El parmak şişmesine ne iyi gelir Parmak şişmesi ve ağrıması

Çarpma, vurma, yaralanma veya ayak derisi zedelenmesi sonucu iltihap yada enfeksiyonlar ayak parmaklarında şişmeye neden olurlar.

El parmak şişmesine ne iyi gelir El parmak ucu şişmesi Parmaklarda ödem
0 1.057

El parmak şişmesine eşlik eden ağrı, morarama parmağınıza aldığınız bir darbe veya incinme neden olabilir.  Bayanlarda el parmaklarının şişmesi ve morarması çok rastlanan bir durumdur. Fiziki ve kimyasal faktörler, sinirsel hastalıklar, hormon ve kan dolaşım bozuklukları ve bazı tehlikeli hastalıklar el ve ayak parmaklarda şişliğe neden olabilir.

Konu başlıkları;

 • Parmak şişmesi ve ağrıması
 • Parmak şişmesi ve morarması
 • Parmak şişmesi neden olur
 • El parmak şişmesine ne iyi gelir
 • El parmak ucu şişmesi
 • El parmaklarının şişmesi ve kaşınması
 • El baş parmak şişmesi nedenleri
 • Darbe sonucu parmak şişmesi nasıl geçer
 • Ayak parmak şişmesi
 • Ayak serçe parmak şişmesi
 • Parmak şişmesine bitkisel çözümler

El parmak şişmesi ve ağrıması neden olur

El veya ayak  parmaklarının şişmesi, şişliğin olduğu bölgede ödemin yani birken sıvının baskısı ağrıya neden olur. Kemik çevresindeki dokulara yumuşak doku denir. Kemik içindeki dokulara kemik iliği ve parmak eklemlerindeki dokulara kıkırdak denir.

Parmak şişmesi neden olur

 • Yumuşak doku zedelenmesi ve travmalara maruz kalmak
 • Parmak derisinden alınan yaralanmalar mikrop kapma
 • Parmak zedelenmesi, burkulması veya kırılması
 • Deri altında yabacı cism batması ağaç veya metal kıymık
 • Romatoid artrit iltihabi eklem hastalığı, otoimmün bozukluk
 • Romatizmal hastalıklar gut hastalığı ve düzenli krotizon ilaçları kullanmak
 • Osteoartrit dejenere kemik hastalığı kireçlenme yaşlılarda görülür
 • Lenf sıvısının parmakta toplanması lenf damarlanın zarar gördüğü durumlar
 • Lenf bezlerinde deri altında veya üstünde meydana gelen kistler
 • Tendonlarda veya bağ dokularında gelişen büyük hücreli tümörler
 • Dokularda gelişen sinir tümörü, iyi huylu ur veya yağ bezesi

Parmak şişmesi ve morarması

Parmağın lokal olarak şişmesine ödem veya kütle neden olabilir. Vücudun diğer bölgelerindeki iltihap ve şişlikler parmak yada parmaklarda şişliğe neden olabilir. Parmak şişmesi, morarması, ağrıması ve kaşınması dokularının zarar görmemesi için vücudun verdiği enflamasyon tepkidir.

Parmakların şişmesi ve morarması neden olur

 • Ödem, alerji, enfeksiyon ve obezite
 • Aşırı sıcak ve kimyasallara maruz kalma (alerjik reaksyon)
 • Dolama parmak iltihabı ve böcek ısırması
 • Septik artrit eklem enfeksiyonu
 • Karpal tünel sendromu sinir sıkışması
 • Selülit gangilon kisti biyolojik sıvı zar kütlesi

El parmak şişmesine ne iyi gelir

Darbe sonucu parmak şişmesi nasıl geçer

Kırık çıkık yoksa bir havlu veya beze sardığınız buz ile 15 dk soğuk kompress uygulayın. Buz uygulaması şişliği ve ağrıyı azaltacaktır. Elastiki bir bant ile parmağınızı hafif sıkı sarın, ödem düşürücü kremler veya evde hazırladığınız bitkisel kürler kullanabilirsiniz.

Buz uygulamasını günde 3 sefer yapabilirsiniz, ayrıca elinizi yukarıda tutmak gerekirse askıya almak istirahat etmek iyileşme süreciniz hızlandırır. Açık yara nedeni ile parmağınız şişmesi beklenen bir durumdur. Fakat ödem bir türlü geçmiyorsa tıbbi destek alın.

El parmak ucu şişmesi

Staphylococcus bakterisinin yol açtığı halk arasında dolama diye tabir edilen ağrılı parmak ucu iltihaplanmasıdır. Tedavi edilmezse kangrene dönebilir ve parmakların kesilmesine yol açabilir.

Magnezyum sülfat ve doktorunuzun vereceği antibiyotik ile  tedavi edilir. Ağrısız parmak ucu şişliklerinde mikrop kapma nedeni ile olabilir parmağınız steril tutmaya özen gösterin.

El parmaklarının şişmesi ve kaşınması

Ödeme karşı bağışıklık sistemini harekete geçiren histamin salgısı kaşıntıya neden olur. Ellerinizde alerjiye neden olan bir sıvı sabun kullandığınızda meydana gelen kaşıntı, şişme, kızarıklık ve ateş histamin nedeni ile meydana gelir.

El baş parmak şişmesi nedenleri

Baş parmağı diğer parmaklarda ayıran, abduktor pollisis longus tendonu ve başparmağın geriye doğru bükülmesini sağlayan  ekstansör pollisis brevis tendonu.  Kavrama kıvırma sıkma, annenin bebeğini tutma ve emzirme gibi birini tekrarlayan hareketler her iki tendonu bulundukları kas yapısı içinde dejenere eder.

Gut hastalığı ve iltihaplı romatizmal hastalıkların başlangıcında ve haddinden fazla ağırlık kaldıranlar, daha önce bilek ve başparmak kırığı geçirenlerde meydana gelir. Tıbbi müdahale parmağın hareketlerini kısıtlayıcı bandajlar ağrı kesici ve ödem düşürücü ilaç kullanımı ile tedavi edilmez ise cerrahi müdahale gerekebilir.

Ayak parmak şişmesi

Ayak parmak yada parmakların şişmesi, şeker böbrek, tansiyon, damar ve kan dolaşım hastalıklarına bağlı gelişebilir. Çarpma, vurma, yaralanma veya ayak derisi zedelenmesi sonucu iltihap yada enfeksiyonlar ayak parmaklarında şişmeye neden olurlar.

Acil tıbbi müdahale gerektiren bir durum olabilir ayakta ve parmaklarda kalıcı doku hasarı meydan gelebilir. Enfeksiyonun derinleşmesi ve diğer bölgelere yayılması kangren ile sonuçlanabilir.

Ayak serçe parmak şişmesi

Ayak serçe parmağı genellikle fiziksel aktivitelerde ev veya iş yerinde bir yere çarpma sonucu meydana gelir. Çarpma sonucu şişlik ağrı ve morarma olabilir, buz tedavisi ve serçe parmağınızı bir atel ile sabitlerseniz 2-3 gün içinde şişlik iner. Açık yara varsa oksijenli su  tentürdiyot ve gazlı bez kullanın günde en fazla iki sefer pansuman yaptırın.

Parmak şişmesine bitkisel çözümler

Lavanta kürü

Bir bardak dolusu olacak şekilde kurumuş lavanta çiçeği ve ada çayı yaprağını havanda ezin. İki bardak su ile kısık ateşte 15-20 dk kaynatın. Karışımı süzgeçten geçirin ve 7 damla lavanta esansı yağı ilave edin. Havlu kağıt veya pamuk ile parmaklarınıza sürün.

Limon tedavisi

Tırnak çevresi enfeksiyonuna karşı bir limon içine delik açın 7-10 dakika parmağınızı limon içinde bekletin 24 saatte 3 sefer uygulayın fakat aynı limonu kullanmayın.

Keten tohumu yağı

Bir miktar keten tohumu yağını prinç unu ile karıştırın enfeksiyon kapmış bölgeye uygulayın günde şişlik inene kadar devam edin ve parmağınızı ılık suda bekletin.

Elma sirkesi

Bir miktar suyun içine bir miktar elma sirkesi ilave edin ve küçük bir havlu yardımı ile şişlik olan bölgeye 10-15 dakika uygulayın şişliğin indiğini

Aloe vera jeli

Şişliği ve ödemi aloe vera jel masajı ile azaltabilirsiniz, özellikle böcek ısırmalarına karşı etkili bir çözümdür.

Sıcak zeytin yağı masajı

Tavada ısıttığınız zeytinyağı ve karabiberi parmaklarınıza hafifçe masaj yapın ödemin inmesine ve ağrınızın kesilmesine yardımcı olabilir.

Zeytin yağı ve zerdeçal

Bir miktar zerdeçalı zeytinyağı ile karıştırıp macun haline getirin ve şiş olan parmağınıza sürüp 20 dakika bekleyin, ödemin düşmesine faydası olabilir.

Epsom tuzu

Eczahaneden satın alabileceğiniz epsom tuzu ılık suyada eritin parmaklarınızı bu suya batırın ve ve 15 dk bekletin ödemin inmesinde çok faydalı bir yöntemdir. Epsom tuzu nedir nasıl kullanılır makalemizi okuyabilirsiniz.

Soğuk ve ılık su terapisi

Soğuk ve sıcak ağrı eşiğini azaltır ödemin inmesine yardımcı olabilir, dayana bileceğiniz kadar ısıttığınız suyu parmağınızı batırın 5 dk sonra buzlu su ile kısa süre şoklayın.

İlgili makale

Ayağım bileğim burkuldu ne yapmalıyım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.