Bazofil Nedir Baso Yüksekliği Nedir Baso Düşüklüğü Ne Demek

Baso yüksekliği nedir, bazofiller hemogram TKS tam kan sayımı taramalarında çalışılan rutin lökosit hücrelerinin dökümüdür. WBC Lökosit hücrelerine beyaz kan hücreleridir, lökosit değerleri vücutta neler olup bitti hakkında çok önemli bilgiler verir. WBC beyaz küre hücrelerinden biri olan bazofiller organizmada alerjiye veya iltihabi inflamasyona neden olan durumlarda sayıları artar.

Peki baso değeri kaç olmalı, baso normal değeri 1 mikrometre kan başına sayıları 40-100 mm3=µm, baso yüzdesi, baso % 0.4-1 mm3=µm oranındadır.

Baso yüksekliği nedir, Baso yüksekliği hakkındaki tüm sorular

Kanda baso yüksekliği , 100 mm3=µm ve baso % 1 üzerinde bir değer çıkması durumudur, bazofil yüksekliğidir

Bazofil, baso yüksekliği nedenleri maddeler halinde

Baso yüksekliği belirtilerinden en yaygın olanı iltihabi inflamasyonlardır. Organizmada virüs, bakeri, parazit, mantar vb yabancı maddelerin varlığıdır.

Ayrıca alerjik reaksiyona neden olan ilaçlar, kimyasal maddeler ve çeşitli hastalıklar vücudun belli bir yada birden fazla bölgesinde iltihaba neden olurlar.

Lökosit hücrelerinden bazıları bu iltihabi durum ile daha fazla savaşır, bazofil hasarlı doku ve hücrelerin olduğu bölgede iltihaplanmayı başlatan hücrelerden biridir.

Problemli bölgede lokalize olarak inflamosyonu başlatır, heparin, histamin ve seratonin, hormonu salgılayarak immün cevap oluştururlar.

Canlı dokuda kan akışkanlığını sağlayarak iyileşme sürecini hızlandırırlar. İltihaplı  bölgede kaşıntı, kızarıklık histamin hormonundan kaynaklanır.

Baso yüksekliği tedavisi nasıl yapılır

Genel olarak alerjik bünyeye sahip insanlarda granüsolit hücreler (neu baso, eso) değerleri belli dönemlerde artış sağlar.

Bu durumda alerjik duruma neden olan ne ise tedavileri yapılır ve hasta rahatlatılır genelde antibiyotik ilaç tedavisi uygulanır.

Soğuk algınlığı ve asidik gıdalara karşı hasta bilinçlendirilir, evcil hayvan, ev akarları ve sigara konusunda hassasiyet gelişmelidir.

Baso yüksekliğine neden olan diğer hastalıklar ise kontrol altında tutulur, kronik inflamasyon hastaları belli aralıklar ile doktor kontrollerinden geçmelidir.

Bazofil baso düşüklüğü ne demek

Basofiller zaten akyuvar hücreleri içinde sayıları ve oranları en düşük hücrelerdir. Bazı kan tahlillerinde baso# 0 değeri bile normal karşılanır. Fakat iltihabi inflamasyon durumlarında yükselmesi gereken basofiller düşük seyrediyorsa nedenleri şunlar olabilir.

Bazofil düşüklüğü tedavisi nasıl yapılır

Baso düşüklüğü bir hastalık değildir, bir veya birden fazla hastalığın belirtisidir. Düşüklüğe neden olan hastalıklar veya durumlar tedavi edilince baso normal değerlerine gelir.

Önceki

Lökosit Monosit Nedir Mono Nedir Kan Tahlili Monosit Referans Değerleri

Mono Yüksekliği Nedir Monosit Yüksekliği Tehlikelimi Monosit Yüksekliği Kanser İlişkisi

Sonraki

Yorum yapın