Mide bulantısına ne iyi gelir bitkisel Mide bulantısına iyi gelen ilaçlar

Mide bulantısı sebepleri ve Mide bulantısına ne iyi gelir
0 37

Mide bulantısı birçok insanın başına gelen istenmeyen bir durumdur. Mide bulantısı sebepleri bir çok hastalığın belirtileri olsada bazen basit bir nedenden de kaynaklanabilir. Mide bulantısına iyi gelen ilaçlar genellikle bulantıyı hafifletse de uyku halide dahil olmak üzere bazı olumsuz yan etkileri olabilir. Makalemizde mide bulantısı sebepleri,  mide bulantısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir ve mide bulantısı nasıl geçer konularına yer vereceğiz.

Mide bulantısı sebepleri nelerdir?

Hamilelikte mide bulantısı gebelikte en sık karşılaşılan durumdur. Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir ? Mide bulantısına iyi gelen ilaç kullanmadan bulantıdan kurtulmanıza yardımcı olabilecek, evde uygulanabilen mide bulantısına iyi gelen şeyler nelerdir maddeler halinde sıralayalım.

Mide bulantısına zencefil kullanımı

Zencefil, bulantıyı hafifletmek ve tedavi etmek için halk arasında yaygın olarak kullanılan doğal bir yöntemdir. Uzmanlar zencefildeki bileşiklerin bulantı önleyici ilaçlara benzer bir şekilde etki ettiğine inanmaktadır. Özellikle zencefil, hamilelikte mide bulantısı hafifletmek için etkili olabilir.

Zencefil ayrıca kemoterapi tedavisi gören veya ameliyat sonrası sık sık bulantı problemi yaşayan kişilerin bu durumlarını hafifletmekte etkili olabilir.

Araştırmalar zencefilin, bulantı önlemede bazı reçeteli ilaçlar kadar etkili olduğunu ve daha az yan etkisi olduğunu bildirmektedir.

Zencefil kullanımı çoğu insan için güvenlidir. Ancak, düşük kan basıncına veya düşük kan şekerine sahip olan veya kan sulandırıcı kullanan kişilerde zencefil alımına dikkat edilmesi gerekebilir.

Günlük zencefil dozu, gebelik sırasında ve kemoterapi veya ameliyat sonrası dahil olmak üzere çeşitli durumlarda bulantı önleyici ilaçlara göre etkili bir alternatif olabilir.

Mide bulantısına nane esansı

Nane esansı koklamak mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olan bir başka bitkisel alternatiftir. Bu nedenle, nane yağı koklamak son derecede güvenli ve insanların yaklaşık %50 sinde etkili olduğu görülmüştür. Yan etkisi olmaması sebebiyle hamilelikte mide bulantısı için kullanmada güvenilir olabilir. Eczane veya aktarlardan alabileceğiniz nane esansını bulantıyı önleme için yanınızda taşıyabilirsiniz.

Mide bulantısına akupunktur tedavisi

Akupunktur, bulantı ve kusmayı tedavi etmek için geleneksel Çin tıbbında yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Akupunktur sırasında, vücuttaki belirli noktalara ince iğneler yerleştirilir. Seans sırasında beyin ve omuriliğe sinyal ileten sinir liflerini uyarır. Bu sinyallerin mide bulantısını azaltma yeteneğine sahip olduğu düşünülmektedir.

Araştırmalar, akupunkturun bulantı semptomlarını azaltmada, bulantı önleyici ilaçlar kadar etkili olduğunu ve neredeyse hiç olumsuz yan etkisi olmadığını göstermektedir.

Mide bulantısı için taze dilimlenmiş limon

Taze kesilmiş limon veya satın alınan limon esansı, hamile kadınlarda gebeliğe bağlı bulantıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bir limonu kabuğu ile birlikte dilimleyerek veya kabuğunu rendeleyerek, uçucu yağlarını serbest bırakabilirsiniz. Aynı şekilde yanınızda bulunduracağınız bir şişe limon esansı evden uzakta olduğunuzda kullanmak için pratik bir alternatif olabilir.

Nefes Kontrolü ile Mide bulantısı önleme

Burundan yavaş ve derin nefes almak da bulantıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Yavaşça burundan nefes alın
 • Nefesinizi tutun
 • Nefesinizi yavaşça verin

Bunları yaparken her adımı üçe kadar sayacak kadar bir zaman diliminde gerçekleştirin. Belirli bir zaman kontrollü solunum teknikleri bulantı için ek bir şey gerektirmeyen tedavi yöntemidir.

Mide bulantısı için rezene kullanımı

Evde hazırlayacağınız çeşitli baharatlar ile yapılan çözümler mide bulantısı ile mücadelede tavsiye edilir. Rezene mide bulantısı da dahil olmak üzere kadınların daha kısa süre adet semptomları yaşamasına yardımcı olabilir. Rezene tozu mide bulantısının sıklığını veya şiddetini başarıyla azaltabilir.

B6 vitamini takviyesi

B6 vitamini mide bulantısını önlemede hamile kadınlar için alternatif bir tedavi olarak tavsiye edilir. Araştırmalar, piridoksin olarak da bilinen B6 vitamini takviyelerinin gebelik sırasında bulantıyı başarıyla azalttığını bildirmektedir.

Günde 200 mg’a kadar B6 vitamini takviyesi genellikle gebelik sırasında güvenli olarak kabul edilir ve neredeyse hiç yan etki oluşturmaz. Bu nedenle, bu alternatif tedavi olarak denemeye değer olabilir.

Mide bulantısına iyi gelen şeyler diğer ip uçları

 • Baharatlı veya yağlı gıdalardan kaçının, muz, pirinç, elma, kraker veya pişmiş patates gibi gıdalardan oluşan beslenme şekli mide bulantısını hafifletebilir ve mide rahatsızlığı olasılığını azaltabilir.
 • Protein açısından zengin yemekler, mide bulantısına ne iyi gelir yemek olarak, yağ veya karbonhidratlara oranla protein açısından zengin yemekler mide bulantısı ile daha iyi savaşabilir.
 • Ağır yemeklerden kaçının, bulantı hissettiğinizde daha az ve daha sık yemek yemeyi tercih etmek semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Yemek yedikten sonra yatmayın, yemek sonrası 30 ila 60 dakika içinde yatmak reflü olmanıza ve mide bulantısı yaşamanıza sebep olabilir.
 • Yemeklerle birlikte gazlı içecekler içmekten kaçının, yemeklerle birlikte yoğun sıvıyı tüketmek, bazı insanlarda bulantıyı kötüleştirebilecek doygunluk hissini artırabilir.
 • Su tüketin, vücudun susuz kalması mide bulantısını kötüleştirebilir. Mide bulantısına kusma eşlik ediyorsa, sıvı kaybını sade maden suyu, sebze suyu veya elektrolit açısından zengin sıvılarla değiştirin.
 • Ağır kokulardan kaçının, özellikle hamilelik sırasında bulantıyı kötüleştirebilir.
 • Egzersiz yapın, aerobik ve yoga gibi egzersizler bazı bireylerde bulantıyı hafifletmek için yararlı yollar olabilir.

Yukarıdaki doğal ipuçları, ilaç kullanmadan mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak, mide bulantısı devam ediyorsa, doktorunuza danışmanız önemle tavsiye edilir.

Mide bulantısına ne iyi gelir sorular ve cevaplar

Mide bulantısına ne iyi gelir yemek olarak ne tüketmeli?

Yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı yemekler mide bulantısını tetikleyebilir, bunun yerine protein açısından zengin yemekler mide bulantısına daha iyi gelebilir. Ayrıca ağır yemeklerden kaçınıp daha az miktarlarda ve sık yemek mide bulantısını hafifletebilir.

Mide bulantısına ne iyi gelir hap olarak hangi ilaçlar alınmalı?

Hap formunda alınan nane yağı esansı benzer bulantı önleyici etkiler gösterebilir. Ancak, etkinliğini doğrulayan hiçbir araştırma bulunmamaktadır. Ayrıca nane yağı esansını tüketmenin ne derece güvenliği olduğu konusunda çok az bilgi vardır.

Mide bulantısına ne iyi gelir çay olarak hangi bitki çayı iyi gelir?

Nane çayı tüketmenin de bulantı önleyici etkiler gösterebildiği fakat nane esansı koklamak kadar etkili olmadığı bilinmektedir. Ayrıca rezene çayı da benzer etkiyi gösterebilir.

Mide bulantısına ne iyi gelir kahve içmek mide bulantısına iyi gelir mi?

Uzmanlara göre, kahvede bulunan kafein bulantı, yorgunluk, baş dönmesi, kas ağrısı, uyku bozukluğu ve sinirlilik hallerine neden olabilir. Bulantı belirtilerine karşı ne kadar kafein tükettiğiniz konusunda dikkatli olun.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.