Epsom tuzu nedir? Epsom nerede satılır?

Epsom tuzu nedir Nerede Satılır Faydaları Nelerdir?

Epsom tuzu aslında tuz değildir fakat acı tuzlu bir bileşen olduğu için tuz olarak adlandırılmıştır, saf mineral bileşiği doğal magnezyum ve sülfattan oluşur. Epsom tuzu aynı zamanda İngiliz tuzu olarak da bilinir. Birçok hastalık için doğal yöntem olarak kullanılan Epsom tuzu sağlığa faydaları yanında birçok kozmetik, güzellik, ev ve bahçe ile ilgili alanlarda kullanır.

Epsom tuzu nerede satılır, epsom tuzu aktar eczane gibi yerlerde bulabileceğiniz gibi bugün artık büyük marketlerin reyonlarında da bulabilirsiniz. 250 gram ve 500 gramlık paketlerde satılıyor.

Epsom tuzu banyosu sağlığa faydaları ile ilgili yapılan araştırmalar, magnezyum ve sülfatın deri yoluyla kolayca emilimi için en kolay ve ideal bir yolun Epsom tuzu banyosu olduğunu göstermiştir. Magnezyum, 325 enzimin aktivitesini düzenleyen, iltihaplanmayı azaltan, kas ve sinir fonksiyonlarına yardımcı olan ve arter sertleşmesini önlemeye yardımcı olan bir dizi rol oynar. Sülfatlar besin maddelerinin emilimini artırmaya, toksinleri temizlemeye, migren ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

Epsom tuzu sağlığa faydaları nelerdir?

Epsom tuzu kullananlar tarafından harika özellikleri yüzlerce yıldır iyi bilinmektedir ve diğer tuzların aksine, vücudu, zihni ve ruhu rahatlatacak faydalı özelliklere sahiptir. Sağlığa sayısız faydalarından bazıları şunlardır;

  • Sinir sistemini rahatlatmak
  • Cilt problemlerini iyileştirmek
  • Sırt ağrısı, kol ve bacak ağrılarını yatıştırmak
  • Kas gerginliğini hafifletmek
  • Kesikleri iyileştirmek
  • Soğuk algınlığı, burun tıkanıklığını tedavi etmek
  • Vücuttan toksinleri atmak
  • Stres ve stresle ilgili sorunları hafifletmek

Epsom tuzu banyosu için, birkaç bardak Epsom tuzu sıcak su dolu bir küvette erilir ve bu suda vücudunuzu dinlendirerek epsom tuzu faydalarından yararlanabilirsiniz.

Epsom tuzunun önemli faydaları şunlardır:

Epsom tuzu stresi azalarak bedeni rahatlatır

Stres magnezyum seviyesini düşürür ve adrenalin seviyesini arttırır. Ilık suda çözüldüğünde, Epsom tuzu deriden emilir ve vücuttaki magnezyum seviyesini yeniler. Magnezyum serotonin, beyinde sakin ve rahatlama hissi oluşturan, ruh halini yükselten kimyasal tepkimeye yardımcı olur. Araştırmalar, magnezyumun, hücrelerdeki enerji ATP (adenosin trifosfat) üretimini teşvik ederek enerji ve dayanıklılığı arttırdığını göstermektedir. Uzmanlar, haftada en az üç kez Epsom tuzu ile banyo yapmanın daha iyi görünmenize, daha iyi hissetmenize ve daha fazla enerji kazanmanıza yardımcı olduğuna inanıyorlar. Magnezyum iyonları, adrenalinin etkilerini düşürerek rahatlamanıza ve sinirliliğinizi azaltmanıza yardımcı olur. Rahatlık hissi, uyku ve konsantrasyonu geliştirir ve kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Ağrı ve kas kramplarını hafifletir

Bir Epsom tuz banyosunun ağrıyı hafiflettiği ve iltihaplanmayı hafiflettiği, boğaz kaslarının, bronşit astımın ve migren baş ağrılarının tedavisinde faydalı olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak, kesikleri iyileştirdiği ve doğumdan kaynaklanan acıyı azalttığı bilinmektedir.

  • Epsom tuzunu bir miktar sıcak su ile karıştırarak macun haline getirip ve yatıştırıcı olarak ağrıyan yere uygulayabilirsiniz.
  • Yarım fincan epsom tuzu ile yorgun ve ağrıyan ayaklarınıza ılık bir ayak banyosu yaparak rahatlamayı deneyebilirsiniz. Epsom tuzu cildi yumuşatır ve ayrıca ayak kokusunu nötralize eder.

Kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasına yardımcı olur

Araştırmalar, Epsom tuzunun vücudunuzdaki elektrolitleri düzenlemeye yardımcı olabileceğini, kasların, sinirlerin ve enzimlerin düzgün çalışmasını sağladığını göstermektedir. Magnezyum, vücudunuzdaki elektrik uyarılarının ana iletkeni olarak hizmet eden kalsiyumun doğru kullanımında da kritik rolü olduğu bilinmektedir.

Arterlerin ve kan pıhtılarının sertleşmesini önlemeye yardımcı olur

Epsom tuzu kalp sağlığına faydaları kan dolaşımını iyileştirerek, arterlerin esnekliğini koruyarak, kan pıhtılarını önler ve ani kalp krizi ölüm riskini azaltarak kalp sağlığına yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

İnsülin seviyesini düzenler

Uygun magnezyum ve sülfat seviyeleri vücuttaki insülinin etkinliğini arttırır ve diyabet riskini veya şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kabızlığı hafifletir

Birçok araştırma, Epsom tuzu kabızlık tedavisi için kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Dahili olarak alınan Epson tuzu, kolon temizliği için detoksifiye edici bir ajan görevi görür. Tuz, bağırsaklardaki suyu arttırarak müshil görevi görür ve kabızlıkta geçici bir rahatlama sağlayabilir. Bununla birlikte, bir doktora danışmadan epsom tuzu dahili olarak kabızlığı gidermek için kullanılmamalıdır.

Vücuttan toksinleri atmada yardımcı olur

Epsom tuzundaki sülfatlar toksinleri ve ağır metalleri hücrelerden temizler, Kas ağrısını hafifletir ve vücudun zararlı maddeleri atmasında yardımcı olur. Cildiniz son derece gözenekli bir zara sahiptir, banyo suyunuza doğru mineralleri eklemek, Ters Ozmoz adı verilen bir işlemi tetikler; bu da vücudunuzdan zararlı toksinleri çeker. Epsom tuzu detoks banyosu için; haftada en az bir kez, iki bardak epsom tuzu bir küvet suya eklenir ve 10 dakika bu suya girilir.

Epsom tuzu nasıl kullanılır ?

Bedeninizi rahatlatmak ve cildinizi güzelleştirmek için, Epsom tuzunu günlük rutininize ekleyebilirsiniz. Epsom tuzunun sayısız sağlığa faydalarını yaşamak için;

Epsom tuzu banyosu ile cilt nemlendirme

Haftada üç kez sıcak bir küvete 2 bardak Epsom tuzu ekleyerek en az 12 dakika bu suya girin.  Rahatlatıcı, stres giderici Epsom tuzu banyosu ile cilt nemlendirme için 1/2 su bardağı zeytinyağı veya bebek yağı ekleyin. Tuzların etkisine müdahale edeceğinden sabun kullanmayın. Banyodan sonra yaklaşık iki saat dinlenmeye çalışın. Artritik eklemleriniz varsa, eklemlerde tıkanıklığı önlemek için Epsom tuzu banyosu sonrasında mümkün olduğunca hareket ettirin.

Epsom tuzu ayak banyosu

Ayak banyosu için, ılık su leğenine 1/2 fincan Epsom tuzu ekleyerek yorgun ayaklarınızı bu suda 20 dakika bekletin. İsterseniz, pomza taşı kullanarak ovabilirsiniz. Ayaklarınız kuruduktan sonra hindistan cevizi yağı gibi favori doğal nemlendiricinize iki damla esansiyel nane yağı ekleyin ve nemi tutması için iyice ovun. Hamileyseniz veya herhangi bir sağlık endişeniz varsa, Epsom tuzu kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Epsom tuzu nerelerde kullanılır

Epsom tuzu sağlık için kullanımı

Sporcu ayağı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için bir Epsom tuzu ayak banyosu uygulayın.

Kıymık çıkarma için Epsom tuzu banyosu ile kıymık batan cildinizi bir süre tuzlu suda tutun.

Ayak tırnağı mantarı tedavisi için etkilenen ayak parmaklarınızı günde üç kez bir avuç Epsom tuzulu sıcak suda tutun.

Burkulma, morarma ve çürük tedavisi için sıcak bir küvete 2 bardak Epsom tuzu ekleyin ve burkulma ve çürüklerin ağrısını ve şişmesini azaltmak için bu suda tutun.

Gut hastalığı etkilerini hafifletin gut rahatsızlığını hafifletmek için 2-3 çay kaşığı Epsom tuzu bir havzaya eklenir ve etkilenen ayak veya eklemi bu suya batırılır. Su dayana bileceğiniz kadar sıcak olmalıdır. Yaklaşık 30 dakika bekletin.

Epsom tuzu güzellik için kullanımı

Eksfoliasyon uygulaması eksfoliasyon ölü cilt hücrelerinin giderilmesi anlamına gelir. Ölü cilt hücrelerinin temizlenmesi, ışıltı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Bunun için duş veya banyoda, bir çorba kaşığı zeytinyağı ile bir avuç Epsom tuzu karıştırılır ve yumuşatmak için ıslak cildinizin her yeri bununla ovulur ve sonra iyice durulanır.

Peeling yüz temizleyici yüzünüzü temizlemek ve aynı zamanda eksfoliasyon uygulamak için herzaman kullandığınız temizleme kremine yarım çay kaşığı epsom tuzu karıştırın. Cilde hafifçe masaj yapın ve soğuk su ile durulayın.

Siyah noktalardan kurtulun bir çay kaşığı Epsom tuzu ve 3 damla iyot yarım bardak kaynar suya eklenir. Bu karışımı siyah noktalara bir parça pamuk ile uygulayın.

Ayak kokusu tedavisi için ılık suya yarım fincan epsom tuzu karıştırın ve kötü kokuyu arındırmak için 10 dakika ayaklarınızı bu suda tutun, bu aynı zamanda ayak ağrısına da iyi gelir ve kasları yumuşatır.

Saç spreyi temizleme 4 litre su, 1 su bardağı limon suyu ve 1 su bardağı Epsom tuzu karışımını kapalı bir kapta 24 saat bekletin. Ertesi gün, karışımı kuru saçınıza dökün ve şampuan ile yıkamadan önce 20 dakika saçınızda bekletin.

Saçlara hacim kazandırma saç bakımı ve hacimli saçlar için eşit miktarda derinlemesine bakım kremi ve epsom tuzunu karıştırın ve bir tavada ısıtın. Sıcak karışımı saçınızdan uygulayın ve 20 dakika bekletin. Daha sonra iyice durulayın.

Epsom tuzu evde kullanımı

Banyo fayans temizleme eşit miktarda epsom tuzu ve sıvı bulaşık deterjanını karıştırın ve banyo karoları üzerine bir fırçayla uygulayın.

Sümüklü böcek önleme sümüklü böcekleri önlemek için iç giriş noktalarına veya yakınına epsom tuzu serpin.

El yıkama epsom tuzunu bebek yağı ile karıştırın ve etkili bir el yıkama için lavabo yakınında bulundurun.

Çamaşır makinesi deterjan artıklarını temizleme makine küvetini sıcak su ile doldurun, Epsom tuzu ekleyin ve deterjan birikimini çözmek için çalkalama/emdirme/çalkalama döngüsü çalıştırın.

Epsom tuzu bahçede kullanımı

Ev bitkileri gübreleme çoğu bitki, sağlıklı kalmak için magnezyum ve kükürt gibi besin maddelerine ihtiyaç duyar. Epsom tuzu, çoğu bitki gıdasında (azot, fosfor, potasyum) bulunan birincil besin maddelerini daha etkili hale getirir. Ev bitkilerinizi, çiçeklerinizi ve sebzelerinizi beslemeye yardımcı olmak için haftada bir kez Epsom tuzu serpin.

Bahçe çimleri sararmasını önleme magnezyum sülfat kristalleri, toprağa eklendiğinde, bitkilerde sararma ve yeşil renk kaybını önlemeye yardımcı olan hayati besin maddeleri sağlar, magnezyum klorofil molekülünde önemli bir elementtir. Dört litre suya 2 çorba kaşığı Epsom tuzu ekleyin ve çimleri sağlıklı ve yeşil tutmak için çimlerinize serpin.

Böcek öldürücü sprey bitki zararlılarından güvenli ve doğal olarak kurtulmak için çimlerinizde ve bahçenizde Epsom tuzlarını kullanın.

 

Önceki

Doğal elma sirkesinin faydaları ve ibrahim saraçoğlu elma sirkesi kürü

İdrarda Lökosit Yüksekliği ve İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Sonraki

Yorum yapın