperm testini nasıl kullanacağınız, alacağınız kitin üzerinde tarif edilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.