Covid-19 antikor hızlı test kiti nedir Elisa testi nasıl yapılır

0 106

Covid-19 antikor hızlı test kiti  ile korona virüse karşı bağışıklık kazanan hastalar tespit edilecek. Corona antikor test kitlerinde, ELISA test yönteminden istifade edilecek. Elisa test metodu hali hazırda Aids ve Hepatit gibi, virüs kaynaklı hastalıkların teşhis ve takip sürecinde kullanılıyor.

Covid-19 antikor hızlı test kiti, Elisa testi nedir nasıl yapılır

ELISA testin İngilizce açılımı (Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay)’dir. Elisa testi Corona virüsün antikora bağlanmış enzim aktivitesini araştırır. Antijenler vücuda giren yabancı maddelerdir. Antikorlar ise bu yabancı maddelere karşı immün sistem tarafında üretilen T ve B bellek  lenfositlerdir. Eliza test yönteminde, antijene karşı antikor veya antikora karşı antijen aranır.

Elisa testi nasıl yapılır

Test için açlık tokluk gibi herhangi bir hazırlığa ihtiyac duyulmaz. Kolunuzdan alınan kan örneğinden iki değişkeni aranır. Kan örneğindeki antikor tespit edilir veya antikora bağlanan protein tespit edilir. Genelde Elisa test kitinde bulunan plakalarda antikora bağlanacak protein enzimleri vardır. Sonuç olarak enzim ile işaretli reaktiflere korona antikorlarının bağlanması metoduna dayanır. Daha farklı 4 çeşit Elisa test yöntemi vardır.

Covid-19 antikor hızlı test kiti

ABD Covid-19 antikor test kiti 

ABD Icahn Tıp Fakültesi mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Florian Krammer ve ekibinin; ELISA Antikor Test Metodu adını verdikleri bir yöntem ile; Coronavirüse karşı savunma yapan güvenilir bir antikor çeşidi bulduklarını açıkladılar. Haberin devamında Prof. Dr. Krammer, buldukları bu Covid-19 antikorlarında serum üretileceğine vurgu yapıldı.

İngiltere Covid-19 antikor test kiti 

Basında yeralan haberlere göre, İngiltere 15 dakikada sonuç veren ev tipi Covid-19 antikor test kiti tasarladı. Fakat Profesör Chris Whitty ev tipi test kitlerinin, şimdilik piyasaya verilmesi fikrine karşı çıktı. Önceliğin sağlık sektörü çalışanların olması gerektiğini savundu.

İran Covid-19 antikor test kiti 

İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Başkanı Kiyanuş Cihanpur, Corona antikor hızlı test kitlerinin yakında piyasaya süreceklerini bildirdi. Kovid-19 antikor tanı kitini, İran tabanlı teknoloji şirketleri tarafından üretildiğini söyledi. Cihanpur korona hızlı test kitlerinin, düşük maliyetli ve geniş kitleye ulaşmasının avantajına dikkat çekti.

Covid-19 antikor hızlı test kitinin rolü nedir

Korona antikor test kitleri ile hastalığa yakalanıp atlatan kişilerin bağışıklık kazanıp kazanmadığını belirleyecek. Öte yandan hiç bir belirti yaşamayan ve bir sağlık kuruluşuna gitmeyen kişilerin enfekte olup olmadığını tespit edecek. Bağışıklık kazanan kimselerin daha güvenli şekilde işine dönmesini sağlayacak

Enfekte olduğu bilinen ve iyileşen hastalarda bağışıklığın gelişimini kontrol edecek. Bağışıklık tespit edilen kişilerin immün plazma bağışı yapmasını sağlayacak. Online akıllı sosyal mesafenin ve işyerinde çalışma koşullarının düzenlenmesine yardımcı olacak. Kısaca corona antikor testi bağışıklığı tespit etmeden. Aşı bulunanan kadar normal hayata dönmek biraz zor görünüyor.

Corona antikor test tanı kitlerinin son durumu

Bir çok ülke bu test kitleri üzerinde çalışma yapıyorlar, ABD ve İngiltere henüz güvenli çalışan hızlı antikor tanı kitlerini henüz yapamadı. Dünya üzerinde pahalı ve uzun yöntemler ile bu corona antikorları test edilebiliyor. Fakat pratik, hızlı ve güvenli şekilde Covid-19 antikor tanı kitleri henüz yapılamadı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Corona virüs antikor açıklaması

Covid-19’dan iyileşen her hastaların, ikinci bir enfeksiyona, bağışıklık kazanamadığı endişesine dikkat çekti. DSÖ Acil Durumlar Direktörü Mike Ryan, her covid-19 vakası için, yeniden enfekte olmayacağı konusunda, henüz net  bir fikrimiz yok dedi. DSÖ Sağlık Acil Programı üyesi Dr Maria Van Kerkhove; Çinde Covid-19’dan iyileşen hastaların bir kısmında bağışıklık kazanamadığına dikkat çekti. Buna mukabil bazı hastaların corona antikor testlerinde yüksek bağışıklık çıktığını bildirdi.

Covid-19 antikor hızlı test kitinin rolü nedir

Korona antikor test kitleri ile hastalığa yakalanıp atlatan kişilerin bağışıklık kazanıp kazanmadığı belirlenecek. Öte yandan hiç bir belirti yaşamayan ve bir sağlık kuruluşuna gitmeyen kişilerin enfekte olup olmadığı hakkında fikir sahibi olmak. Enfekte olduğu bilinen ve iyileşen hastalarda bağışıklı gelişip gelişmediğini kontrol etmek. Bağışıklık tespit edilen kişilerin ise interaktif akıllı sosyal mesafenin ve işyerinde çalışma koşullarının düzenlenmesine yardımcı olması.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Türkiye

Bilim kurulu üyesi Gazi Üniversitesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan; Covid-19’a yakalanan birinin iyileştikten sonra tekrar enfekte olabileceğini ve. korona virüsün net bir tedavisi olmadığı söyledi. Başka viral hastalıklarda kullanılan ilaçların ayrıca, sıtma ve romatizmada kullanılar bir ilacın iyi geldiğini aktardı. Ayrıca Çin ve Japonyada kullanılan bir ilacın Türkiyeye geleceğini bilgisini paylaştı.

Prof. Dr. Ahmet Demircan Corona virüsün belirtileri nelerdir;

Hastalığın başında veya ileri safhasında yüksek ateş,, geniz akıntısı, kuru öksürük belirtileri  öne çıkan belirtileri olduğunu. Ayrıca karın ağrısı ve ishal belirtilerinin bazı hastalarda görüldüğünü ve asıl bulgu olmasada tat ve duyu kaybının yaşandığını belirtti. Asıl bulgularda ikisi bir araya gelince, ateş ve kötü öksürük gibi ve yurt dışı kaynaklı temas geçmişi olan hastalar şüpheli sıfatı ile gözlem altına alındığına işaret etti.

Covid-19 immune plasma tedavisi Türkiye

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO), yayılmakta olan Covid-19 salgınına karşı kan mevzuatı için yayınladığı ara durum bildirgesinde; Potansiyel tedavi yöntemleri arasına, immün plazma veya serumun toplanması için uygun düzenleyici koşulların sağlanmasını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinden etkilenen hastalardan uygun görülenlerin tedavisinde kullanılmak amacıyla immün plazmanın temininde uyulması gereken kriterlere ilişkin yazı, 81 il valiliklerine gönderildi.

Covid-19 immune plasma tedavisi ABD ve Çin

Amerika Bilimler Akademisinin online dergisi PNAS’ta immün plazma tedavisi uygulanan Covid-19 enfekte olan hastalarında üç gün içinde iyileşmeler gözlemlendi belirtiliyor.

Çin bilim adamları on hasta üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucu immün plazma antikor tedavisinin başarılı olduğunu duyurdu.

Almanya Covid-19 immüne plasma tedavisi için kolları sıvadı. Hastalığı atlatıp iyileşen hastalardan Corona antikor testleri pozitif çıkan bağışçılardan plazma antikoru toplayacak.

Erlangen Üniversitesi Hastanesi Transfüzyon Tıbbı Yöneticisi Holger Hackstein, Çin’den elde edilen tecrübelere işaret ederek; immün plazma tedavisinin ağır vakalarda hafifletici etkisi olduğunu duyurdu.

Antijenler organizmaya enfekte olduğunda ne olur

B lenfositler hümoral  plazma bağışıklığı, T lenfositler ise sitotoksit hücresel savunma yaparlar. Corona virüsü, diğer virüsler ve tümörler T lenfositler tarafından baskılanır. Bakteri, mikrop gibi diğer mikroorganizmalar ise B lenfositler tarafından baskılanır. Aşağıdaki tabloyu inceleyin. 

Uzamanların bir kısmı klasik immün plazma tedavi yönteminin, ağır seyreden hastalara katkısı olacağını belirtiyorlar. Fakat asıl iyileşme ve bağışıklık kazanma sürecinin, T lenfosit antikorlar ile olacağını belirtiyorlar. Dolayısıyla aşı bulunana kadar veya sürü bağışıklığı sağlanana kadar Covid-19 mücadelemiz devam edecek.

Antijenler

Savunma sistem mekanizması

B-Hümoral bağışıklık cevabı 

T-Hücresel bağışıklık cevabı 

Plazma Antikor 

Sitotoksit Antikor (Covid-19)

Immün Hafıza

Lenfositler Hafızalı B hücreleri ve T hücreleri

Primary immun responsa, birinci cevap yavaş gelişir

Secondary immun responsa, ikinci cevap hızlı gelişir

immün sistem bağışıklık nedir nasıl çalışır 

kan plazma proteinleri ve görevleri nelerdir.

oto immün kronik hastalıklar nelerdir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.